b_300_300_16777215_10_images_pic362131495635779.jpg

 اساس نیوز: در هفته اخیر و پس از بحران سازی غیر ضروری عربستان سعودی و چند دولت حامی آن در منطقه خلیج فارس این مساله به کانون توجه و تمرکز تحلیل گران تبدیل شده است .

یادداشت زیر توسط پاتریک ونیتوردر روزنامه گاردین منتشر شده و در آن نویسنده تلاش داشته است به بررسی ابعاد و زوایای بحران ایجاد شده بپردازد.سرویس بین الملل اساس نیوز ترجمه این یادداشت را تقدیم کاربران خود می نماید :

 شورای همکاری خلیج فارس پس از قطع رابطه کشورهای عربی من جمله عربستان ، امارات ، مصر و بحرین با قطر دچار یکی از جدی ترین بحران های سیاسی این منطقه شده است .

   این کشورها دلیل این قطع رابطه را حمایت قطر از گروههای اسلام گرا می دانند. این کشورهای عربی می گویند که تمام راه های زمینی ، هوایی و دریایی را به قطر می بندند و دیپلمات های کشور قطر را اخراج می کنند و به تمام شهروندان قطری مهلت می دهند تا ظرف 14 روز کشورهایشان را به مقصد قطر ترک کنند.

از آنجائی که اکثر مواد غذایی مصرفی قطر از عربستان وارد این کشور می شود، ترس از کمبود مواد غذایی موجب شده است تا مردم به مغازه ها هجوم بیاورند.

  طبق برآوردها 40 درصد از غذاهای مصرفی قطر ازعربستان تامین می شود . قطر کشوری کوچک اما از لحاظ درآمد سرآنه ثروتمندترین کشور جهان می باشد . این کشور از ائتلاف کشورهای عربی برعلیه یمن هم اخراج شده است . براساس شواهد موجود دلیل قطع رابطه کشورهای عربی با قطر حمایت این کشور از جنبش های اسلامی همچون اخوان المسلمین و نیز عدم همراهی این کشور در سیاست های عربستان برعلیه ایران می باشد. چنین بحران سیاسی ای از زمان تشکیل شورای همکاری خلیج فارس در سال 1981 بی سابقه بوده است.

اما وزیر امور خارجه قطر معتقد است ادعاهای کشورهای عربی و محاسبات آنها اشتباه می باشد. وی می گوید طرح های پنهانی برای تحت قیومیت درآوردن قطر وجود دارد. اما طرف دیگر این مخاصمه یعنی عربستان تصمیم برقطع رابطه با قطر را به علت حمایت این کشور از گروه هایی عنوان می کند که بدنبال نا آرام کردن منطقه هستند .

   عربستان معتقد است قطر در سال های اخیر از گروههایی همچون اخوان المسلمین ، القاعده ، داعش و نیز گروه هایی که در منطقه از طرف ایران حمایت می شوند ،همچون شیعیان قطیف عربستان حمایت کرده است.

   مصر هم دلایل خود را برای قطع رابطه با قطر دارد ، این کشور ناآرامی های مصر در منطقه سینا را به علت حمایت های مالی قطر از این گروه ها می داند . آنها می گویند بارها به قطر در این رابطه هشدار داده اند.

   اما کشور بحرین هم رسانه های قطری را در حمایت از شیعیان این کشور محکوم می کنند. اما در این میان دولت مستعفی یمن ، مالدیو و حکومت مستقر در شرق لیبی نیز در پیروی از عربستان با قطر قطع رابطه کردند.

   شاید سریعترین تاثیری که این قطع رابطه گذاشت روی سفرهای هوایی منطقه باشد. قطر ایرویز که یکی از بزرگترین شرکت های هواپیمایی منطقه است اعلام کرد که سفرهای هوایی به عربستان را به حالت تعلیق درآورده است.

  شرکت هواپیمایی اتحاد ابوظبی هم پروازهای هوایی به مقصد قطر را به حالت تعلیق درآورد. شرکت هواپیمایی امارات که در دوبی مستقر می باشد، نیز اعلام کرد پروازها به مقصد قطر به حالت تعلیق درآمده است.

    اما در این میان مسئولین ایرانی معتقدند که این قطع رابطه برخی کشورهای عربی با قطر کمکی به پایان دادن بحران خاورمیانه نخواهد کرد. در نگاه مسئولان ایران دوره تحریم ها گذشته است و تنها راه حل برای این بحران روش های دیپلماتیک است .

  امریکا که در پایگاه هوایی خود در الادیده قطر حدود 10 هزار سرباز دارد، تصمیمی به تغییر مکان این پایگاه هوایی ندارد. این کشور هم طرفین مخاصمه را دعوت به گفتگو کرده است .

 قطر که مدتهاست به سران سیاسی گروه های اسلامی همچون حماس و اخوان المسلمین برای دایر کردن دفاترشان در این شهر مجوز داده و از آنها حمایت مالی می کند ،همیشه از جانب همسایگان عرب خود مورد سرزنش بوده است.

   در سالهای اخیر به علت انتقادات تند اخوان المسلمین از سیستم پادشاهی دولت عربستان ، حکام سعودی فشارهای زیادی به قطر وارد کردند تا دست از حمایتش از اخوان المسلمین بردارد . در ماه مارس سال 2014 به خاطر پشتیبانی قطر از محمد مرسی ، رئیس جمهور پیشین مصر که از اعضای اخوان المسلمین بود، کشورهای حوزه خلیج فارس شامل عربستان ، بحرین و امارات سفیران خود را از این کشور فراخواندند. در آن دوره پس از آن که قطر برخی از اعضای اخوان المسلمین را وادار به ترک قطر کرد، پس از یک دوره 8 ماهه روابط این کشور به حالت عادی برگشت .

   عربستان در روزهای اخیر دستور به بستن دفتر الجزیره در این کشور داده است. این کشور معتقد است که این شبکه خبری از حوثی های یمن حمایت رسانه ای می کند. قطر اما تصمیمی برای اخراج 300 هزار کارگر مصری که در این کشور مشغول کار هستند ندارد .هرچند عربستان هدف خود از این قطع رابطه تغییر سیاست های خارجی قطر اعلام کرده است اما چنین سیاست هایی می تواند شمشیر دولبه باشد.

   قطر از سال 2014 همیشه ادعاهای مربوط به حمایت مالی این کشور از گروه های تندرو را رد کرد . در سال های اخیر اما کشورهای غربی هم این کشور را به علت حمایت مالی از جبهه النصره که شاخه القاعده در سوریه است مورد انتقاد قرار داده اند .

 رفتارهای سیاسی کشورهای حاشیه خلیج فارس  در حالی دچار تغییر و دگرگونی ناگهانی شد که از سفر دونالدترامپ به این منطقه تنها دو هفته گذشته بود. سفری که در آن عربستان سعودی قرار داد خرید تسلیحات نظامی به قیمت 110 میلیارد دلار را به امضاء رساند و مرکز مبارزه با تروریسم را در این کشور افتتاح کرد ، ترامپ در نشست شورای همکاری خلیج فارس تاکید کرده بود که باید این کشورها در مقابل ایران با یکدیگر متحد شوند.

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز /گرکز

مطالب مرتبط:

راه برون‌رفت کشور از بحران‌های موجود «جلب حمایت پر

مولوی ذبیح الله رحیمدادی:ماه رمضان فرصت طلایی دعا

مولانا عبدالحمید در دیدار با رئیس جمهور : اهل سنت

ماجرای نامه‌های موسوم به «روز تنبیه یک مسلمان» در

انتصاب یک زن به سمت معاون وزیر دیانت ترکیه

وال استریت ژورنال از مذاکره فلین با مقامات ترکیه ب

 

محاکمه نخستين زن انگلیسی فرارکرده از داعش

عربستان و چرایی هزینه های گزاف نظامی

پشیمانی شهروندان فریب خورده تونسی عضو داعش

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات