b_300_300_16777215_10_images_matuzovjpgmmmmmmmmmmm.jpg

اساس نیوز: روزنامه اینترنتی"السلام" داغستان مقاله ای رابه زبان روسی با موضوع "داعش ساخته آمریکا "منتشر کرده است که در آن به چگونگی پیدایش گروه تروریستی تکفیری داعش پرداخته است.

این مقاله در سرویس بین الملل اساس نیوز از زبان روسی به فارسی ترجمه شده و در اختیار کاربران سایت قرار می گیرد:

تحولات دنیای عرب وکشورهای اسلامی به سرعت درحال تغییر است واین وضعیت درنقشه نظم جهانی هم تاثیر قوی دارد.تحت تاثیرجریان پناهجویان ومهاجران سوری، عراقی ولیبی ،سیاست کشورهای اتحادیه اروپا هم دستخوش تغییرات اساسی قرارگرفته است.

شدت خشونت جنگ فضای مجازی ورسانه های خبری هم کمتر ازصحنه خشونت میادین جنگی نیست.

رسانه های غربی ازپخش اخبارنادرست دریغ نمی ورزند وآشکارا خبرهای جعلی را منعکس می کنند ودرمواردی هم که به نفع شان نباشد،سیاست سکوت را دنبال می کنند.این موارد ویژگی های آزادی بیان درغرب است.

محمد رجب اف خبرنگارروزنامه "السلام"وابسته به اداره امورمسلمانان داغستان با ویچسلاو ماتوزوف کارشناس روسی مصاحبه ای دربحث  تحولات منطقه وچشم انداز آن بویژه درسوریه، عراق ولیبی انجام داده است که درادامه این مقاله آمده است:

سوال: وضعیت درکشورهای اسلامی-عربی همچنان متشنج است. بویژه شهروندان سوری وضعیت سختی دارند ، پیش بینی شما ازاین وضعیت چیست وباید منتظر چه رویداد جدیدی باشیم؟

ویچسلاو ماتوزوف رئیس انجمن دوستی وهمکاریهای کاری وتجاری با کشورهای عربی درپاسخ به این سوال گفت: به نظر بنده درارتباط با سوریه ،عراق ولیبی موضوع مهم این است، عملیات نظامی درسوریه وعراق دیر یا زود به پایان می رسد، و شبه نظامیانی که با نیروهای دولتی مبارزه می کنند محکوم هستند.

  این نیروها آخرین امیدشان دولت آمریکاست ، اما آنها شکست خواهند خورد چون که حضور گسترده ی نظامی روسیه در مدیترانه وبخش شرقی آن هیچ شانسی رابه آمریکاییها نمی دهد که از داعش وجبهه النصره درتصرف سوریه حمایت کنند.آمریکاییها با علم به این موضوع هم عملیات نظامی گسترده خود رادرموصل عراق آغازکردند.

 سوال.جنگ رسانه ای واطلاعاتی شدیدی علیه روسیه قابل مشاهده است.نظر شما دراین باره چیست؟

معیارهای دوگانه وتحریف همیشگی. همه ضربات روسیه برمواضع تروریستها را به عنوان یک جنگ درنده ووحشی گونه به تصویر می کشند.آنها روسها را محور شرارت وبدیها معرفی می کنند والبته مردم عادی غرب هم این موارد دروغ راباورمی کنند. جولیانا آسانژ بنیانگذار ویکی لیکس حقایق زیادی رافاش کرده است. ایمیل های منتشرشده هیلاری کلینتون درباره حمایت مالی داعش بوسیله آمریکایی ها – این(داعش) یک ابزار آمریکایی است.

به هرحال ماقبلآ درباره این موضوع صحبت کرده بودیم .براساس تجزیه وتحلیل سیاست آمریکا، قبلآهم گفته بودیم که آنها ازداعش والنصره به عنوان ابزارهایی برای نابودی دنیای اسلامی عربی استفاده می کنند، همگی این پیش بینی های ما به حقیقت پیوست وهمه دنیا آن را به چشم خود می تواند ببیند.

سوال - آیا این امکان وجود دارد که با یک دست گروههای تروریستی رابوجود بیاوری وبا دست دیگر با آن مبارزه کنی؟

بله ، این یک راز نیست که آمریکایی ها ازاین گروههای تروریستی برای نابودی دولت سوریه استفاده می کنند .همانگونه که قبلآ ازسازمان اخوان المسلمین برای نابودی دولت غیر نظامی مصر استفاده کردند.

پشت همه این رویدادها ایالت متحده آمریکا هست.

b_400_400_16777215_10_images_isis_made_1in_usa.jpg

امروزه برهمگان واضح است که آمریکا از نیروهای افراطی به عنوان یک ابزار سیاسی برای نابودی جهان اسلام استفاده می کند.

امروزه تمام جهان با تهدیدات داعش وتروریسم روبروست، داعشی ها درحال حاضر حتی عربستان سعودی راتهدید کرده اند.

سوال: درابتدا ما اشاره به این داشتیم که وضعیت داعش درسوریه وعراق را باید درارتباط با لیبی هم بررسی کنیم ،این یعنی چه؟

مقامات ونیروهای ملی لیبی نگران این موضوع هستند که بعد ازشکست در سوریه وعراق  اعضای داعش روانه لیبی شوند.لیبی کشوری با نفت فراوان که درجغرافیای سیاسی جهان هم نقش تعیین کننده ای دارد.

آمریکا قصد دارد داعشی ها رابه لیبی بکشاند تا به بهانه تشکیل دولت وحدت ملی تحت نظارت سازمان ملل ،  آنها (داعشی ها) درآنجا وجه قانونی وقدرت بدست بیاورند.اما نیروهای مسلح لیبی درمقابل این سناریو وتوطئه سخت و با اراده ایستاده اند. کشورهای عربی مثل مصر هم درکنارلیبی قرار گرفته اند، تا درهمسایگی خود تقویت گروه های افراطی وداعشی ها را نبینند.

اما آمریکایی ها به زورمی خواهند در لیبی به بهانه اجرای قطعنامه سازمان ملل با متحد کردن نیروها وقدرتهای ملی ،دولتی رابه رهبری السراج تشکیل دهند.

این شکل از لیبی برای لیبی نظامی قابل قبول است، اما پذیرش عناصر افراطی زیاد دراین دولت درحال تشکیل غیر قابل قبول خواهد بود.

السراج کوچکترین کنترل ونظارتی بر هیج کجای لیبی ندارد ودر پایگاه نیروی هوایی نظامی طرابلس نشسته است وبه گفته سرگئی لاوروف وزیرخارجه روسیه سرش را ازپناهگاه بیرون نمی آورد.

همچنین مشخص کردن یک نکته ظریف دیگر ضروری است. لیبی تقریبآ به طورکامل توسط نیروهای مسلح لیبی کنترل می شوند ،که بیش از صد قبیله هم درسراسرکشور ازآنها حمایت می کنند.درکنار ارتش ،بانک ملی وشرکت های عمده نفتی قراردارند.نظامیان ، سیاستمداران و سرمایه داران مهم این کشور هم درکنار این گروه لیبیایی هستند.

اما آمریکایی ها با این موضوع کنار نمی آیند و وضعیت راقبول ندارند ودرصدد آن هستند که دولت راتحت نظارت خود درآورند.اما کشورهای عربی ازجمله مصر وکشورهای حوزه خلیج فارس درصدد به رسمیت شناختن دولت نیروهای ملی بویژه ارتش لیبی وپارلمان منتخب آن به ریاست عقیله صالح عیسی هستند.

اما لازم به ذکراست روسیه هم موافق تشکیل دولتی در لیبی است که به نفع  تمامی شهروندان این کشورباشد وما هم ازکشورهای دیگرحامی  منافع مردم لیبی حمایت می کنیم.

این دیدگاه ما روسها درقبال لیبی دربسیاری جهات با نگرش  آمریکایی ها متفاوت است.

مسلم است آمریکاییها این را نمی خواهند، آنها می خواهند به ارتش وپارلمان ملی لیبی ضربه بزنند.

خبرهایی هم به گوش می رسد که امریکا درصدد آن است که ارتش وگارد دیگری را با حمایت غربی ها درلیبی تشکیل دهد که مخالف ارتش کنونی لیبی باشد.

خلاصه آنکه آمریکایی ها به کمک گروه تروریستی داعش ویا دیگر گروههای افراطی می خواهند سلطه ، رهبری وبرتری خود را دردنیای عرب نگه دارند ولیبی هم ازاین قاعده مستثنی نیست.

اگردرسوریه وعراق عملیات ها ونبردهای نظامی درجریان است، درلیبی هم مبارزه سیاسی سختی با همان نیروهای افراطی ادامه دارد وبه طور بالقوه خطرات لیبی هم کمترازتهدیدات وخطرات حاکم بر سوریه وعراق نیست.

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز

 

 

مطالب مرتبط:

احتمال بمب گذاری منجر به تخلیه تالار یکی از شهرهای

آخوند صیادی :حوزه های علمیه باید درک بهتری از نیاز

افزایش پیروان اسلام در استرالیا 160 درصد

سه اقدام که ترک‌ها معتقدند بحران سوریه را حل می‌کن

وحدت و عقلانیت، مؤثرترین عامل ثبات و امنیت ایران ا

صدها هزار مسلمانان در بنگلادش گرد هم آمدند

داعش و طالبان رسما اعلام جنگ کردند

تحريک اهل سنت ايران توسط داعش با انتشار ويديوي فار

چرایی تحرکات جدید آمریکایی‌ها در منطقه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

آیا با راه اندازی شبکه ماهواره ای اهل سنت ایران در داخل کشور موافق هستید؟
  • رای: 0%
  • رای: 0%
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای:

آخرین تحلیل ها

کانال تلگرام اساس نیوز