b_300_300_16777215_10_images_1efd60d309c64cdebf42651037860f6f_18.jpg

اساس نیوز: مطلبی که تقدیم شما می شود ترجمه تحلیلی از روند صلح افغانستان و بن بست آمریکا برای یافتن راه حل صلح در این کشور می باشد که در سایت خبری و تحلیلی "mepanews" به چاپ رسیده است:

اساس نیوز / "mepanews" : دونالد ترامپ , رئیس جمهور آمریکا گزینه آسانی در افغانستان ندارد . خروج آنی آمریکا از افغانستان می تواند سقوط حکومت کابل را در پی داشته باشد که به حمایت های آمریکا وابسته است . در غیر اینصورت , اعزام واحدهای نظامی بیشتر به منطقه نیز وضعیتی نیست که قابل ادامه دادن باشد .

 

بن بست آمریکا در منطقه

افزایش چند هزار نفری نیروی نظامی موجود در افغانستان در شرایطی که وضعیت امنیتی روز به روز بدتر می شود به نظر می رسد که بغیر از کسب اندکی زمان , کارایی چندانی نخواهد داشت .

در دوران باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا , علی رغم این که دوره زمانی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به سر آمده بود اما خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به دلیل افزایش شکاف های امنیتی و امکان ناپایداری منطقه پس از خروج این نیروها , به  تعویق افتاده بود. دولت باراک اوبا به همین دلیل نیز در پی یک توافق سیاسی با طالبان بود اما این گروه از نشستن بر سر میز مذاکره خودداری کرد و درنتیجه این حرکت سیاسی نیز ناکام ماند .

در رسانه های آمریکا به ترامپ در موضوع افغانستان چنین توصیه شده است : " برای توافق صلح قدم های جسورانه بردار و برای ممانعت از پیروزی طالبان به اعزام محدود نیروها ادامه بده ."

این واقعیت که آمریکا در حوزه نظامی در منطقه با شکست مواجه شده است باعث گردیده تا در رسانه ها  و افکار عمومی آمریکا , فراخوانی به نشستن بر سر میز مذاکره افزایش یابد . در رسانه های آمریکا قید می شود که دولت واشنگتن در جهت صلح در منطقه به اندازه کافی اهرم سیاسی و دیپلماتیک به کار نبرده است .

 

طالبان: " اشغالگران بروند و شریعت اجرا گردد "

از طرفی , طالبان مذاکرات صلح با  حکومت کابل که آن را را بعنوان مترسک می شناسد قبول نمی کند و خواهان مذاکره مستقیم با آمریکا می باشد . حکومت کابل اگرچه خواهان مذاکره با طالبان می باشد اما به جهت اینکه مشروعیت حکومت آسیب نبیند در این موضوع خود را محدود می کند . از طرف دیگر , طالبان از خواست خود مبنی بر خروج اشغالگران  و اجرای قانون شریعت در کشور صرفنظر نمی کند و اعلام می کند تا برآورده شدن این خواسته ها به مبارزه ادامه خواهند داد.

چنین تفسیری در مورد افغانستان , چیزهای زیادی را در باره عدم موفقیت مذاکرات صلح در این کشور روشن می کند . " ایجاد صلح در افغانستان مشکل تر از ادامه جنگ می باشد ". هرکدام از طرف های درگیر در جنگ می خواهند در موضع برتر در مذاکرات شرکت کنند و همین موضوع سبب می شد تا جنگ پایان نیابد.

 

" ترامپ باید در راه صلح قدم بردارد "

انتظار بر این است که برای ایجاد صلح در افغانستان , قدم اول از طرف دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برداشته شود . اظهارات ترامپ در مورد خواست او برای پایان یافتن جنگ در افغانستان , اولین قدم محسوب می شود . گفته می شود که به مذاکرات صلح باید بعنوان وظیفه ای تمام وقت نگاه گردد و طرف سومی که آمریکایی یا افغان نباشد میانجیگری نماید .

 

آیا دولت کابل درحال فروپاشی است ؟

نمی توان گفت که روند صلح در افغانستان آن چنان نیست که در غرب گفته می شود . هر یک از طرف های درگیر برای ادامه جنگ دلایل خاص خود را دارند . به موازات آن , تلفات سنگین طرفین مانع از این می شود که بدون کسب پیروزی به پایان جنگ تن در دهند. جنگ طولانی باعث ایجاد اختلافات و کینه عمیق در طرفین گردیده است . حتی در میان سیاستمداران دولت کابل نیز نمی توان گفت که همکاری و هماهنگی لازم وجود دارد . اکثر سیاستمدارانی که اکنون دولت افغانستان را تشکیل داده اند کسانی هستند که در سال های 1990 با یکدیگر در حال جنگ و دشمن همدیگر بوده اند . تجمیع اشخاصی همچون عبدالله عبدالله , عبدالرشید دوستوم  و گلبتدین حکمتیار در زیر یک سقف , برای بسیاری از افراد حس امنیت نمی دهد. احتمال درگیری این گروه ها که خواهان عدم توزیع قدرت هستند باعث نگرانی کابل و واشنگتن می باشد .

 

" محدودیت طالبان در مرزهای افغانستان " خیالی بیش نیست

رسانه های خبری آمریکا با استناد به اعلام طالبان مبنی بر فعالیت این گروه در " محدوده مرزهای افغانستان " چنین تفسیر می کنند که : طالبان اگرچه مخالف حضور آمریکا در افغانستان می باشد اما این گروه دارای اهداف فرامرزی نیست . امضای توافقنامه صلح می تواند این امکان را بوجود بیاورد تا آمریکا نیروهای نظامی خویش را از این کشور به مناطق دیگر انتقال دهد ." اما بعضی از اهل رسانه های آمریکایی نیز هستند که معتقدند طالبان فقط اهداف منطقه ای ندارد و محدودیت طالبان در مرزهای افغانستان را خیالی بیش نمی دانند .

 

تنها گزینه , نشستن بر سر میز مذاکره با طالبان است

برقراری صلح هر چقدر هم که سخت باشد تنها گزینه آمریکا و کابل , نشستن بر سر میز مذاکره صلح با طالبان می باشد . زیرا این گروه که 15 سال علیه آمریکا و 25 سال علیه گروه های دیگر مبارزه می کند معلوم نیست کجا و چه زمانی متوقف خواهد شد . آمریکا که هر روزه در صحنه افغانستان  مخارج مالی و هزینه های سیاسی – اجتماعی گزافی را متحمل می شود به دنبال راهی است تا بدون اینکه بیش از این گرفتار شود از افغانستان خارج شود . گذشت زمان نشان خواهد داد که تلاش آمریکا برای یافتن راهکار خروج از افغانستان و سیاست های خشن ترامپ چه نتایجی را در پی خواهد داشت.

 

25/518

 منبع : mepanews

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز / هلاکویی

مطالب مرتبط:

ممنوعیت پوشیدن «برقع» در قزاقستان

حمله انتحاری در مسجدی در نیجریه ۵۰ کشته بر جای گذا

هزینه سنگاپور برای اجلاس سران آمریکا-کره شمالی

امام جمعه سقز، هوشیاری و دشمن شناسی تنها راهکار مق

مولوی نعمتی:دوری مسلمانان از قرآن و سنت رسول الله

مرگ چهار فرمانده ارشد داعش در عراق

 

درخواست برای تضمین حقوق مسلمانان میانمار

مشاهده پرچم کره شمالی در شهر میدلزبورو انگلیس/عکس

کودکانتان در اینترنت چه چیزی را تماشا می کنند؟

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات