b_300_300_16777215_10_images_090089f2f2174f00b0e07bfbd4f78f52_18.jpg

اساس نیوز،اسماعیل نومان تلجی : کودتای نافرجام 15 جولای در ترکیه تمام مردم جهان و کشورهای عربی را در جهت وحیرت فرو برد.

بسیاری از اعراب که شاهد بازگشت به عقب بهار عربی بودند به مخالفت با کودتاچیان پرداختند و از دولت و ملت ترکیه حمایت و پشتیبانی کردند. البته در این میان بودند برخی از کشورهای عربی که دولت های آنها بطور آشکارا از طراحان کودتای ترکیه حمایت کردند و حتی به پشتیبانی لجستیکی از سازمان مسلح FETO که عامل کودتا در ترکیه بود پرداختند.

   این سازمان توسط فتح الله گولن که در امریکا ساکن است ، هدایت می شد.هرچند در آن زمان رابطه بین این دولت های عربی و گولن و سازمان وی مشخص و آشکار نبود . اما با شواهدی که در طی یک سال گذشته بدست آمده حمایت آنها کاملا روشن و مبرهن شد.

  به نظر می رسد رساترین صدا در میان حامیان فتح الله گولن متعلق به دولت مصر باشد. در میانه شکست کودتای نافرجام ترکیه دولت ژنرال عبدالفتاح السیسی اعلام کرد در صورتی که فتح الله گولن مجبور به ترک آمریکا شود ،حاضر است به وی پناهندگی سیاسی دهد.

در عین حال مسئولین مصری اقدامی جهت ایجاد محدودیت برای فعالیت گروههای گولن در مصر انجام ندادند. حتی در کانال های تلویزیونی مصری اعضای جبهه فتح الله گولن اقدام به دفاع از عملکرد خود در کودتا نمودند.

علاوه براین مقاله نویسان در رسانه های انتشاری دولتی مصر اقدامات دولت قانونی ترکیه را زیر سوال بردند . جهت رساندن پیام فتح الله گولن به گوش مردم عرب یک شبکه تلویزیونی متعلق به محمد دهلان فعال فلسطینی مستقر در امارات متحده عربی مصاحبه ای را با مغز متفکر کودتای ترکیه انجام داد.

  در واقع امارات متحده عربی یکی دیگر از پشتیبانان اصلی کودتاچیان ترکیه بود.درسال های اخیر مشخص شده است که امارات با حمایت پشت پرده خود از فتح الله گولن بدنبال کنار راندن رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان بوده است .

 در ماه ژوئن وقتی ایمیل های حساب شخصی سفیر ابوظبی در امریکا منتشر شد ، این نکته بیان شده بود که کشورهای عرب حوزه خلیج فارس می توانستند نقش پررنگتری در کودتای ترکیه داشته باشند. این ایمیل ها مشخص می کند که عطیبی سفیر امارات در امریکا ارتباط نزدیکی با بنیاد دفاع از دموکراسی در امریکا دارد که توسط تاجر اسرائیلی شلدون آدلسون پشتیبانی مالی می شود.

ایمیل های رد و بدل شده بین سفیر امارات و جان حناح مشاور ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی نشان می دهد که ابوظبی رابطه نزدیکی با طراحان کودتای ترکیه داشته است.

  حناح در مقاله ای که قبل از کودتای ترکیه در سایت فارن پالسی منتشر کرده بود، پیشنهاد      می دهد که برای نجات ترکیه نظامیان ترک باید علیه اردوغان به پا خیزند .

  در مقاله ای که دیوید هارست روزنامه نگار انگلیسی در میدل ایست آی منتشر کرد مدعی شد که امارات سرمایه گذاری چشمگیری برای حصول اطمینان از پیروزی کودتاچیان در ترکیه انجام داده بود. این روزنامه نگار مدعی شده بود محمد دهلان به نمایندگی از دولت امارات به عاملان کودتا پول پرداخت کرده بود .

وزیر امور خارجه ترکیه مولود چاووش اوغلو به مطبوعات گفت که یک کشور مسلمان میلیارد ها دلار برای سرنگونی حکومت ترکیه سرمایه گذاری کرده است که با توجه به شواهد موجود کشور مذکور امارات متحده عربی می باشد.

انگیزه های امارات متحده عربی

  چندین دلیل برای تمایل امارات جهت سرنگونی دولت ترکیه وجود دارد . نخست برکسی پوشیده نیست که امارات راضی از عملکرد دولت ترکیه در حمایت از بهار عربی نیست .

  وقتی در چندین کشور عربی در حرکت های دموکراتیک حکومت های موروثی که از جانب امریکا پشتیبانی می شدند با حکومت های جمهوری جایگزین شدند دولت ترکیه به شدت از این حکومت های نوپا حمایت و دفاع کرد. از آنجائی که روند پیش رو به نفع دولت امارات نبود، این کشور به مخالفت با ترکیه برخاست .

  دلیل دیگر حمایت امارات از طراحان کودتا ، پشتیبانی ترکیه از اخوان المسلمین بود. همانطور که می دانیم اخوان المسلمین جنبش میانه روی محبوب در مصر و در میان بسیاری از مسلمانان می باشد. امارات با توجه به مخالفت های اخوان المسلمین با سیستم حکومتی این کشور هیچ گاه موافق این جنبش اسلامی نبوده است.

   در سال 2013 امارات از کودتای نظامیان مصری به رهبری سیسی که منجر به برکناری مرسی شد حمایت کرد.

در کودتای ترکیه نیز امارات تلاش به اجرای همین سناریو داشت . امارات به همراهی عربستان در تحریم قطر نیز پرداخت . تمایل و گرایش دولت ترکیه به ایران و لیبی از دیگر دلایل امارات برای سرنگونی حکومت ترکیه بود .

  در لیبی ترکیه بدنبال تشکیل یک حکومت دموکراتیک است. در حالی که امارات از جکومت نظامیان به رهبری خلیفه هفتار در لیبی حمایت می کند. و از طرف دیگر امارات در به انزوا کشاندن ایران در منطقه هم خود را ناکام می داند و یکی از دلایل آن را ارتباط ترکیه با این کشور می داند .

روابط قوی اقتصادی ، سیاسی ، نظامی ترکیه با قطر از دیگر دلایل حمایت امارات از کودتاچیان در این کشور بود. کشورهایی مثل عربستان و امارات نمی خواستند که ترکیه نقش تاثیرگذاری در خلیج فارس داشته باشد.

  درخواست این کشورها از قطر برای بستن پایگاه نظامی ترکیه نیز گواهی این مدعاست و سرانجام تلاش ترکیه برای ایجاد نظم منطقه ای جدید در خاورمیانه ، امارات را برآن داشته تا دست به دامن کشورهایی همچون مصر ، عربستان ، آلمان ، امریکا ، اسرائیل و دیگران شود تا مانع از تاثیرگذاری بیش از حد ترکیه در منطقه شود.

اما به نظر می رسد امارات نتوانسته است به خواست های خود در منطقه دست یابد ترکیه تاثیری گذاری منطقه ای بیشتری داشته است. اما ترکیه باید در این مسیر روابط خود را با کشورهای دوست خود در منطقه مستحکم تر کند و اقدامات جدی تری در مقابل کشورهای دشمن خود اتخاذ نماید.

 * اسماعیل نومان تلجی: قائم مقام موسسه خاورمیانه در دانشگاه ساکاریا است.

منبع : الجزیره

 

 

مطالب مرتبط:

شماره جدید مجلۀ ندای اسلام

فرار تعدادی از رهبران داعش از شهرموصل

ویزای آمریکا به شرط ارائه «رمز عبور» تمامی شبکه‌ها

احتمال رویارویی نظامی اسرائیل و روسیه

تورم ۴۰ هزار درصدی ؛ ونزوئلا در باتلاق ابر تورم

قرار گرفتن نام چند مقام روس در لیست سیاه آمریکا

ا

سربازگیری داعش از سالخوردگان

ا

امروز کفار با ماهواره و اینترنت به جنگ اسلام آمده

یونان معلم های مسلمان استخدام می کند

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات