b_300_300_16777215_10_images_733140_842.jpg

اساس نیوز،عبدالقیوم شکاری : اقدام تروریستی داعش در تهران که منجر به شهادت تعدادی از شهروندان بی گناه ایرانی شد،این سوال را ایجاد کرده است که هدف داعش از این اقدام چه بوده است ؟

اقدامات تروریستی در یک نگاه کلی به دو دسته تقسیم بندی می شوند : اقدامات هدفمند و اقدامات ایذایی.

   اقدامات هدفمند به آن دسته از اقدامات تروریستی اطلاق می گردد که در آن یک یا چند شخص خاص و شاخص به عنوان هدف اقدام در نظر گرفته شده و تلاش می گردد در فرایند ترور شخص یا اشخاص مذکور حذف گردند.تاریخ سیاسی دنیا را که ورق بزنیم به نمونه های زیادی از این گونه ترور ها برخورد می کنیم .

   دسته دوم اقدامات تروریستی هدفمند نبوده و می توان به آنها ترورهای کور یا ایذایی اطلاق کرد .در این دسته تروریست ها هدف خاصی را به عنوان هدف ترور خود در نظر ندارند .هدف عمده این گونه اقدامات، ایجاد فضای ترس و وحشت در یک کشور و یا منطقه خاص است .این گونه اقدامات تروریستی فقط برد رسانه ای داشته و برای ایجاد فضای جنگ روانی در دستور کار قرار می گیرد.

  در سال های اخیر بررسی تیپولوژی بخش اعظم اقدامات تروریستی داعش در کشورهای مختلف موید این برداشت است که غالب اقدامات این گروه در دسته دوم قرا دارد.در این چارچوب داعش تلاش می کند با تکیه بر برخی از عناصر خود که از جهت ذهنی شستشوی فکری شده اند برخی از اقدامات خشونت بار را در برخی از مناطق انجام دهد.در غالب موارد ، هدف این گونه اقدامات شهروندان عادی بوده و از جهت ارزش سیاسی، کشته شدگان این گونه حوادث دارای اعتبار و ارزش خاصی نیستند.

   اقداماتی مثل حمله به شهروندان یک کشور با کامیون ،تیراندازی کور به تجمع مردم در یک مرکز و ...از جمله این گونه اقدامات هستند. مهم ترین اهداف انجام این گونه اقدامات ایذایی در وهله اول ایجاد محیط ترس و وحشت در افکار عمومی کشور هدف و در وهله دوم عرض اندام و قدرت نمایی داعش در شرایطی است که غالب تحلیل گران اعتقاد دارند این گروه ماه های پایانی حیات خود را سپری می کند.

بدون شک اقدام تروریستی دیروز تهران در زمره اقدامات تروریستی هدفمند قرار نداشته و به عنوان یک اقدام تروریستی ایذایی مطرح است .همانگونه که ذکر شد هدف اقدامات ایذایی ایجاد جنگ روانی در کشور هدف است .

بر اساس این مقدمه، درک اهداف اقدام تروریستی اخیر داعش در تهران مشکل بنظر نمی رسد.نگاهی گذرا به بیانیه های صادر شده بعد از این اقدام و موضع گیری هایی که در فضای مجازی از طرف عوامل داعش انجام گرفته است، نمایانگر این است که مهم ترین هدف داعش از اقدامات روز گذشته ایجاد محیط رعب و ترس در جامعه بوده است .این هدف به صورت شفاف در اظهارت عوامل این گروه خودنمایی می کند .

اما آیا این گونه اقدامات می تواند فضای عمومی جامعه ایرانی را به هم ریخته تمرکز سیاسی کشور را از بین برد؟

بهترین پاسخ به این سوال در پیام مولانا عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان و عالم شاخص اهل سنت داده شده است .در پیام ایشان آمده است که :

" این حمله‌ی بزدلانه که عوامل جنایتکار آن حتی ملاحظه ماه مبارک رمضان و افراد روزه‌دار را هم نکردند، در واقع امنیت و آرامش کشور ما را هدف قرار داده است.
امنیت موجود در جمهوری اسلامی ایران در میان تنش‌های منطقه و خاورمیانه، دشمنان این مرز و بوم را بر آن داشت تا امنیت و آرامش کشور عزیز ما را به چالش بکشند، اما غافل از اینکه این قبیل اقدامات بزدلانه هرگز نمی‌تواند صفوف متحد و منسجم ملت ما را برهم بزند.

   زیرا ملت فهیم و هوشیار ایران، اعم از اقوام، مذاهب و گرایش‌های مختلف، با حفظ وحدت و اخوت تمام توطئه‌ها وترفندهای دشمنان را خنثی کرده و نقش بر آب می‌کنند.
تا زمانی‌که مردم عزیز کشورمان وحدت و همبستگی خودشان را حفظ کنند، عوامل پشت پرده اینگونه حملات کور و زشت که به هیچ دین و مذهبی پایبند نیستند، در رسیدن به اهداف خود موفق نخواهند شد."

   این پیام تنها یک نمونه از پیام هایی است که از طرف علما و شخصیت های اهل سنت در قبال این اقدام صادر شده است .امنیت جامعه ما و ثبات حاکم بر کشور یکی از شاخصه های قابل تقدیر ایران در منطقه پر تلاطم خاورمیانه بوده است .

   این ویژگی از اهمیت زیادی برخوردار بوده و بر اساس همین اهمیت، بر هم زدن آن به یکی از اهداف اصلی دشمنان کشور تبدیل شده است . در این فضا ، اقدام اخیر داعش با هدف القاء این مفهوم انجام شده است که بر خلاف ادعای مقامات جمهوری اسلامی، امنیت ایران خدشه پذیر است .

بر خلاف این تلاش، امنیت عمومی کشور بزرگی مثل ایران مولفه ای نیست که با چند ترقه بازی دچار خدشه شود و در این میان هوشیاری بیشتر مردم و مسئولان در آینده نه تنها پایه های احساس امنیت را در جامعه سست نکرده بلکه بنیان های آن را مستحکم تر خواهد کرد .

مطالب مرتبط:

اشتباه عربستان در اعلام روز عرفه و عید قربان

داعش یک دختر عراقی را به مزایده گذاشت

قطع همکاری روسیه با امریکا در حوزه سوریه

تیغ تیشه اعتدال و افراط گرایی و تندروی

مظنون بمب‌گذاری در فرانسه با داعش بیعت کرده بود

 

بازتاب جهانی حمله موشکی سپاه به دیرالزور

مطالبات اهل سنت در آینه حقوق شهروندی

ایران، ترکمنستان و آزادی زندانیان؛ سایه روشن زمینه

مسلمانان آلمان ظرف 3 ماه 208 بار مورد آزار و اذیت

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات