b_300_300_16777215_10_images_jahhhaddii.jpg

اساس نیوز : گروه داعش در سالهای اخیر با تکیه بر مبانی تفکر سلفیهٔ مسلح، با سردادن شعار احیای حاکمیت خداوند  ادعا کرده است که در پی ایجاد خلافت اسلامی است.(1)

البته این شعار و ایده محدود به این گروه نبوده و رهبران برخی از گروه های جهادی  دیگر نیز تنها راه تحقق حاکمیت خداوند بر زمین را در احیای خلافت می‌دانند. این امر باعث شده که گروه‌هایی برای تشکیل خلافت اسلامی اعلام موجودیت کنند و با فردی به عنوان خلیفه اسلامی بیعت کنند.

 این گروه ها  با انحراف از آموزه‌های اسلامی و فقدان درک درست از مفاهیم دینی، مانند ایمان و شرک، و با رعایت‌ نکردن شرایط اجتهاد، حاکمان و مردم کشورهای اسلامی را تکفیر می‌کنند و بلاد مسلمانان را دارالکفر می‌نامند.(2) سپس هجرت از این کشورها و جهاد با مخالفان خود را تنها راه ایجاد حکومت اسلامی می‌شمارند.

  حرکت سلفیهٔ جهادی از یک سو با ترسیم چهره‌ای خشن از اسلام در خدمت پروژه اسلام‌هراسی با مدیریت غرب قرار گرفته است و از سوی دیگر، با روشن‌کردن آتش جنگ در منطقه، باعث تفرقه، ویرانی و ایجاد ناامنی شده است.

  سلفی‌های وهابی مسلح، که آرمان خاتمه ‌دادن به بندگی بشر در برابر بشر را منوط به تشکیل خلافت اسلامی می‌دانند،پس از تکفیر مخالفان و هجرت از بلاد کفر، از فریضه جهاد به مثابه تنها ابزار برای سرکوب مخالفان بهره می‌برند.

   در تفکر سلفیهٔ وهابی مسلح حتی می‌توان جهاد را فراتر از راهکار، بلکه بخشی از عقاید و مبانی آنها دانست. چنانچه سید قطب جهاد در اسلام را نه ابزار تحمیل عقیده، بلکه بخشی از طبیعت برنامه اسلام می‌داند که برای آزادکردن انسان‌ها از یوغ بندگی غیرخدا به کار می‌رود. از نظر او، روشن است که حاکم‌کردن قوانین خدا در زمین، با تبلیغ و نصیحت‌کردن حکام فاسد میسر نمی‌شود و باید در این راه جهاد کرد.(3)

   عبدالسلام فرج، رهبر گروه الجهاد مصر نیز، جهاد را واجب عینی می‌داند و می‌گوید جهاد تنها راه و بهترین روش برای اعتلای توحید و برپایی دولت اسلامی است.

  او بسیاری از علماء را که از زمان پیامبر تاکنون سبب عزت و پیروزی اسلام شده‌اند، بر دانشمندان الأزهر برتری می‌دهد و درباره دلیل این برتری می‌گوید هنگام هجوم ناپلئون به مصر، دانش علمای الأزهر سودی نبخشید. پس برنده‌ ترین سلاح برای رویارویی و مقابله با کفار، جهاد است نه علم!

 البته وی درصدد تحقیر قدر و ارزش علم و علما نیست، بلکه نظرش این است که نباید فرایض الهی را با پرداختن به اموری مثل طلب علم، ترک کرد.

همچنین، عبدالله عزام، جهاد را تنها ضامن حفظ شعائر الهی و بندگی خدا می‌داند و بر آن تأکید می‌کند.

او به پیروی از ابن‌تیمیه، آیه (وَمَن لَّمْ یحْکم بِمَا أَنزَلَ اللّهُ فَأُوْلَئِک هُمُ الْکافِرُونَ) (4)را بر مسلمانانی تطبیق می‌کند که بر اساس عادات و قوانینی که امرای آنان وضع کرده‌اند زندگی می‌کنند. آنگاه کفر همه حکومت‌های اسلامی معاصر را نتیجه می‌گیرد و آنان را مانع تحقق حکومت اسلامی می‌پندارد و جهاد علیه آنان را واجب می‌شمرد.

ابومحمد مقدسی هم با استناد به سخن ابن‌تیمیه، که قوام دین را به هدایت‌گری و جهاد می‌داند، می‌نویسد: ما می‌خواهیم محبوب ‌ترین اصل را، که همان توحید است، با قوی‌ترین راه، یعنی جهاد، یاری کنیم تا توحید در زمین اقامه شود.

   همین موضع فکری در نوشته‌های ابوبصیر طرطوسی نیز، که یکی از رهبران فکری داعش است، دیده می‌شود. او در پاسخ به کسانی که جهاد علیه نظام‌های فاسد برای تحقق خلافت اسلامی را نقد می‌کنند می‌گوید: این اعتراض مخالفان در واقع اعتراض به خدا و پیامبر و رد حکم شرعی است که قیام امت، علیه رهبران کفر و طغیان را واجب کرده است.

  سلفی‌های جهادی، جهاد هجومی (ابتدایی) را مانند جهاد دفاعی واجب دانسته‌اند و آن را وسیلهٔ نشر اسلام می‌شمرند.

   ابوقتاده فلسطینی جهاد را بالاترین مظهر قدرت، و اجتهاد را وسیلهٔ رسیدن به معرفت می‌داند و می‌گوید: «ارتباط‌ دادن قدرت به معرفت، منجر به تشکیل سلطهٔ فراگیر می‌شود».

   وی با استناد به روایت نبوی «ما ترک قوم الجهاد إلا ذلَّوا» ترک جهاد را سبب ذلت، و خروج از ذلت را در گرو جهاد می‌داند.ابوقتاده، جهاد را تنها راه احیای خلافت اسلامی قلمداد می‌کند و آن را واجب می‌داند، و در رد تعامل مسالمت‌آمیز با جامعه جاهلی می‌گوید: جهاد باعث تولید ثروت در جامعه می‌شود. چه اینکه پیامبر فرمود: «رزق من در سایه نیزه‌ام قرار داده شده است»، پس دستیابی به رهبری حقیقی، در ظرف صحیح آن واقع می‌شود که همان جهاد در راه خدا است.

  ابوحمزه مهاجر، از دیگر متفکران داعش، نیز معتقد است هر موحدی باید بداند که جهاد برای اعاده خلافت اسلامی، وظیفه خطیری است که راهی جز آن نیست.ابوعمر سیف، از دیگر رهبران گروه‌های جهادی، می‌نویسد: «فإن دولة الاسلام قامت فی عهد النبی صلی الله علیه وسلم بالکتاب والجهاد، ولن تقوم مرة أخری إلا بالکتاب والجهاد، ومن أراد قیامها بغیرهما فقد ضل السبیل»؛ «دولت اسلامی در زمان پیامبر بر پایهٔ قرآن و جهاد ایجاد شد و بار دیگر نیز ایجاد نمی‌شود، مگر با تکیه بر قرآن و جهاد، و هر کس از راهی جز این راه درصدد ایجاد آن باشد گمراه است.

    بر خلاف این برداشت ها جهاد مد نظر اسلام هم از جهت مبانی و اهداف و هم از جهت روش های اجرا با اقدامات خشونت بار و غیر انسانی گروه های مدعی جهاد تفاوت آشکاری دارد .بنظر می رسد این گروه ها با این کارشان تیشه به ریشه این فریضه زده و ذهنیت جوانان ما را نسبت به آن مخدوش کرده اند .

بنابراین باید گفت که گروه های مدعی جهاد و خلافت با برداشتی متحجرانه و ناصواب از این اصول جوانان ما فریب داده وتلاش می کنند اهداف مرموز و مشکوک خود را در پوشش های شرعی پنهان نمایند .متاسفانه  بخشی از این صحنه سازی ها هم در سالهای گذشته موثر واقع شده و برخی از جوانان ما به خیال مشارکت در یک امر شرعی خود را در برادر کشی و آوارگی برادران دینی خود شریک کرده اند .

1-مودودی –ابوالاعلی،نظریه اسلام وهدیه فی السیاسه،موسسه الرساله،بیروت1969م-ص19

2-کرون ص645

3-عماد،عبدالغنی ،الحرکات الاسلامیه فی الوطن العربی ج1 ص 64

4-المائده 44

 

مطالب مرتبط:

اعدام فجیع مردان اهل سنت عراق به دست داعش

علمای پاکستانی : عقیده ختم نبوت جزء ایمان مسلمانان

دکتر قزل:بازگشت جوانان با عقاید افراط گرایانه به آ

سلسله مباحث بدعت از نگاه دین /بدعت در معنا و لغت

گمیشان ؛غبار فراموشی و عزلت جغرافیایی

پایگاه هوایی "الشریعات" در آینده نزدیک بازسازی می

ب

پاکستان و شکایت از هند در دادگاه لاهه

رضای پروردگار باید ملاک انجام هر کاری در زندگی انس

 

واکنش های جهانی در زمینه حمله پهبادی به پالایشگاه

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات