b_300_300_16777215_10_images_1901239.jpg

اساس نیوز: جنگ وخونریزی و صدای انفجارها در افغانستان پایانی ندارد، به همین خاطر احساسات وتحرکات ضد دولتی رو به افزایش است.

به گزارش سایت " سنترآسیا.رو" ، ساکنین افغانستان دیگر چندین نسل است در شرایط جنگ های میهنی پایان ناپذیر زندگی می کنند. اما آنچه که در ماه های اخیر در این کشور وبه ویژه در کابل پایتخت آن در حال وقوع است، کاسه صبر همه افغانها را پر کرده است، حتی افغان هایی که به همه سختی ها عادت کرده بودند به ستوه آمده اند.

31 ماه می گذشته در یکی از اماکن مرکزی شهر کابل که بیشتر ازهر جایی بخاطر وجود کاخ ریاست جمهوری و مراکز دیپلماتیک خارجی شدیدا مراقبت می شد، باز به محل وقوع حملات تروریستی مهیبی تبدیل گشت.

در این حمله بیش از 15 نفر کشته شدند وحتی خارجی ها هم درآن واقعه تلفات جانی دادند والبته مصدوم های زیادی هم برجای ماند.اگر این اتفاق در مرکز پایتخت به راحتی رخ می دهد، پس انجام عملیات های تروریستی مشابه در استان های دیگر که توسط رهبران قبایل ، جنگ سالاران ، قاچاقچیان مواد مخدر ومتعصبان مذهبی اداره می شوند راحت تر خواهد بود.

  تعجب آورنیست که در دوم ژوئن در کابل تظاهرات های گسترده علیه تشدید تروریسم واقدامات خرابکارانه برگزار شده است. درتمام این تظاهرات ها استعفای اشرف غنی رئیس جمهور، عبدالله عبدالله رئیس کمیته اجرایی ونیز کنار رفتن دبیر شورای امنیت، رئیس اداره امنیت ملی و وزیر دفاع  به همراه وزیر کشور خواسته تظاهرات کنندگان بود.

همچنین افغانستانی ها در راهپیمایی هایشان به غیر از خواسته سنتی شان یعنی خروج نیروهای ائتلاف خارجی که نسبت به تروریستها کاملآ وفادارند، خواستار اجرای حکم اعدام رهبران مخالفان مسلح زندانی شدند.

تظاهرات هایی که ابتدا شخصیت های اجتماعی-سیاسی وفعالان مدنی آنها را به راه انداختند، با پیوستن هزاران نفر به تظاهرات های بزرگ کشور تبدیل گشتند.

  شرکت کنندگان دراین اقدامات معترضانه به طرف ارگ ریاست جمهوری رفتند، اما درآنجا با نیروهای دولتی مواجه شدند، نیروهای دولتی راهی جز زور وخشونت انتخاب نکردند ومعترضان را به عقب راندند.

 درجریان این تظاهرات ها 7 نفر از تظاهرات کنندگان کشته شدند والبته نزدیک به 40 نفر از معترضان مسالمت آمیزهم مصدوم گشتند.روز بعد اعضای بلند پایه دولت افغانستان ، نمایندگان پارلمان ویک گروه از مقامات جامعه تاجیک افغانستان در مراسم تشییع جنازه پسر معاون اول مجلس سنای کشور که درجریان عقب راندن تظاهرات کنندگان کشته شده بود شرکت کردند.

   اما درآن مراسم هم باز مخالفان مسلح ضربه دیگری زدند. سه تروریست انتحاری به محل تشییع جنازه خزیدند و با انفجار خودشان منجر به کشته شدن 20 نفر وزخمی شدن حدود صد نفر شدند. مشاور رئیس جمهور، رئیس مجلس سنا ، وزیر بهداشت به همراه تعدادی از اعضای پارلمان هم دراین حادثه تروریستی کشته شدند.

اما تجمع تظاهرکنندگان در جلوی ارگ ریاست جمهوری اشرف غنی رئیس جمهور را وادار کرد حکم اعدام 11 تروریست را امضا کند.

مطبوعات ورسانه های خبری داخلی طرفدار دولت این جریان و موج اعتراضات را دسیسه خارجی ها ازجمله توطئه سرویس های امنیتی پاکستان برای برهم زدن امنیت وایجاد بی ثباتی سیاسی ونظامی در افغانستان توصیف کردند.

اما کارشناسان مسائل سیاسی مستقل منطقه بارها گفته اند، دولت وحدت ملی به رهبری دو رهبر متضاد: اشرف غنی رئیس جمهور وعبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت ، از همان ابتدا ناتوانایی خودشان را در اداره کشور نشان داده اند.

این کارشناسان گفته اند، این تیم رهبری کشور با تکیه بر حمایت غربی ها باعث ایجاد هرج ومرج سیاسی کشور خواهند شد.درحالی که رهبران سابق کشوراجازه نداده بودند این مشکلات در کشور بوجودآید.

این تیم رهبری با خلاقیت خودشان و با رسوایی های رشوه و با زد و بند بجای نمایندگان طالبان میانه رو، نمایندگان پشتون را در سمت های دولتی جایگزین کردند.

همچنین کنار گذاشتن نمایندگان اقلیت های ملی از پست های جذاب دولتی ادامه دارد والبته بجای برکنارشدگان هم وفاداران به اشرف غنی حتی در صورت نداشتن صلاحیت وتوانایی جایگزین میشوند .

اما سیاست آشکار پشتون کردن کشور موجب نارضایتی اقلیت های ملی شده است.

اشرف غنی در جریان انتخابات از رهبران اقلیت های ملی به صورت تمسخرآمیزی به نفع خود استفاده کرد، اما اکنون آشکارا نه از دست آنها خلاص می شود و نه آنها را کنار می گذارد.

اما نباید فراموش کنیم که در افغانستان پشت سر تمامی چهره ها حتی سیاستمداران کم اهمیت واحزاب کوچک هم قدرت های نظامی قراردارند. همه این تشکیلات نظامی وفرماندهان وجنگ سالاران می توانند جنگهای میهنی دیگری را بدون نگاه کردن به صلح  بانان غربی در افغانستان شروع کنند.

برخلاف اوبامای سیاسی، دونالد ترامپ تاجر بعید به نظر م یرسد در افغانستان برای پروژه بی پروایانه ای  به نام " مامویت افغانستان " پولی راخرج کند.

چون هم اکنون در افغانستان معدن آماده زغال سنگی وجود ندارد که آمریکا به آن دلبستگی پیداکند و یا اینکه در افغانستان پولی وجود ندارد که ترامپ بخواهد به این کشور اسلحه وتسلیحات کشورش را بفروشد.

همچنین جریان مواد مخدر در افغانستان نیز با قاچاقچیان مواد مخدر تحت حمایت ایالات متحده آمریکا از آمریکای جنوبی توان رقابت را ندارد..

به همین دلیل در مرحله کنونی نظامیان آمریکایی  ترجیح می هند از آمریکای جنوبی مواد مخدر لازم برای تجارت شان را تامین کنند.

اگر چه دراین نوبت مقامات افغانستان توانستند به نحوی نا آرامی ها را کنترل کنند، اما اگر نیروهای مسلح اقلیت های ملی با تجارب بالای نظامی طغیان کنند وبه کابل حمله کنند، به نظر نمی رسد نیروهای دولتی افغانستان بتوانند با آنها مقاومت کنند.

 ضمن اینکه اگر گروه های افراطی همچون " دولت اسلامی" به این دولت نظر داشته باشد وضعیت بدتر خواهدشد.

ذکراین نکته هم مهم است که پیدایش گروهک تروریستی " دولت اسلامی" درافغانستان در مرحله کنونی برای دولت اشرف غنی شکست سنگین دیگری شمرده می شود.

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز

 

مطالب مرتبط:

ترامپ ورود اتباع ایرانی به آمریکا را ۹۰ روز تعلیق

ا

۷ بار تلاش ناکام برای تحریف قرآن

ا

رمان «مختومقلی» 1و 2 منتشر شد

فرارمدل روس از دست خاطرخواه عصبانی / عکس

پمپئو:آمریکا برنامه ای برای اقدام نظامی بر علیه ای

نیروهای عراقی وارد نخستین منطقه موصل شدند

ترور جسم و ترور عقیده

چرا زنان ترکیه، سیگار می کشند ؟

داعش 14 عضو فراری خود را اعدام کرد

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات