b_300_300_16777215_10_images_1427503985523696x398.jpg

اساس نیوز: پروفسور دکتر بریل دده اوغلو , رئیس دانشکده روابط بین الملل دانشکاه گالاتاسارای – استانبول/ ترکیه در مقاله ای که اخیرا منتشر نموده به بررسی سیاست های اوباما در خاورمیانه پرداخته و داعش را زائیده شکست سیاست های اوباما در منطقه می داند. سرویس بین الملل اساس نیوز این مقاله را ترجمه و تقدیم شما می کند:

اساس نیوز/ پروفسور دکتر بریل دده اوغلو : اگر رئیس جمهور (ترکیه) می گوید که "  آمریکا , از داعش پشتیبانی می کند و مدارکی دال بر این حمایت ها موجود است " , باید توجه وافری به آن داشت.

در اینکه اوضاع کنونی به دلیل مبهم بودن اقدامات آمریکا در خاورمیانه در دوران اوباما می باشد هیچ شکی نیست. از همان ابتدای کار , یکی از سیاست های ثابت آمریکا , حمایت از پیشمرگه ها در عراق و پشتیبانی از گروه های کرد سوریه بویژه گروه ی. پ.گ بوده است.( گروه کردی «یگان‌های مدافع خلق» در سوریه که با نام YPG شناخته می‌شود).در آغاز بحران سوریه , آمریکا که سیاست براندازی بشار اسد را در پیش گرفته و کشورهای متحد خود از جمله ترکیه و فرانسه را با خود همراه کرده بود بعدها نظر خود را تغییر داد و باقی ماندن اسد بر سر قدرت را معقولانه تر یافت. در این میان , فراموش کرد که تغییر سیاست خود را با متفقین خویش در میان بگذارد و به این ترتیب آنها را در شرایط دشواری قرار داد.

آمریکا پس از قبول ماندن بشار اسد بر سر قدرت , پشتیبانی از گروه های مخالف سوری را نیز به شدت کاهش داد. این وضعیت باعث نیرو گرفتن شبه نظامیان طرفدار ایران و نیروهای دولتی سوریه و همچنین افزایش قدرت روسیه در سوریه گردید.

سیاست مورد بحث , باعث شد کرسی ریاست جمهوری اوباما , نه به کلینتون که شدیدا مورد حمایت وی بود بلکه به ترامپ واگذار گردد. پس از آن نیز روابط او با تمامی متفقین این کشور گسسته شد. آمریکا مانع ورود کردن متفقین اروپایی خود به خاورمیانه گردید. با حمایت از جنبش های کردی , ترکیه را در مقابل خود قرار داد. اسرائیل را ظاهرا به دلیل تصمیمات آن در مورد فلسطین اما در واقع , در ارتباط با موضوع سوریه در چنبر گرفت. عربستان سعودی را به حمایت از گروههای افراطی متهم نمود.

آمریکا   بدون همکاری با شرکای خود عمل کرد و همچنین نتوانست به تنهایی سیاست تاثیرگذاری را به اجرا درآورد . پوتین نیز به نحوی موفقیت آمیز از این وضعیت بهره برداری نمود. علاوه بر آن , این سیاست مبهم , باعث تحکیم وضعیت روانی متضاد و غیرعادی در بسیاری از کشورها و ازجمله ترکیه گردید. وضعیتی پیش آورد که هم مخالفت با آمریکا و هم انتظار برتری آمریکا در منطقه را ایجاد نمود. شاید هم هر یک از جناح ها , تصور نمودند که با قرار گرفتن آمریکا در کنار آنها  و حمایت آن از سیاست های آنها , می توانند مشکل را حل کنند. اما آمریکا نه توانست ترجیحی قائل شود و نه سیاست مشخص و تعریف شده ای را به اجرا گذارد.

در مرحله کنونی اما به نظر می رسد که آمریکا سعی دارد خط سیر سیاست های خود را تغییر دهد. دینامیک اصلی این سیاست نیز , مجبور کردن ایران به عقب نشینی خواهد بود و گمان می رود که آمریکا جای خالی شده ایران را با ترکیه یا اسرائیل و یا دیگر کشورهای متحد خویش پرکند . همچنین به نظر می رسد که آمریکا در سیاست جدید خود  سعی نماید حکومت های عراق و سوریه را کمی بیشتر بر سر قدرت نگاه دارد , همراه با روسیه اهمیت  بیشتری بر میز مذاکره داشته باشد و سعی نماید گروه های منطقه ای را از وضعیت تعیین کننده بودن  خارج سازد.

در چنین شرایطی , این سئوال پیش می آید که داعش چگونه از بین برده خواهد شد ؟ . در حال حاضر منبع حمایتی داعش چندان مشخص نیست. از چه کسانی کمک می گیرد ؟ از چه کسانی سلاح تامین می کند ؟ به چه کسی چه چیزی می فروشد و چقدر کسب درآمد می کند ؟ هنوز مشخص نشده است. تا جایی که می توان فهمید اینکه آمریکا نقشه هایی دارد و شاید هم برای قطع ارتباط داعش با دیگران , سعی دارد سمت و سوی  ارتباط خارجی داعش را بطرف خود هدایت نماید.

شگفت انگیز نخواهد بود اگر دولت اوباما بخواهد به بسته های بمبی که بر روی میز ترامپ گذاشته , بمبی دیگر اضافه کند و هم اینکه با جلب اعتماد داعش به فکر نابود کردن آن باشد.

در مبارزه با داعش , اینکه بیش از همه سربازان ترک کشته می شوند و ترکیه در این مبارزه , مثل همیشه تنها گذاشته شده و آمریکا نیز خط و مشی سیاسی خود را دقیقا انتخاب نکرده ,می توان گفت که  این موارد در عمل مورد خوش آمد داعش قرار گرفته است. سال 2016 بسیار سخت گذشت . سال 2017 را با ترامپ سپری خواهیم کرد و این احتمال می رود که سال جدید , سال خوبی برای ما باشد.

382/25

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز / احمد هلاکویی

 منبع 

 

مطالب مرتبط:

چهره دستکاری شده مسلمانان در اروپا

داعش و طالبان درمسیر تقابل

پارلمان عراق،برای محاکمه ترکیه دست‌به‌کار می‌شود

رجب طیب اردوغان: نباید به‌خاطر کردها، عرب‌ها و ترک

یک سوری‌تبار رئیس‌جمهور ونزوئلا می‌شود

ا

قدرت بمب اخیر کره شمالی 160 کیلوتن و ده برابر بمب

پایتخت جدید داعش چه شهری خواهد بود؟

روزنامه تایمز انگلیس :ترامپ روسی الاصل است

حضور آگاهانه در داستان های قرآنی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

آیا با راه اندازی شبکه ماهواره ای اهل سنت ایران در داخل کشور موافق هستید؟
  • رای: 0%
  • رای: 0%
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای:

آخرین تحلیل ها

کانال تلگرام اساس نیوز