b_300_300_16777215_10_images_terrorists111.jpg

اساس نیوز : در مطلبی که در پایگاه اینترنتی روزنامه "takvim" به چاپ رسیده , نویسنده سیاست آمریکا در قبال مبارزه با گروه های تروریستی را مورد انتقاد قرار داده است . از نظر او , تروریسم همچنان به حیات خود ادامه می دهد و فقط محل استقرار آن تغییر می کند. اساس نیوز ترجمه این مطلب را تقدیم شما می کند:

اساس نیوز / روزنامه "  takvim " چاپ ترکیه : پاکسازی رقه از داعش چندان سهل نخواهد بود اما فرض می کنیم همانگونه که ادعا می شود رقه به آسانی پاکسازی گردد . با این حال باز هم نمی توان گفت که پس از پاکسازی رقه , تمامی مسائل حل شده اند . پس از پاکسازی , سئوالات دیگری پیش خواهند آمد : اگر رقه پاکسازی شود چه خواهد شد ؟ به چه کاری می آید ؟ آیا پاکسازی رقه در خدمت هدفی سیاسی خواهد بود ؟  اگر آمریکا یک گروه تروریستی را با کمک یک گروه تروریستی دیگر از یک شهری بیرون کند آیا باز هم آمریکا علیه تروریسم پیروز میدان شناخته خواهد شد ؟ پاکسازی رقه به مفهوم واقعی برای استراتژی جنگ چه معنایی دارد ؟

بدون پاسخ درست و حسابی به این سئوالات , تمامی عملیات های نظامی به دلیل فقدان هدف سیاسی محکوم به شکست هستند . جنگ وقتی در راستای یک هدف سیاسی خاصی باشد معنی پیدا می کند . در غیر اینصورت , فقط چیزی غیر از خشونت نخواهد بود . به هنگام پاکسازی رقه در صورتیکه ندانید معطوف کدام هدف سیاسی هستید پیروزی نظامی ای که کسب خواهید کرد را نمی توانید به یک هدف سیاسی پیوند بزنید . نخواهید توانست از خشونت فراتر بروید . یعنی این که پیروزی نظامی بطور خودکار به مفهوم پیروزی سیاسی نخواهد بود . ناپلئون را بخاطر بیاورید . از 55 جنگ , فقط در 6 جنگ شکست خورده است . او در حساس ترین جنگ ها پیروز میدان بوده است اما او در شکست سیاسی یک نمونه به تمام معناست . ناپلئون در دروازه مسکو , ارتش روس را براشفته نمود . فقط چون بعد از تصرف مسکو در مورد اینکه چه کاری انجام خواهد داد روی هدف سیاسی خاصی متمرکز نشده بود , وقتی با مسکوی خالی از سکنه روبرو شد متحیر ماند . و این نیز پایان ناپلئون را رقم زد .

امروز به همان گونه , بروکراسی نظامی آمریکا و در راس آن " سنت کام " مرکز فرماندهی نیروهای نظامی آمریکا , شاید از اندیشه اینکه با انجام مسئولیت پاکسازی رقه به پیروزی دست خواهند یافت . اما این فقط می تواند یک موفقیت حرفه ای شخصی باشد . بعنوان یک ژنرال موفق ارتش آمریکا می توانید ستاره ای به سردوش خود اضافه نمایید .

اما آیا این پیروزی , موفقیتی برای سیاست خاورمیانه آمریکا در پی خواهد داشت ؟ با نادیده گرفتن نگرانی های کشورهای منطقه , هزینه های بعدی جنگی کم هزینه و بدون تلفات محاسبه می شوند ؟ اگر پاکسازی رقه به مفهوم سپردن بخش مهمی از سوریه به روسیه باشد , آیا می توان آن را یک پیروزی محسوب نمود ؟ بخاطر همکاری با گروه " پ.ی.د " در پاکسازی رقه , آیا صرفنظر کردن از ترکیه ,   بی ثباتی موجود در خاورمیانه را بیش از پیش شکننده تر نخواهد کرد ؟ آیا این اقدام , ترکیه را برای یافتن متفقین جدید سوق نخواهد داد ؟ آیا این اقدام باعث قوت گرفتن این ادعا که " آمریکا از ترور برای مقابله با ترور استفاده می کند " را تقویت نحواهد کرد ؟

تمامی این سئوالات بسیار حساس می باشند . اما باید دانست بروکراسی نظامی که از نظر سیاسی در مقابل هیچکس مسئولیت پاسخ دهی ندارد برای اعلام پیروزی بروکراتیک خود آمریکا را به همراه یک گروه تروریستی به جنگی سوق می دهد نتیجه سیاسی آن نامعلوم است . بروکراسی نظامی با استفاده از ضعف اقتدار سیاسی موجود در آمریکا , منافع بروکراتیک خود را ابتدا در مقابل منافع ملی آمریکا و بعدها در مقابل صلح و ثبات جهانی قرار می دهد . نتایج آن متاسفانه به زیان همگان است . آمریکا اگرچه این روش را بارها و بارها به کار برده و هر بار همان نتایج را کسب کرده اما به نظر می رسد که به تکرار همان خطا ادامه خواهد داد. در هر بار , متمرکز شدن برای پاکسازی شهری دیگر از گروه های تروریستی , ویژگی اصلی این خطا می باشد .

کابل را از القاعده پاکسازی کردند . در بغداد القاعده عراق شکل گرفت . بغداد را پاکسازی کردند گروه تروریستی در تکریت شکل گرفت . تکریت را هم پاکسازی کردند این بار تروریسم در فلوجه سربرآورد . داعش پیدا شد و در رقه مستقر شد و وارد موصل شد . خواستند موصل را پاکسازی کنند که هنوز موفق نشده اند . اکنون نیز در پی پاکسازی رقه هستند . درکل " هیچ " بزرگی است که هیچگونه معنایی ندارد . با میلیاردها دلار هزینه و میلیون ها تلفات , نتیجه صفر است . ترور به همانگونه ای که بود باقی است . فقط شهر خود را تغییر داده است .

اگر هدف آمریکا تولید تروریسم از طریق مبارزه نمایشی با تروریسم باشد این گروه ها به حیات خود ادامه خواهند داد . اما اگر واقعا خواهان مبارزه با تروریسم باشند مجبورند طرح های سیاسی ای را تنظیم کنند که بسیار فراگیرتر باشد و به اولویت ها و سهم بازیگران منطقه ای را نیز مد نظر قرار داده باشد . در غیر این صورت با پاکسازی شهر , تروریسم پاکسازی نخواهد شد . جنگ داخلی سوریه به پایان نخواهد رسید . آمریکا نخواهد توانست هزینه ها را کاهش دهد و از تلفات دادن رهایی نخواهد یافت .

25/486

منبع: takvim

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز / هلاکوئی

 

مطالب مرتبط:

ارتش آمریکا عملیات خروج از عراق را آغاز کرد

مولانا توکلی:در فقه احناف نماز ماه گرفتگی نباید به

آمریکا در تشکیل القاعده و تروریسم مقصر است

مدیرکل کتابخانه های کردستان:کتاب های اهل سنت در کت

یک مقام مذهبی روس:افزایش تعداد مسلمانان در روسیه ن

هشدار دادگاه عالی هند به تفسیر غلط قرآن!

ترامپ پدر معنوی خود را سگ خطاب کرد

شرایط زندگی در قلمرو داعش

ز

واکنش مادر جلاد داعشی به روشن شدن هویت پسرش

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات