b_300_300_16777215_10_images_yemeenn.jpg

اساس نیوز: روزنامه گاردین سرمقاله روزهای اخیر خود را به مطلبی تحت عنوان "یمن فروش تسلیحاتی انگلستان :غیر اخلاقی "اختصاص داده است.سرویس بین الملل اساس نیوز ترجمه این سرمقاله را تقدیم کاربران خود می نماید :

 هزاران نفر از شهروندان یمنی در دو سالی که از جنگ می گذرد در حملات هوایی عربستان وهم پیمانانش به این کشور، در مراسم عروسی ،عزاداری ، در مدارس وبیمارستان ها کشته شده اند.

مسئله توقف خرید و فروش تسلیحات انگلستان به عربستان سعودی مسئله ای روشن وآشکار است،نه تنها از جنبه اخلاقی بلکه از این جهت که شهروندان یمنی در نتیجه جملات عربستان جان خود را از دست می دهند.

  از آنجایی که چنین حملات خشونت باری ناقض قوانین حقوق بشری بین المللی است،تائید چنین صادراتی به کشور متجاوز جای هیچگونه توجیحی ندارد . در طی یک سال گذشته گزارش های سازمان ملل از وضعیت جنگی یمن نشان می دهد که قوانین مربوط به میادین جنگ در این کشور ،بطور گسترده وسیستماتیک نقض شده است بنابراین لغو فروش تسلیحات عربستان برای همه به جز دولت انگلستان محرز شده است.

  بر اساس گزارش های سازمان ملل 12 میلیون یمنی به علت تداوم جنگ در قحطی به سر می برند و 19 میلیون نفر از شهروندان این کشور که دو سوم جمعیت آن را تشکیل می دهند ،نیاز به کمک های بشردوستانه دارند . کشور یمن بخاطر جنگ وخرابی های ناشی از تسلیحات غربی وکمک های سیاسی ونظامی کشورهایی مثل انگلیس وآمریکا به ائتلاف سعودی دچار خرابی های زیادی شده است.

  سازمان ملل اعلام کرده است که برای مبارزه با گرسنگی در یمن نیاز به بیش از 2 میلیارد دلار کمک های بشر دوستانه دارد. در حالی که تنها کشور انگلستان از زمان آغاز جنگ در یمن از دوسال پیش تا کنون بیش از 3/3 میلیارد دلار سلاح به عربستان فروخته است.

 به نظر می رسد جامعه جهانی عزمی برای توقف درگیری در یمن ندارد وژست دولت آمریکا برای تعلیق فروش تسلیحات به ریاض با روی کار آمدن ترامپ تغییر کرد وفروش سلاح از سرگرفته شده است.

 در عین حال کمپین علیه تجارت سلاح در انگلستان نگرانی های عمیق خود را درباره فروش سلاح در انگلستان اعلام کرده است.

  ادوارد بل رئیس سازمان کنترل صادرات درباره فروش تسلیحات به ریاض می گوید :وجدان من می گوید که این قرار داد باید تعلیق شود.حتی لیام فاکس که یکی از حامیان سرسخت فروش سلاح به خاور میانه می باشد ،پس از کشته شدن بیش از 140نفر از شهروندان یمنی دربمباران هوایی هواپیماهای سعودی یک مراسم تشییع جنازه را درماه اکتبر به خاک وخون کشیدند، ابراز داشته بود که نیازی به بررسی های بیشتری برای فروش سلاح به عربستان است.

  عربستان سعودی وائتلاف هم پیمانانش در درگیری های یمنی از عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی این کشور حمایت می کنند. یکی از حقوق دانان دولت انگلستان در دادگاه عالی این کشور تاکید کرد که فروشندگان سلاح به کشورهای درگیر در یک جنگ به معنای درگیری در آن جنگ می باشند و در واقع از مسببین کشتارهای جنگی به حساب می آیند .

انگلستان وسایر دوستان عربستان سعودی در دوراهی تعلیق فروش سلاح به عربستان وهم پیمانانش وبدنبال آن کاهش روابط دیپلماتیک وتجاری با این کشورها و یا ادامه فروش سلاح به این کشورها وادامه رابطه دوستانه با آنها قرار گرفته اند.

اما لندن پس از خروج از اتحادیه اروپا به دنبال برقراری روابط تجاری نزدیک با کشورهای حوزه خلیج فارس است.اما چرا باید مقابل ریاض ایستاد؟ جواب این سوال می تواند دلایل زیر باشد.

عربستان سعودی با حملات هوایی گسترده ،بیمارستان ها، مراسم عروسی ومدارس را به خاک وخون کشیده است .حتی اگر آنها را نخواهیم به جنایت جنگی محکوم کنیم با قاطعیت می توانیم بگوییم که در حملات خود بی رحمی وشقاوت از خودنشان داده اند . در بسیاری از موارد ثابت شده است که حملات آنها تعمدی بوده است. درگیری انگلستان در این جنگ با فروش تسلیحات ،در واقع ناقض قوانین بین المللی در این زمینه می باشد.

بی شک درگیری های یمن بی ثباتی منطقه را تشدید خواهد کرد. اما چیزی که مسلم است توقف فوری فروش تسلیحات می باشد.منافع فروشندگان تسلیحات نظامی نباید حق زندگی شهروندان یمنی را از آنها سلب کند.

سرویس بین الملل اساس نیوز \ عبدالطیف گرکز

 

 

مطالب مرتبط:

دونالد ترامپ : بیایید ایران را منزوی کنیم / از فرو

اختلال در پروازهای قطر پس از تنش در روابط دیپلماتی

انتقادات گسترده نسبت به ممنوعیت فروش نقاب در مراکش

ا

دکتر پنق : منطق و اخلاق عناصر لازم برای بازگشت به

مردی که شکار پناهجویان را ورزش قلمداد می کند

ا

مولوی عبدالغفار شیخ جامی: مشکلات اقتصادی نباید مان

بازتاب درگذشت استاد عابدی کر در بین علما و شخصیت ه

داعش با نفوذ به‌ جنوب خانقین 21 سرباز عراقی را ربو

ا

شهرداری های استان کردستان در آستانه ورشکستگی

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات