b_300_300_16777215_10_images_1387776565.jpg

اساس نیوز: در تحلیلی که ترجمه آن تقدیم شما می شود بحران قطر و دلایل آن مورد بررسی قرار گرفته است .


اساس نیوز / "mepanews" : چند روز پیش با اعلام قطع روابط دیپلماتیک تعدادی از کشورهای حوزه خلیج فارس با قطر , این بحران آغاز شد و نتیجه آن به انزوا کشانده شدن و محاصره اقتصادی قطر بود . در سال 2014 نیز عربستان , بحرین و امارات متحده عربی با کشور قطر قطع روابط کرده بودند اما شدت آن تا به این حد نبود.

دلایل این بحران دیپلماتیک چیست؟
طرفداری قطر از برقراری روابط متعادل , یکی از نقاطی است که در پس این بحران جلب توجه می کند .خبر منتشر شده توسط خبرگزاری رسمی قطر که در آن شیخ تمیم بن حمد آل ثانی , امیر این کشور , ایران را بعنوان یک قدرت اسلامی توصیف کرده بود بعنوان اولین جرقه این بحرانی خوانده می شود که تمامی کشورهای حوزه خلیج فارس را دربر گرفت. اگرچه مقامات قطر اعلام کردند که سایت خبرگزاری آنها هک شده و خبر درج شده واقعیت ندارد اما کشورهای مذکور , رسانه های خبری قطر و از جمله کانال الجزیره را در کشورهای خود از دسترس خارج کردند. تماس تلفنی امیر قطر با رئیس جمهور ایران و تبریک پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران , باعث افزایش خشم عربستان و امارات از قطر گردیده بود.

جنگ شیعه و سنی ؟
در صورتی که رقابت منطقه ای اهل سنت به رهبری عربستان سعودی و اهل تشیع به رهبری ایران مد نظر قرار گیرد گفته می شود که احتمال دارد در پس این بحران , جنگ بین شیعه و سنی نهفته باشد . زیرا این دو کشور تقریبا در تمامی مسایل در قطب های متضاد قرار می گیرند. حمایت قطر از اخوان المسلمین , القاعده و داعش و همچنین حمایت از گروه های شیعی نزدیک به ایران در عربستان و بحرین , بعنوان دلایل اقدامات علیه قطر ذکر گردیده اند و این دلایل بعنوان اثبات استدلال فوق الذکر مطرح می شوند.

چرا این اختلافات اکنون به وقوع پیوست؟
پس از سفر ترامپ رئیس جمهور آمریکا به منطقه , اوضاع در خلیج فارس مغشوش شد. پس از آن که ترامپ در ریاض ایران را متهم به حمایت از تروریسم نمود چند روز بعد فشارها علیه قطر افزایش یافت . مقامات و رسانه های خبری , علیه قطر هجمه تبلیغاتی آغاز کردند و این کشور را به " زحمی کردن همسایگان با خنجر ایران " متهم کردند.

نظر کارشناسان سیاسی چیست ؟
کارشناسان سیاسی بر این عقیده هستند که عربستان و امارات بعد از جلب حمایت ترامپ , نشان دادند که برای از بین بردن کسانی که در مقابل ائتلاف مقابله با نفوذ ایران در منطقه مشکل تراشی نمایند تلاش خواهند کرد. کارشناسان همچنین بر این باور هستند که این فشارها تا زمانی که قطر دست از حمایت اخوان المسلمین و حماس برندارد افزایش و ادامه خواهد داشت.

آیا اختلافات با قطر تازگی دارد ؟
عربستان , امارات و بحرین در سال 2014 میلادی نیز با قطر قطع رابطه کرده بودند. دلیل اصلی آن نیز مصر بود . قطر از اخوان المسلمین حمایت می کرد درحالی که عربستان , امارات و بحرین از کودتای نظامی مصر حمایت می کردند. استقبال قطر از مسئولان حماس و طالبان نیز باعث ناخرسندی آن سه کشور بود . کارشناسان بر این عقیده هستند که هدف عربستان این است که به قطر نشان دهد از حدود استراتژیک خود پا فراتر نهاده است .

آنچه که در مورد قطر می دانیم
قطر , کوچکترین کشور منطقه است . از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی , یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است . دارای میادین عظیم ذخایر نفت جهان با حجم 15 میلیارد متر مکعب می باشد . کشوری است که در سال 2022 میزبان مسابقات جام جهانی است . کانال معروف الجزیره متعلق به این کشور می باشد . چندین پایگاه هوایی آمریکا و ده هزار نظامی آمریکایی در قطر حضور دارند .
25/498
منبع: mepanews
ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز / هلاکویی

مطالب مرتبط:

مسلمان بودن از هرچیز برایم مهمتر است

غذای رایگان در ازای ترک سیگار در دانشگاه ترکیه‌ای

ا

توافق محرمانه عربستان و ترکیه ضد نظام سوریه

یک مقام امنیتی عرب از توطئه ای با محوریت مکه خبر د

زمان و محل وقوع قوی ترین زمین لرزه جهان مشخص شد

 

کویت خواستار مقابله منطقه ای با پول شویی گروههای و

برکناری فرمانده نیروی دریایی آرژانتین درپی مفقودشد

رونمایی گردان‌های شهید قسام از ماکت پهباد «ابابیل»

10 نفر از اعضای یک خانواده در یمن به شهادت رسیدند

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات