b_300_300_16777215_10_images_1111123.jpg
اساس :دنیای اسلام و مسلمانان در کشورهای مختلف از اقوام و نژادهای مختلف شکل گرفته اند .

گستره پذیرش کلام وحی ابلاغ شده توسط پیامبر خاتم (ص)در حدی بوده است که از مناطق مختلف جهان و نژادهای مختلف بشر در پنج قاره جهان ،اسلام پیروانی دارد که حاضرند برای دین خود جانشان را هم بدهند .
ما  تنوع و تکثرقومی و نژادی پیروان دین مان  را از قدرت و عظمت دین اسلام و انطباق تعالیم الهی آن با فطرت حقیقت جوی بشر می دانیم و بر همین اساس هم بر مسلمان بودن مان افتخار می کنیم .
یکی از واقعیات دیگرموجود در دنیای اسلام تنوع برداشتهای فقهی از برخی از فروعیات دین در نزد پیروان مذاهب مختلف اسلامی است .مسلمانان در مذاهب مختلف اسلامی در اصولی مانند اعتقاد به پیامبرشان ،باور به کتاب واحد آسمانی و قبله مشترک با یکدیگر اشتراک نظر دارند؛ اما در برخی از جزئیات اختلافاتی با یکدیگر دارند .
این اختلافات در برخی از موارد با مدارا و تعامل تحمل می شود و پیروان مذاهب اسلامی مختلف در برخی از کشورهای اسلامی  با برادری و دوستی در کنار یکدیگر زندگی می کنند ،اما در برخی از موارد پیروان مذاهب اسلامی با نادیده انگاشتن اشتراکات زیادموجود در بین مذاهب اسلامی مختلف ،بر نکات غیر اصلی اختلافی تاکید کرده حکم بر قتل برادر دینی خود صادر می کنند.
اجازه بدهید ادامه بحث را قدری صریح تر و روشن پیش ببریم .نیاز اساسی امروز جامعه اسلامی این است که همه به این باور برسند که پیروان مذاهب مختلف قابل حذف یا هضم شدن نیستند .به عبارت ساده تر اهل سنت باید به این باور برسند که شیعیان جزوی از جامعه اسلامی هستند که عقاید آنها بوسیله برخی از علمای بزرگ اهل سنت مثل شیخ شلتوت مفتی فقید جامع الازهر مصر به عنوان یکی از مذاهب رسمی به رسمیت شناخته شده است .بر این اساس باید بپذیریم شیعیان هم بخشی از جامعه اسلامی هستند و به باورها و رسوم خاص آنها احترام بگذاریم .
در نقطه مقابل شیعیان هم باید به عظمت و کثرت اهل سنت در کشورهای اسلامی معتقد بوده تلاش نمایند به عقیده این جمع کثیر بی احترامی نکنند .البته خوشبختانه در بین مردم عادی و عاقلان و فرهیختگان   هر دو مذهب عصبیت های مذهبی به شدت پایین بوده و مردم به راحتی ریختن خون برادر خود را جایز نمی دانند .
مشکل جامعه اسلامی ما این است که در هر دو گروه شیعه و سنی طیف تندروی هستند که به نمایندگی از این مذاهب بذر نفاق و کینه را درامت اسلامی می پاشند.ما به عنوان عضوی از جامعه سنت طرف صحبت مان بیشتر با برادران مان در مناطق مختلف اهل سنت نشین است .
توصیه ما به برادران خودمان این است که اسیر فتنه انگیزی های افراد  و گروههای تندرو نگردند .اگر عاقل باشیم و قدری با حساب و کتاب عمل کنیم متوجه خواهیم شد که هر قدر هم که به بمب گذاری و کشتار شیعیان ادامه دهیم نمی توانیم آنها را از جامعه اسلامی حذف کنیم .بر این اساس تنها گزینه پیش روی ما تعامل با یکدیگر و تحمل اختلافات جزئی موجود با پیروان سایر مذاهب است .
باید قبول کنیم که اختلافات پیروان مذاهب مختلف مسیحی مثل ارتدوکس ها و پروتستانها و کاتولیک ها بسیار بیشتر و عمیق تر از اختلافات موجود بین شیعیان و اهل سنت است .اما مشاهده می کنیم که آنها بدون توجه به این اختلافات در نهایت تحمل و احترام به عقاید همدیگر با هم زندگی می کنند .
اگر جسارت نباشد باید بگویم که ما باید مدارا و تحمل یکدیگر را از مسیحیان یاد بگیریم.باید بدانیم که دنیای امروز دنیای حذف و کشتار نیست .دنیای امروز دنیای مدارا و تعامل است .پس ما مسلمانان هم باید یاد بگیریم که برادارن دینی مان را علی رغم اختلافاتی که داریم دوست داشته باشیم و به آنها احترام بگذاریم .این رویه نیاز حیاتی دنیای اسلام در شرایط کنونی است .

مطالب مرتبط:

ورود تظاهرکنندگان عراقی به ساختمان نخست وزیری

اتحادیه اروپا لغو محاصرۀ غزه را خواستار شد

دولت جدید مصر تا یک هفته دیگر تشکیل می شود

دنیای اسلام در آتش فتنه تکفیر

 

عروس تازه داعشی ها ،مدل سابق مبتذل

محتوای رایانه زن داعشی؛ از فیلم پورن تا واعظان مذه

خودکشی دسته‌جمعی مردم شهر فلوجه عراق

ماموستا حسینی :اقدامات عربستان غیر انسانی است

ع

زمان و محل وقوع قوی ترین زمین لرزه جهان مشخص شد

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

آیا با راه اندازی شبکه ماهواره ای اهل سنت ایران در داخل کشور موافق هستید؟
  • رای: 0%
  • رای: 0%
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای:

آخرین تحلیل ها

کانال تلگرام اساس نیوز