b_300_300_16777215_10_images_7842tj_afmansuri2585_329.jpg

اساس نیوز: ناظران تاجیکستانی در پی اشغال دواستان افغانستان توسط نیروهای طالبان، نگران امنیت مرزهایشان هستند.

به گزارش "سنترال-آسیا.نیوز"ازنگاه ناظران وضعیت بی ثبات استانهای بدخشان وقندوز علامت نگران کننده جدی برای تاجیکستان وتمام آسیای مرکزی است.دواستان مذکورافغانستان درمرزهای افغانستان-تاجیکستان به طول بیش از 1300 کیلومتر قرارگرفته اند .دراین منطقه مرزی رودخانه پنج هم قرارگرفته است.

خامه پرس گزارش داد:درروزهای اخیر،طالبان افغانستان دو شهرستان دراین استان های مرزی رابه تصرف خود درآوردند ، تا به تمام آسیای مرکزی دسترسی داشته باشند. البته نیروهای امنیتی افغانستان توانستند شهرستان زیباک راروزپنج شنبه (11 می)پس بگیرند.

قاسم بک محمد کارشناس تاجیک وتحلیل گر مسائل افغانستان گفت:با توجه به تحرکات نیروهای جنبش طالبان باید کاملآ نگران مرزهای خود باشیم. طالبان امروزدیگرطالبان دهه نود میلادی نیستند. این گروه هم اکنون نیروهای جدیدی از آسیای مرکزی وپاکستان جذب کرده است.به همین دلیل هیچ تضمینی وجود ندارد که هدف آنها فقط افغانستان باشد.

اشغال سریع استانها:

طالبان دوشهرستان ازدو استان مرزی اففغانستان را باسرعت هشداردهنده ای تصرف کرد.28 آوریل آنها شهرستان زیباک استان بدخشان را که  درسی وپنج کیلومتری جنوب منطقه اشکاشم استان خود مختار کوهستان بدخشان تاجیکستان قرار دارد به تصرف خود درآوردند.

 تاقبل ازآزادسازی زیباک به دست نیروهای افغانستان در یازده می هم ساکنین ناحیه اشکاشم درتاجیکستان،صدای شلیک گلوله ها در شهرستان اشکاشم افغانستان راشنیده بودند.

ذکرخدا صمداف شهردار ناحیه اشکاشم تاجیکستان در مصاحبه با خبرگزاری "کاروانسرای" گفت، با نفوذ به عمق اشکاشم افغانستان ، طالبان اکنون به مرزهای پاکستان وتاجیکستان دسترسی دارند.صمداف افزود،براساس اطلاعات ما، درحال حاضر مبارزات ودرگیریها در 25 کیلومتری مرزافغانستان ادامه دارد.

  ششم ماه می هم نیروهای طالبان شهرستان قلعه زال در استان قندوز را کاملآ تصرف کردند. این شهرستان توسط پارک ملی وقرقگاه" بیشه پلنگان" با استان ختلان تاجیکستان هم مرزاست. قلعه زال دیگر چهارمین شهرستان استان قندوز است که تحت کنترل طالبان قرار می گیرد.

  با این حال نیروهای امنیتی تاجیکستان می گویند، وضعیت مرزهای تاجیکستان-افغانستان کاملآ تحت کنترل آنهاست. محمد اولوق خوجایف رئیس دفتر مطبوعاتی نیروهای مرزبانی کمیته امنیت ملی تاجیکستان هم در مصاحبه با کاروانسرای خاطر نشان کرد، همه چیز ازنزدیک تحت کنترل است وما از خبرها وتحولات آن طرف مرزآگاهی کامل داریم.

وی افزود: می توانیم بگوییم که ازطرف افغانستان تا امروز هیچ گونه اقدام تحریک آمیز علیه تاجیکستان مشاهده وگزارش نشده است.

مذاکرات روسای جمهورتاجیکستان وافغانستان:

  وضعیت مرزهای افغانستان-تاجیکستان کاملا ازطرف دولت دوشنبه پیگیری می شود وهم اکنون مسئولین تاجیکستان معتقدند،وضعیت نگران کننده ای نیست.

b_400_400_16777215_10_images_7847xxxxx.jpg

  دفتر مطبوعاتی رئیس جمهورتاجیکستان اعلام کرد: پنجم ماه می ارتباط تلفنی بین امام علی رحمان واشرف غنی روسای جمهورتاجیکستان و افغانستان برقرارشد. طرف تاجیکستانی در این تماس تلفنی گفت: اوضاع افغانستان را همه روزه پیگیری می کند وآماده است به طرف افغانی در مبارزه با تروریسم کمک کند. اشرف غنی رئیس جمهورافغانستان هم از تاجیکستان بخاطر حمایت اقتصادی مداوم وکمک در زمینه های امنیتی قدردانی کرد.

   لازم به ذکراست کمک های تاجیکستان ،زندگی افراد زیادی را در درگیریهای اخیر نواحی مرزی افغانستان نجات داده است.

پرویز بوراکوف از مسئولین بیمارستان ناحیه اشکاشم تاجیکستان در مصاحبه با کاروانسرای گفت: در سال 2012 میلادی بین دو دولت توافقی امضاشد که براساس آن افغان های نواحی مرزی می توانند از کمک های پزشکی تاجیکستان استفاده کنند.

  وی افزود: بیمارستان ما دائما به نظامیان افغانستان خدمات پزشکی وامدادی ارائه می کند. در این راستا 28 آوریل هم به بیمارستان منطقه اشکاشم 11 افسر افغانستانی مراجعه کردند، افسرانی که در درگیری های با طالبان در زیباک مصدوم شده بودند.یکی ازاین افسران در بیمارستان فوت کرد.پزشکان تاجیک بقیه این افسران افغانستان را رایگان معالجه کرده اند.

سید عظیم شاه سید قاسم ولدی افسر افغانی که ازناحیه پا در نبرد زیباک مصدوم شده بود در مصاحبه با کاروانسرای گفت: ما به مدت 6 ساعت با نیروهای طالبان جنگیدیم و18 عضو طالبان را هم نابود کردیم، اما به دلیل تمام شدن مهمات مجبور به عقب نشینی شدیم.

با وجود این که طالبان بارها اعلام کرده است که قصد ندارند به داخل کشورهای آسیای مرکزی نفوذ کنند، باز هرج ومرج درمرزهای این کشورها مشکلات پناهندگان ونفوذ عناصر افراطی قابل تامل است.

به خصوص در جمهوری تاجیکستان در حال حاضر یک لایه از گروههای افراطی نهفته است که آماده برای ابراز همبستگی عمیق با هم عقایدان خود در زمان مناسب هستند.

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز

 

 

 

مطالب مرتبط:

شهردار مسلمان شهر «کلگری» کانادا برنده جایزه شهردا

اظهارات تیلرسون درباره تحریم قطر از سوی کشورهای عر

امارات متحده عربی یک شهر در مریخ می‌سازد+تصاویر

ب

دیدار رئیس سازمان امور دینی ترکیه با مفتی اعظم عرب

پیدا شدن جسد نخستین قاضی مسلمان آمریکایی در رودخان

امام جمعه روستای نگل سنندج :ائمه و معصومین دارای ا

سی ان ان: عربستان با کمک چین برنامه موشک‌های بالست

 

میلیاردر معروف روس در پی مهاجرت به اسرائیل

جزئیات فاجعه منا از زبان سرپرست حجاج ایرانی

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات