b_300_300_16777215_10_images_458974123.jpg

اساس :چند روز گذشته خبری را از سایت اساس در صفحه فیس بوک سایت کار کردیم .خبر در رابطه با نابودی یک روستای فلسطینی برای 86 مین بار بود .

جریان ماجرا هم این در اواخر هفته گذشته لودرهای رژیم  صهیونیستی روستای فلسطینی "العراقیب" در منطقه "نقب" واقع در جنوب فلسطین اشغالی را برای هشتاد و ششمین بار منهدم کردند.
ما این مطلب را با این مقدمه منتشر کردیم که مسلمانان اگر در پی جهاد هستند باید آزادی ملت مظلوم فلسطین از ظلم و جنایت اسرائیل را در سرلوحه اهداف خود قرار دهند .ما همچنین گفتیم که سمت و سوی طوفان قاطعیت باید بجای یمن به سوی فلسین بوزد .
بدنبال انتشار این خبر و مقدمه مذکور برخی از افراد که به ظاهر درمناطقی مثل افغانستان مشغول امر مقدس جهاد هستند، ضمن انتقاد از مطلب ما در رابطه با ضرورت آزادی مسجد الاقصی از طریق جهاد خاطرنشان کردند که بر اساس باوراهل سنت مسجد الاقصی در روز قیامت بوسیله حضرت عیسی(ع)و حضرت مهدی (البته از نگاه اهل سنت )آزاد خواهد شد و چون وعده خداوند آزادی بیت المقدس در این زمان است پس در این زمینه نیازی به تکاپو نیست .
نتیجه ساده و عجیب این ادعا این است که ملت رنج کشیده فلسطین باید دعا کنند تا هر چه زودتر قیامت گردد و در غیر این صورت تا قیام قیامت باید ظلم جهود را تحمل کنند .
نکته قابل تامل در رابطه با این برداشت این است که این افراد این نگاه معیوب و مغرضانه خود را به عنوان نگاه فقهی اهل سنت نسبت به مساله فلسطین اعلام می کنند.
بنظر ما درک عقبه و ریشه های این تفکر زیاد مشکل نیست .در یک دهه اخیر رژیم اسرائیل با توجه به اینکه ایران و حمایت این کشور از گروههای مقاومت فلسطینی را مهم ترین عامل تهدید کننده موجودیت خود می داند، یک استراتژی کلان را در پیش گرفته است .بر اساس این استراتژی برای اینکه از حساسیت مسلمانان منطقه نسبت به اسرائیل و جنایتهای آن بر علیه فلسطینی ها کاسته شود باید در ذهنیت مرم منطقه یک دشمن بزرگتر ترسیم گردد .این دشمن بزرگ هم ایران است .
رژیم صهیونیستی در سالهای گذشته در یک طراحی پیچیده رسانه ای و سیاسی به گونه ای فضا سازی کرده است که ایران را به عنوان مهم ترین تهدید برای موجودیت کشورهای منطقه معرفی کرده وبدین طریق تلاش کرده است خاطره چهار جنگ خود با اعراب را از ذهن مردم منطقه پاک نماید .متاسفانه این استراتژی در برخی از جنبه ها توفیقاتی نیز کسب کرده است .
یکی دیگر از جنبه های استراتژی طراحی شده بوسیله اسرائیل کاهش حساسیت مسلمانان اهل سنت منطقه نسبت به سرنوشت ملت فلسطین است .در این راستا نیز با نفوذ عوامل این رژیم در درون اهل سنت این تفکر ترویج شده است که آزادی بیت المقدس باید در روز قیامت توسط حضرت عیسی (ع)صورت گیرد .یعنی مسلمانان نیازی ندارد در این زمینه تلاش کنید و وعده خداوند آزادی بیت المقدس در روز قیامت است !
در نهایت تعجب، این استراتژی کاملا هم جواب داده و برخی از به ظاهر مجاهدین مسلمان در شرایط کنونی مقابله با ایران را مهم ترین اولویت خود دانسته در زمینه فلسطین نیز اعتقادی به جهاد و تلاش ندارند .
سایت اساس در هفته های گذشته در یادداشتی تحت عنوان جهاد و دیگر هیچ به بررسی دلایل توجه صرف برخی از افراد به فریضه جهاد و کم توجهی آنها به سایر جنبه های شرعی پرداخته است .دراین مقاله خاطر نشان کردیم که گروهی از مسلمانان به گونه ای تبلیغ می کنند که گویی اسلام فقط محدود به جهاد است و جز جهاد هیچ فریضه دیگری برای مسلمانان وجود ندارد .
حال به مطالبی که در این یادداشت مورد بحث قرار دادیم یک بعد جدید را اضافه می کنیم .این بعد جدیداین است که جهاد در شرایط امروز یک مقدمه ضروری و اساسی دارد .این مقدمه اساسی آگاهی و بصیرت مجاهدین در این زمینه است .
دردنیای امروز به علت پیچیدگی های رفتارهای سیاسی دولتهای بزرگ وسازمانهای جاسوسی آنها درک و شناخت درست از نادرست و سره از ناسره بسیار مشکل است .در همین چارچوب هم ممکن است یک مسلمان مسیر جهاد خود را به سمتی پیش ببرد که تناسبی با نیازهای واقعی دنیای اسلام نداشته باشد و در برخی از اوقات در مساله ای مانند فلسطین منتظر ظهور حضرت عیسی (ع) و دمیده شدن صور اسرافیل باشد .
ما بارها در یادداشتهای مختلف منتشر شده در سایت اساس  مسلمانان را دعوت به هوشیاری و آگاهی کردیم .مساله اخیر و دیدگاه اشتباه برخی ازمدعیان عرصه جهاد در زمینه اولویت جهاد و نگاه به مساله فلسطین نمود بارز این ضرورت است .مسلمان آگاه باش .مسلمان هوشیار باش.

مطالب مرتبط:

امید واهی برای صلح در افغانستان

مولوی عبدالحمید : اختلاف در امت اسلامی به نفع دشمن

کشف یک گور دسته جمعی در مکزیک

یک شخص محکوم به اعدام در فراه از نزد طالبان مسلح ف

فوتبالیست آمریکایی مسلمان شد

اظهارات پوتین درباره جنگ در سوریه

کوچکترین اسیر فلسطینی آزاد شد

سقوط شهرستان «گیزاب» توسط طالبان در مرکز افغانستان

نماینده آمریکا در امور سوریه:بشار اسد خطرناک ترین

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات