b_300_300_16777215_10_images_954624164jpg0.jpg

اساس نیوز-روزنامه «yenisafak»: خروج آمریکا از برجام فقط به معنی خروج آمریکا از این توافقنامه نخواهد بود، همه کشورهای عضو 1+5؛ با این تصمیم آمریکا به مجراهای خود باز گشته و در موضع قبلی خود جای خواهند گرفت.

چنین می شود...

با خروج آمریکا از برجام، انگلیس و فرانسه هم این توافقنامه را ترک کرده به شمار می آیند، چین و روسیه نیز تا یک نقطه ای در کنار ایران خواهند ماند، اما آلمان دل خود را به ایران داده و جسم خود را در اختیار آمریکا قرار خواهد داد، حتی اگر متضرر هم شود مطیع امر مرکزی خواهد بود که به آن تعلق دارد.

وقتی ترامپ در ماه اکتبر اعلام کرد که ایران به تعهدات خود بر اساس توافق اتمی عمل نکرده است معلوم بود که کار برجام تمام است. ترامپ برای این که همانند دولت های سلف آمریکا، خود را درگیر دلیل/مدک/سند نکند موضوع را به حالت تعلیق درآورد.

کسانی که موضوع را پیگیری می کنند به خاطر دارند که وقتی ترامپ در سال 2017 آن سخنان را بر زبان آورد انگلیس، فرانسه و آلمان با انتشار بیانیه اعلام کردند که توافق اتمی انجام شدن با ایران به نفع امنیت مشترک آنهاست و اعلام کردند که ترامپ اشتباه می کند.

بعدها اسرائیل وارد صحنه شد...

برای فسخ برجام و قرار گرفتن ایران در موضع یک هدف باز، بغیر از آمریکا، لازم بود تا اروپا را هم قانع نماید. نتانیاهو چند روز قبل بر روی سن رفت و همانند جادوگرانِ تاریکی پرده سیاه را کنار زد و به اصطلاح هزاران سند و ده ها سی دی مربوط به فعالیت های اتمی ایران را برای اروپائیان به نمایش گذاشت. به ظن خود پشت ترامپ را پر کرد و میز مذاکرات را سرنگون کرد.

پس از این تصمیم آمریکا، ارزیابی ترکیه از وضعیت بوجود آمده چندان بد نبود. ترکیه ابراز نگرانی نمود، اعلام کرد که طرفدار حل موضوع از طریق یافتن راه حل می باشد و همچنین صریحا اعلام کرد مخالف دستیابی و نگهداری سلاح اتمی توسط هر کشوری می باشد. به زبانی دیگر ترکیه گفت که:"ایران به نیروی اتمی نظامی دست نیابد اما شما هم ایران را نزنید، ایران را تحریم نکنید و اگر امکان دارد توافقنامه را اصلاح کنید، تنش در این منطقه تاثیر مستقیم روی من دارد و باعث سلب آرامش در داخل و خارج می شود، باری سنگین بر دوش من گذاشته می شود که توانایی حمل آنها را نخواهم داشت..."

ترکیه با این بیانیه "به روش اردوغان" طرف خود را نیز مشخص نمود و گفت:"آمریکا خواهد باخت. روابط بین الملل اسباب بازی نیست ، نمی توان آن را به شکل امروز خراب کن و فردا درست کن، ادامه داد. در نهایت آمریکا بازنده خواهد بود."

روسیه تا چه حد از ایران حمایت خواهد کرد، اگر حمایت هم بکند تا به کی به حمایت خود ادامه خواهد داد، آیا چین اقدام بزرگی در حمایت از ایران انجام خواهد داد؟ آیا این ریسک را خواهد کرد؟ معلوم نیست.

عربستان سعودی در دوره اخیر به مرکز اقدامات ضد ایران تبدیل شد. عربستان از طرفی با اسرائیل و از طرفی دیگر با واتیکان روابط خود را تعمیق نمود. در شرایط کنونی، دنیای اسلام به بهانه ایران در آستانه مخرب ترین جنگ داخلی می باشد .

ایران طرفدار ادامه برجام می باشد. ایران درهای خود را بر روی دنیا باز می کند. ایران محدودیت فعالیت های اتمی را می پذیرد، اما اسرائیل نمی پذیرد، اسرائیل هر کسی را فریب می دهد. اسرائیل همه ما را گرفتار شعله های آتش می کند. اسرائیل به نام عملی کردن طرح بزرگ و آرمان های زهرآگین خود می تواند ریسک براندازی تمام نظام ها و پاره کردن همه پرچم ها را بپذیرد. زیرا دنیا اینگونه اداره می شود، کشورها و دولت ها این گونه تحت فشار قرار می گیرند، درمانده رها می شوند، دست و پایش بریده می شود، ارتباط با همسایه و حتی معامله با خویشاوندانش ممنوع می شود، بعدش هم که معلوم است، دوره های زمانی وارد عمل می شوند، کشورها محکوم می شوند، با دعاوی پرداخت خسارت های سنگین دوره می شوند.

ترکیه باید مسیرهای ارتباطی خود را در معاهداتی که وارد شده باز بگذارد. فقط این که ترکیه باید از این امکانی که برخوردار می باشد باید در جهت به حق بودن ایران استفاده نماید. ترکیه باید برای ممانعت از شلیک حتی یک گلوله به طرف ایران، تا آخرین لحظه مقاومت نماید.

زیرا ایران برحق است، در زمینه استفاده از انرژی هسته ای صلح آمیز حق با ایران است، تا ابد هم برحق است و ما نیز انسان هایی هستیم که قول شرف داده ایم در این جهان در کنار حق داران و در مقابل ناحقان باشیم.

----انتهای مطلب----

 

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز