b_300_300_16777215_10_images_tanghlii2.jpg

اساس نیوز،استاد عبدالرحمان آخوند تنگلی طانه :الحمد الله الذی انعم علینا دینه دین الاسلام و کسر به موکب الالحاد و جامعه الاصنام والصلوة والسلام علی من بلّغه الی قاطبة الناس و الانام و علی اله و اصحابه الذین بذلوا جهدهم فی نشره ذلک اقصی المرام و علی المسلمین الذین اعتصموا بحبله واتخذوا مسلک الاتحاد و الوئام رزقنا الله و ایاکم رؤیه جماله فی دار الاسلام آمین یا دائم الفضل و الانعام.

کتاب مقدس و قانون ما مسلمانان، قرآن مجید، که هر سوره از سوره های آن و هر آیه از آیه های آن و هر کلمه از کلمه های آن نمایانگر سعادت بشر است و کمترین کلام از کلام های قرآن کریم و کوتاه ترین سخن از سخنان آن سعادت انسان را در دو جهان و عزّت سر بلندی را در نزد پروردگار تضمین می نماید.

  مخصوصاً آیه ی 103 از سوّمین سوره ی کتاب مقدس ما قرآن ،برای تمامی مخلوقات پندی است همانند درمان درد و مرحمی برای زخم و اگر به آن کلام کوتاه گوش کنند و طبق آن دستور راه خود را بپیمایند به سعادت دنیا و آخرت نایل می شوند . آن فرمایش کوتاه خداوند این آیه است: "وَاعتَصَمُوا بِحَبلِ اللهِ جَمِیعًا وَ لَا تَفَرَّقُوا وَ اذکُرُوا نِعمَةَ اللهِ عَلَیکُم إذ کُنتُم أعدَاء ً فَاَلَّفَ بَینَ قُلُوبِکُم فَأصبَحتُم بِنِعمِتِه إخوانًا"( سوره3 آیه103) یعنی و همگی به رشته ی دین خدا چنگ زده و به راه های متفرق نروید و به یاد آرید این نعمت بزرگ خدا را که شما با هم دشمن بودید، خدا در دلهای شما الفت مهربانی انداخت و به لطف خداوند همه برادر دینی یکدیگر شدید.

  حال اگر ما توجه خود را به پندهای خداوند متعال داده و به فرمایش پر معنای آن فکر نماییم می بینیم که همین آیه خداوند متعال بر ما سه فرمایش نموده است:

اوّلین فرمایش: واعتصموا بحبل الله یعنی همگی به رشته دین چنگ زنید. انسان اگر بخواهد از راه دشواری برود و یا از گودال بزرگی بخواهد صعود کند ،دچار شدن او به هزاران مشقّت و هلاکت بعید نیست. اما اگر از مبدأ تا مقصد به وسیله سیم های زخیم و طناب های محکمی که هر دو طرف آن طنابها، خیلی محکم باشند و آن شخص به آن محکم بچسبد هرگز آن شخص گمراه نمی شود و ابداً پاهای او سر نخورده و به درّه پرت نمی شود .

   گویا مثل آن است اگر شما بخواهید به سعادت ابدی نائل گردید. در پیش روی شما هزاران مهلکه پیش می آید تا بتوانید خود را به جادّه اسلام داخل کنید و اگر شما به دستورات شریعت محکم نچسبید ،نجات یافتن تان از هلاکت ممکن نیست.

   به این علت شما دستورات شریعت مبین را محکم بگیرید و بچسبید (جمیعاً) یعنی همه ی شما به خط اسلام وارد شوید و محکم بگیرید. در حقّ دستورات شریعت همه ی مسلمانان برابر است و به سبب آن همه متحد شوید و همگی جمیعاً دین دار شوید.

  دومین فرمایشش (ولا تفرقوا) است یعنی متفرّق نشده و از یکدیگر جدا نشوید و با یکدیگر عداوت و اختلاف نداشته باشید و همیشه با هم متحد باشید و دست به دست یکدیگر داده و همیشه یار و یاور یکدیگر گردید.

   این فرمایش پروردگار عالم کاملاً اداء نخواهد شد تا وقتی که فرمایش اوّل را به طور کامل و احسن اداء نکنیم .یعنی بدون اسلام و تدیّن به وجود آمدن اتحاد دشوار است .چون که بوجود آمدن اتحاد احتیاج به محبّت دارد و محبّت نیز هرگز به وجود نخواهد آمد، تا وقتی که اسلام برپا نگردد.

   پس در نتیجه اگر بخواهیم با هم متحد شویم باید همه ی ما به دایره اسلام وارد شویم و به دستورات خداوند متعال مطیع شویم و اگر ما این اعمال را انجام دهیم صاحب نعمت اتحاد خواهیم شد و در دنیا و آخرت پیروز می گردیم.

   امّا اگر مسلمانان با هم اتحاد نداشته باشند و به هم دیگر نزدیک نگردند و همبستگی ایجاد ننمایند در شکست آنان شکی نیست .زیرا که در هر فرد مسلمان سستی ایجاد می شود و خود را در نهایت اقلّیّت     می بیند .

    اگر حتی پنج نفر از دشمنان اسلام باهم متحد شوند و در مقابل مسلمانان بر خیزند در آن لحظه روحیه ی میلیون ها مسلمان شکسته شده و در مقابل آن حزب مخالف متلاشی می شوند .چون که هر فرد مسلمان تصوّر می کند که شخصی تنهاست و چگونه می تواند در مقابل این همه افراد مقاومت کند .

   امّا اگر الفت مسلمانان با یکدیگر زیاد شود و همه  یک جان و یک تن شده و اتحاد آنان کامل شود، در قلب آن نیرویی قوی و بر جسته تولید می شود.در این شرایط  حتی تنهائی برای ایستادن در مقابل کافران آماده می شوند .چون فردی که قریب به یک میلیارد نفر برادر داشته باشد از چه چیزی باید هراسان باشد؟

       آن چیزی که ما را دچار ترس می کند، تفرقه است و آن چیزی که ملت ما را از بین می برد عدم اتحاد است. در جامعه ای که اتحاد وجود نداشته باشد هیچ آبادی و خرمی پدید نخواهد آمد. آن چیزی که دین ما و ناموس و آبروی ما را حفظ میک ند اتحاد است . آن چیزی که جان و مال و ملیّت و شخصیت ما را نگه می دارد اتحاد و همبستگی است. اتحاد رأس همه ی سعادتهاست و هیچ گروهی به مقصود اصلی خود نمی رسد مادامی که اتحاد نداشته باشند و هیچ مرامی به پیش نمی رود اگر اتحاد به وجود نیاید.

ادامه دارد.....

تألیف: استاد الحاج عبدالرحمن آخوند تنگلی طانا

مترجم:یونس صوف زاده

ویرایش :عبا محمدنژاد

مطالب مرتبط:

کویت: ممنوعیت ارتباط مالی با حزب الله و سازمان های

کودک ده‌ساله سیاهپوست، جلاد داعش شد

خانم گرجستانی مسیحی , مسلمان شد

پنج فوتبالیست مسلمان مشهور جهان که فریضه حج رابجا

داعش محل اعلام خلافت خود در موصل را منفجر کرد

وزیر دفاع فرانسه: عملیات نظامی برای آزاد سازی "رقه

 

اوضاع پریشان امت اسلام

شرایط جدید صدور روادید شنگن اعلام شد

 

دیدارهای "مستمر" برای عادی سازی روابط آنکارا-تل‌آو

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات