b_300_300_16777215_10_images_igi20.jpg

اساس نیوز:نمایندگان شورای منطقه ای استان جوزجان از اشغال مناطق شمالی افغانستان درمرز با ترکمنستان توسط شورشیان داعش خبردادند.

به گزارش سایت " اسلام اس ان گ"، ناتالیا لوبانووا خبرنگار روسی نوشت: درحال حاضر بنا به اظهارات نمایندگان شورای منطقه ای استان جوزجان افغانستان درگیریهای شدیدی بین نیروهای دولتی افغانستان وجنگجویان داعش درجریان است وهزاران نفر از ساکنین این مناطق ، درحال ترک منطقه هستند.مقامات محلی گفته اند، این جنگجویان داعشی ازاعضای سابق جنبش اسلامی ازبکستان هستند که با خانواده های خود درمنطقه مذکورمستقرشده اند.

   محمدغفوری سخنگوی دفتر اطلاع رسانی استانداری جوزجان اعلام کرد، این جنگجویان داعشی ، داوطلبان محلی را آموزش می دهند و بعد از یاد دادن فنون نظامی به آنها، این جنگجویان محلی را به عضویت گروه خود درمی آورند و به کمک آنها به نیروهای دولتی افغانستان حمله می کنند.

لازم به ذکراست مرکز منطقه ای استان جوزجان وچند موسسه دولتی در شمال افغانستان اخیرا برای اولین بار به دست داعش افتاده است. سه شهرستان از هشت شهرستان استان جوزجان با ترکمنستان هم مرزاست.

   طبق ارزیابی های گوناگون در حال حاضر درمرزهای شمالی افغانستان درنزدیکی مرزهای ترکمنستان حدود 5 هزار نفر از افراط گرایان ازجمله جنگجویان جنبش اسلامی ازبکستان مستقراند. به همین خاطر دولت ترکمنستان کاملآ نگران مرزهای جنوبی خود می باشد. دراین ارتباط اولین نگرانی مهم ترکمنستان احتمال یورش وحمله شورشیان به مناطقی است که درآن خطوط لوله گاز فراملی این کشور قراردارند.

  هدف شورشیان ممکن است ضربه زدن به منافع اقتصادی روسیه و چین در منطقه آسیای مرکزی باشد. کارشناسان بین المللی معتقدند، بادرنظرگرفتن کاهش سرزمین های اشغالی داعش در سوریه وعراق ، پتانسیل نفوذ این گروه به آسیای مرکزی افزایش می یابد.

b_400_400_16777215_10_images_1276845646.jpg

   اگر به این وضعیت به طور کلی نگاه کنیم، می بینیم که بازیگران جهانی درتلاش اند کانون بی ثباتی را به سمت وسوی کشورهای قرقیزستان،ازبکستان،ترکمنستان ،قزاقستان ودرادامه به سمت سین کیانگ درچین بکشند.یعنی اینکه آسیای مرکزی به مرحله حساس وداغی واردخواهدشد.

   مارس ساری یف کارشناس روس زبان قرقیزستانی امور روابط بین الملل در این ارتباط افزود: این موضوع که آسیای مرکزی هدف آتی داعش است بدان معنا نیست که مساله خاورمیانه بخصوص سوریه بسته خواهد شد ومشکلات آن حل وفصل خواهدگردید، بلکه بدان معناست که فاز شدید درگیری ها و اختلافات به شدت بالاتری آن هم در سرزمینهای ما خواهد رسید.

این کارشناس افزود:باتوجه به اینکه فرستادگان داعش درآسیای مرکزی درصدد مستحکم ترکردن جای پای این گروه در منطقه هستند،وضعیت پیچیده می شود .

مارس ساری یف همچنین گفت، در حال حاضر در مناطق درگیری های داعش در سوریه وعراق ،هزاران جنگجوی داعش از آسیای مرکزی هستند ونیز نکته هشداردهنده آن است که بر شمار این شورشیان آسیای مرکزی عضو داعش افزوده می شود.

  اقبال جان میرسعیداف کارشناس اموردینی هم اعلام کرد: این موضوع که شهروندانی از قفقاز،قرقیزستان،ازبکستان، تاجیکستان و قزاقستان  به سوریه وعراق برای نبرد در صفوف داعش می روند یک راز نیست.ضمن اینکه اخیرآ هم کارشناسان چینی از عزیمت افراط گرایانی از دونغان های چینی به خاورمیانه خبرداده اند، که این خود یک خطر جدی برای چین است. چرا که قبلآ اویغورها به طورسنتی تهدیدی برای چینی ها بودند واکنون هم دونغانها اضافه شدند.

  بهادیر سلیمان اف نماینده شورای عالی قرقیزستان هم اعلام کرد، بازگشت شورشیان از خاورمیانه به کشورهایشان تهدیدی جدی برای منطقه می باشد. شورشیان در بازگشت احتمال دارند باندها وشاخه های گروههای تروریستی را پایه گذاری کنند و از طرف نیروهای خارجی برای انجام فعالیت های تروریستی وخرابکارانه بکارگرفته شوند.

   مارس ساری یف هم گفت، امروزه جنگجویان در افغانستان عملآ به مرزهای کشورهای سازمان پیمان امنیت دسته جمعی نزدیک شده اند.در این ارتباط از ژوئن گذشته در نزدیکی مرزهای تاجیکستان درگیری هایی  بین این جنگجویان و نیروهای دولتی افغانستان در جریان است که نگرانی های تاجیکستان را هم درپی داشته است.

  به هرحال تمرکز شورشیان در مرزهای افغان وتاجیک نگران کننده است. کارشناسان معتقدند این شورشیان از نیروهای طالبان نیستند، بلکه از اعضای داعش می باشند.اگراین جنگجویان به مرزهای تاجیکستان نفوذ کنند، احتمال پیوستن شمار زیادی از نیروی مخفی منطقه به آنها موجب بروز عواقب غیر قابل پیش بینی خواهدشد.درعین حال مقامات تاجیکستان می گویند وضعیت عادی است وخودشان توانایی کنترل مرزهایشان رادارند.

اما مقامات سازمان پیمان امنیت جمعی معتقدند وضعیت مرزهای جنوبی آسیای مرکزی غیرعادی است و آنها آماده اند درصورت مشاهده شدن تهدیدات  واکنش مناسبی را خواهند داد.

ضمنآ مقامات قرقیزستان هم گفته اند،در راستای مبارزه با فعالیتهای تروریستی این کشور چندین رزمایش ضد تروریستی را برگزارکرده است.

کارشناسان همچنین معتقدند بازیگران جهانی ازجمله آمریکا درصدد هستند تا بحران افراط گرایان وتروریستها را از آسیای مرکزی به روسیه ودیگر کشورهای اورآسیا بکشانند تا از شکل گیری اتحادیه اقتصادی اور آسیا که هسته اصلی آن روسیه است جلوگیری کنند.

به هرحال، امروزه آسیای مرکزی وروسیه خطرات روبه افزایش تروریستها را کاملآ احساس می کنند.

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز

مطالب مرتبط:

جلوگیری از ورود زن کانادایی به آمریکا بخاطر تصاویر

ا

قدردانی سازمان همکاری اسلامی از خدمت‌رسانی عربستان

انتقاد از سیاست فرانسه در قبال سوریه

تشرف تعداد زیادی هندو به اسلام در پاکستان

سفیر جدید ایران در تانزانیا وارد دارالسلام شد

اعترافات تروریست های بازداشت شده در روسیه

نتانیاهو:اگر بدنبال نابودی حیفا و تل آویو باشید،ان

درگیری نیروهای مرزی افغانستان و پاکستان بایکدیگر

حال و هوای رسول الله در دهه آخر رمضان

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات