b_300_300_16777215_10_images_getimage64445445454545.jpg

اساس نیوز: در مقاله ای که از سایت خبری و تحلیلی "mepanews" انتخاب و ترجمه گردید به بررسی راهکار جدید ترامپ , رئیس جمهور آمریکا در مبارزه با داعش پرداخته و در این راستا  طرح های مبارزاتی اوباما و ترامپ علیه این گروه تروریستی را مورد مقایسه قرار داده است:

اساس نیوز/ mepanews : با تغییراتی که ترامپ ؛ رئیس جمهور آمریکا در استراتژی مبارزه با داعش ایجاد نمود چنین مطرح می شود که این تغییرات باعث بیشتر شدن تلفات غیرنظامیان و ویرانی زیرساخت های شهری گردیده و همچنین گسترش حوزه مبارزه علیه داعش و احتمال انحراف از اهداف ماموریت را به همراه خواهد داشت .

جیم ماتیس ؛ وزیر دفاع آمریکا , اعلام کرده بود که در ماه ژانویه بنا به دستور ترامپ استراتژی مبارزه با داعش مورد بررسی قرار گرفته و بر اساس گزارشی که از آن تهیه گردیده بود دو تغییر در استراتژی مبارزه ترامپ علیه داعش ایجاد گردید. بنا به اظهار ماتیس این تغییرات شامل واگذاری تصمیم گیری برای استفاده از نیروی نظامی به خود فرماندهان میدان و برای نابودی داعش محاصره شهرهایی که حضور آنها در آن شهرها بیشتر است .

وزیر دفاع آمریکا در توجیه دلایل این تغییرات اظهار داشت که تغییر اول به جهت اقدام به موقع علیه داعش و تغییر دوم برای جلوگیری از فرار جنگجویان خارجی که در آن شهرها درصفوف داعش هستند ایجاد گردیده اند .

اگرچه دولت ترامپ این تغییرات را از جنبه نابودی داعش به شکلی سریع توجیه می کند اما گفته می شود که این استراتژی باعث افزایش تلفات غیرنظامیان و نابودی زیرساخت های شهری خواهد شد همچنین گسترش حوزه مبارزه با داعش و انحراف اهداف ماموریت مبارزه با داعش را در پی خواهد داشت .

 

b_400_400_16777215_10_images_cmimg_72464.jpg

استراتژی اوباما از کاخ سفید کنترل می شد

باراک اوباما ؛ رئیس جمهور سابق آمریکا , مرکزیت تصمیم گیری برای استفاده از نیروی نظامی را در واشنگتن نگاه می داشت . در آن دوران در عراق و سوریه که میادین جنگی فعال آمریکا شناخته می شدند به استثنای حملات هوایی روتین , در دیگر موارد , بویژه حمله به مناطق مسکونی و حمله زمینی به قرارگاه های داعش , ابتدا در مرکز هوایی نیروهای ائتلاف مورد تحلیل قرار می گرفت و گزینه های مناسب به فرماندهی ستاد مرکزی ارتش ایالات متحده آمریکا (سنتکام) و از آنجا نیز به پنتاگون ابلاغ می گردید. پنتاگون نیز پس از کسب موافقت کاخ سفید برای اجرای آن وارد عمل می گردید.

به همان ترتیب , بغیر از شمار نظامیان آمریکایی در میادین و یا مواضع آنها و هواپیماهای مورد استفاده آنها در حملات روزمره , در مورد استفاده از عناصر نظامی نیز در واشنگتن تصمیم گیری می شد .

در پس این استراتژی دولت اوباما ,در زمینه  ریسک از کنترل خارج شدن عملیات ها را به حداقل رساندن , جلوگیری از ورود آمریکا به جنگی فراگیرتر , به حداقل رساندن تلفات غیرنظامیان و ویرانی زیرساخت های شهری  در عملیات ها , شانس ارزیابی عمیق سیاسی وجود داشت .

پنتاگون اگرچه بصورت آشکار و یا رسمی اعلام نکرد اما از محدودیت های اعمال شده ناراضی بود ." جوزف وتل"  فرمانده ستاد مرکزی ارتش ایالات متحده آمریکا (سنتکام) و یا "  ژنرال جوزف دانفورد " رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا , در کنگره به سئوالاتی که در زمینه قدرت تصمیم گیری مطرح می شد از پاسخ دادن طفره می رفتند .

 

b_400_400_16777215_10_images_fft99_mf8445703.jpeg

ترامپ, بخش اعظمی از استراتژی اوباما را حفظ کرد

باراک اوباما استراتژی خود در مقابله با داعش را در پنج اصل کلی معرفی می کرد. این اصول عبارت بودند از : انجام حملات هوایی علیه داعش , خشکاندن منابع مالی گروه , کمک های آموزش نظامی و تحویل تسلیحات نظامی به نیروهای همپیمان خود در منطقه با هدف جلوگیری از پیدایش مجدد داعش , مبارزه با ایدئولوژی داعش و جمع آوری کمک های بین المللی برای بازسازی مناطقی که از داعش بازپس گرفته شده اند .

ترامپ , بخش اعظمی از این استراتژی را حفظ کرد . قبل از این که ترامپ قدرت را بدست بگیرد پنتاگون برای واگذار شدن قدرت تصمیم گیری به فرماندهانی که در میادین جنگی بودند آماده می شد.کمی پیش از دیدار ترامپ از پنتاگون , یکی از مسئولین وزارت دفاع آمریکا در گفتگو با خبرگزاری آناتولی اعلام کرده بود که پنتاگون در زمینه تغییر استراتژی مبارزه با داعش آماده می شود. در همان زمان ,  خبرهایی درباره درخواست یک صفحه ای ماتیس ؛ وزیر دفاع آمریکا برای واگذاری قدرت تصمیم گیری های نظامی به فرماندهان حاضر در میادین منتشر شده بود.

ترامپ یک هفته بعد از ورود به کاخ سفید , از پنتاگون دیدار نمود و به این وزارت دستور داد تا طرحی را تهیه نمایند که مبارزه با داعش تسریع شود . پنتاگون نیز در ماه مارس , طرحی را تقدیم کاخ سفید کرد که بخش اعظمی از آن محرمانه ماند و اعلام نگردید. اگرچه بصورت رسمی اعلام نشد اما تصور بر این است که تغییر استراتژی از ماه مارس به اجرا گذاشته شد.

پایان بخش اول

25/490

منبع: mepanews

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز / هلاکویی

 

مطالب مرتبط:

تهدید مقام سعودی توسط داعش

حرکت نمادین با عنوان دیداری برای احترام به ادیان

حکم سوگند به غیر الله

سیاستمدار اسلام ستیز هلندی امروز محاکمه می شود

ا

اعلام برائت علمای سلفی از جریان تکفیری و در راس آن

معیشت مرزنشینی در غبار فراموشی

وزیر دفاع لبنان، اسرائیل را تهدید به حمله موشکی کر

پنج سال حبس برای الجزایری تحریف‌کننده قرآن

یک فعال جماعت تبلیغ:دنیای اسلام از مسیر و اهداف اص

 

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات