b_300_300_16777215_10_images_1453196364_027.jpg

اساس نیوز: تروریستها وگروه های افراطی درحال برنامه ریزی حمله از مرزهای افغانستان به خاک تاجیکستان هستند.

به گزارش سایت" سنترآسیا.رو"، شبنم صابری روزنامه نگار روس زبان نوشت: از ابتدای ماه می سال جاری درشمال استان قندوز افغانستان روبروی مناطق جیحون وپنج استان خاتلون تاجیکستان تمرکز روبه افزایش شبه نظامیان جنبش طالبان، انصارالله وداعش مشاهده می شود.

  بنا به اعلام فرماندهی نیروهای مرزبانی کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان این شبه نظامیان شورشی درحال آماده سازی نیروهای خود برای ورود به خاک تاجیکستان با هدف ایجاد بی ثباتی دراین کشورهستند.

اما آیا مرزبانان تاجیکستان توانایی تامین امنیت مرزهای کشور وشرایط مقاومت مناسب در برابر تروریستها و افراط گرایان رادارند؟

  نگرانی هشداردهنده وواقعی دراین است که مراقبت این قسمت از مرزهای دولتی را سربازان تازه به خدمت احضارشده واحد نظامی شماره 2610 مرزبانی منطقه پنج برعهده دارند. واقعیت این است که این سربازان ازلحاظ حرفه ای ونیز تعهدی آمادگی کامل برای مقابله با دشمن راندارند.

   این سربازان بخاطر ترس شان و نیز وحشت از اسیرشدن بدست طالبان به مناطق مرزی نزدیک نمی شوند ودر هنگام شب هم در مناطق جمعیت نشین مرزها مخفی می شوند.براستی آیا این حفاظت قادر است دشمن را بترساند.

   لازم به ذکراست از اول تا بیستم ماه می گذشته جنگجویان جنبش انصارالله 11 حمله مسحانه به نیروهای نظامی ومرزبانان مرزبانی منطقه پنج داشته است.در این حملات دوسرباز کاملآ جوان کشته شدند و5 نفر دیگرهم مصدوم شدند.

  طبق گزارشها هم اکنون در ناحیه مینچوکور استان قندوز افغانستان 200 تن از شببه نظامیان انصارالله وداعش مستقرند. روزانه از استان مجاور بدخشان حامیان این شبه نظامیان با شبه نظامیان درارتباط هستند.

   براساس اطلاعات مرزبانان ،تروریستها به کمک طالبان درآینده نزدیک درصدد حمله به تاجیکستان هستند.بجای اینکه مرزهای مذکور را مستحکم وغیر قابل نفوذ برای دشمن بکنند ، رهبران نظامی تاجیکستان در تلاش هستند به نحوی با طالبان سازش کنند.

  حکیم قلندراف یکی ازفرماندهان سابق عضو مخالفان متحد تاجیکستان ومعاون سابق فرماندهی مرزبانی اعلام کرده است: فرماندهان تاجیکستانی سعی داشتند با فرماندهان طالبان مذاکره کنند وآنها را متقاعد کنند که جلوی یورش شورشیان دوگروه دیگر یعنی انصارالله وداعش رابگیرند، ولی نمایندگان جنبش طالبان درمحل مذاکره حاضرنشدند.

    این موضوع که مرزهای تاجیکستان درحال حاضر ضعیف وکاملآ بی اثرهستند، براحتی قابل درک است. همچنین امروزه درپی بغرنج شدن وضعیت نظامی-سیاسی استان قندوز افغانستان شهروندان افغان بدنبال پناهندگی در تاجیکستان هستند.

   دراین ارتباط در تاریخ 17 آوریل گذشته از مرزهای ناحیه پنج استان خاتلون حدود 60 خانواده افغانی وارد تاجیکستان شدند ودرخواست پناهندگی کردند.در حال حاضر هم بیش از صد خانواده دیگر افغانی در نزدیکی مرزهای مذکورمستقرند و به طور یقین درصدد گذشتن ازمرز هستند.

    براساس آمار مرزبانی کمیته امنیت ملی تاجیکستان روزانه بیش از بیست خانواده افغانی از مرزهای استان خاتلون می خواهند وارد خاک تاجیکستان شوند، اما اکنون به طورکلی فقط به درخواست پناهندگی خانواده های همرزمان احمد شاه مسعود فرمانده فقید جبهه متحد برای نجات افغانستان برضد طالبان که ملیتی تاجیک دارد، جواب مثبت داده می شود.

  مقامات تاجیکستان در اتخاذ تدابیر برای تامین امنیت مرزهای این کشور نه از عقل شان استفاده می کنند و نه تاکتیک مناسبی را بکار می برند، به همین خاطر هم وحشت فاجعه باری ممکن است بوجود آید.

   اما اقدامات تاجیکستان برای مقابله با نفوذ شبه نظامیان انصارالله وداعش به خاک تاجیکستان هم قابل تامل است. دراوایل آوریل گذشته در مناطق آسیب پذیر مرزهای تاجیکستان-افغانستان از جمله نواحی همدانینسکی وشمس الدین شاهین استان خاتلون و نیز نواحی اشکاشم، مرغاب ووانچسکی ولایت مختار کوهستانی بدخشان تاجیکستان ، به طور غیر رسمی مین هایی را جاسازی کردند.

   اما نکته دردناک آنست که شورشیان وشبه نظامیان ازاین مین ها آسیب نمی بینند ، بلکه ساکنین محلی وغیر نظامیان یا دام های مردم گرفتار این مین ها می شوند.متاسفانه نهم ماه می دو نوجوان از روستای کاوک ناحیه شمس الدین خاتلون گرفتار این مین ها می شوند وشدیدآ مصدوم می گردند.

   ساکنین مناطق مرزی مذکور تاجیکستان باوجود درک واقعی خطرات این مین ها در صدد آن هستند این مناطق را ترک کنند. آنها باور ندارند که مسئولین نظامی کشور توانایی حل این مشکلات را دارند ومی توانند از مرزها ومردم مراقبت کنند.

مردم تاجیکستان کاملآ آگاه هستند تازمانی که در راس قدرت ارگانهای نظامی وامنیتی پیشرو مسئولین فاسد ورشوه خوار باشند، مسئولینی که فقط به فکر پرکردن جیب های خود ویا در حال احداث کاخ برای فرزندان شان هستند و یا با خوشگذرانی اوقات خود را تلف می کنند، وضعیت تغییر نخواهدکرد.

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز

 

مطالب مرتبط:

200هزار نمازگزار درسومین نماز جمعه مسجد الاقصی

 

پرواز وین به لندن به دلیل ترس از حضور داعش لغو شد

طرح خاورمیانه بزرگ و آینده جهان اسلام

مقابله با حجاب در آفریقا به بهانه های امنیتی

نگاهی تاریخی به ریشه های بد حجابی در جامعه اسلامی

رجب طیب اردوغان : مرزهایمان با سوریه را به "مناطق

شرح حال و ویژگی های متمایز علامه جلال الدین سیوطی

داعش رنگ لباس اعدامی ها را تغییر داد

گ

علما و کارشناسان علوم اسلامی به تبیین اسلام حقیقی

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات