b_300_300_16777215_10_images_gardian.jpg

اساس نیوز : روزنامه گاردین انگلیس در روزهای اخیر مقاله ای را تحت عنوان "خطری بیشتر با تهدید طولانی مدت :همزمان با عقب نشینی های داعش, القاعده گسترش می یابد" منتشر کرده است .در این مقاله تاکید شده است که همزمان با تضعیف داعش در ما ههای اخیر القاعده در حال قدرت گرفتن است .

وقتی که 3 تن از فرماندهان القاعده درکشورهای یمن, افغانستان و سوریه در ماه اکتبر کشته شدند، آشکارا التهاباتی را ایجاد کرد.

داعش در حوزه آموزه های جهادی تبلیغات گسترده ای داشته است.مرگ این 3 فرمانده القاعده  که هر3 در حملات هوایی آمریکا کشته  شدند، حیاتی دوبار به سازمان القاعده بخشید.این شرایط همزمان بود با عقب نشینی داعش درکشورهای عراق,سوریه و لیبی.القاعده درحیات دوباره خود می کوشید با نشان دادن چهره ای ملایم تر از خود نسبت به داعش جایگاه بهتری برای خود پیدا کند.

پنتاگون می گوید که حداقل یکی از سه فرمانده کشته شده به نام حیدر کیرکان  که به مدت 20 سال فرماندهی بخشی از القاعده را به عهده داشته است،  قبل ازمرگ خود برنامه ریزی هایی را برای تدارک حملات تروریستی علیه غرب انجام داده است.

اقدام عملیات های تروریستی از زمان پیدایش این سازمان در سال 1988 همواره محل بحث درون این سازمان بوده است.طرح ریزی و اجرای چنین حملاتی برای سازمانی که به مدت زیادی دچار ضعف شده است می توانست بار دیگر توجهات را به خود جلب کند.

البته تا اندازه ای تصمیم گیری درباره حمله به کشورهای غربی بستگی به ایمن الظواهری رئیس سازمان القاعده داشته است. ایمن الظواهری پس از اسامه بن لادن در سال 2011 رهبری القاعده را به عهده گرفت .البته القاعده ای که پس از حوادث 11 سپتامبر 2001 به علت حملات امریکا و هم پیمانانش دچار ضعف و انحطاط شده بود.

اما در ماههای اخیر القاعده بسیار کوشیده است تا از داعش که مسئولیت حملات    سازمان دهی شده در فرانسه ،بلژیک ،آلمان و تونس و حمله تروریستی معروف به گرگهای تنها در آمریکا را برعهده گرفته است ،فاصله بگیرد.

القاعده کوشیده است تا از رفتارهای خشونت بار داعش خود را مبرا بداند و البته هدف این سازمان از پیش گرفتن چنین استراتژی گسترش نفوذ خود در میان کشورهای اسلامی است.

کارشناس بنیاد دفاع از دموکراسی در امریکا دیوید گارتنستین راس Daveed Gartensteing Ross   ، درباره القاعده می گوید: این سازمان به دنبال تبلیغات گسترده درباره فعالیت های خود نیست. زیرا براساس تجربیات گذشته خود می داند که در صورت تصرف قلمروهای بزرگ بلافاصله منابع و نیروهای زد تروریسم علیه آنها بسیج خواهند شد.

سه منطقه ای که در آنها امریکا دست به حملات هوایی در دو ماه گذشته زده است جای تامل دارند افغانستان ، یمن و سوریه هر سه کشور مناطق استراتژیکی هستند که داعش در آنها نتوانسته است پیشرفت چشمگیری داشته باشد و حتی درباره سوریه همانطور که می دانیم مجبور به عقب نشینی نیز شده است.

در ژانویه 2015 داعش رسما تاسیس آن چه را که استان خراسان می نامید اعلام کرد.این منطقه شامل افغانستان و پاکستان غربی بود.داعش تلاش کرد این حوزه را به بنگلادش نیز گسترش دهد. در واقع داعش به دنبال آن بود تا 400 میلیون مسلمان جنوب آسیا را تحت نفوذ خود قرار دهد.البته دراین منطقه موفقیت چندانی کسب نکرد.

مشاور پیشین نیروهای آمریکایی در افغانستان *ست جونز*درباره حضورداعش در جنوب آسیا می گوید:علی رغم تلاش های فراوان, داعش در جنوب آسیا تنها توانست منطقه ای کوچک را دراختیار بگیرد.تعداد حملات این گروه  در آن مناطق از تعداد انگشتان دست هم کمتر بود.

حتی نتوانست امنیت مناطقی را که در اختیار داشت برقرار سازد و در واقع رهبری ضعیفی دراین منطقه از خود ارائه کرد.سد بزرگ برای  گسترش داعش در منطقه جنوب آسیا ،مخالفت اکثر گروه های شبه نظامی محلی و بالاخص طالبان بود.

  القاعده که روابط نزدیکی با طالبان و سایر گروه های شبه نظامی دارد, هنوز درافغانستان حضور دارد.در اکتبر سال 2015 آمریکا و نیروهای افغان به  یک مجموعه آموزش نظامی بزرگ در جنوب کشور افغانستان یورش بردند و بیش از 200 پیکارجو را به هلاکت رساندند.این کمپ به وسیله بخشی از القاعده با عنوان القاعده در شبه قاره هند که در 2014  پایه گذاری شده بود مورد استفاده قرار می گرفت.

نقشه راه القاعده در یمن:

یکی از میدان های نبرد اصلی دیگر, کشور یمن بوده است.جائی که در آن بدنبال حمله نظامی عربستان به این کشور فرصتی برای القاعده پیش آمد تا برای چند ماه  بتواند بخشی  ازمناطقی درساحل این کشور را دراختیار بگیرد.

موقعیت استراتژیک شهر بندری موکلا برای سازمان القاعده  حدودا درآمدی معادل 2 میلیون دلار در روز ایجاد کرد.در سال 2015 در گزارشی  که دولت آمریکا ارائه کرد اشاره  شده بود که القاعده در شبه جزیره عربستان و آن بخش از القاعده که در یمن اعلام موجودیت کرده بود، توانایی این را دارد که بتواند 4000 جنگجو را به سازمان خود جذب  کند واین تعداد 4 برابر توان این سازمان در سال پیشین بود.

یک کارشناس در امور یمن گفته است که:ممکن است ما با یک القاعده  کاملا پیچیده مواجه باشیم, نه تنها  یک سازمان تروریستی  بلکه جنبشی  که کنترل قلمروی را در اختیار دارد که مردمی خوشحال از زندگی  درآن جا ساکن هستند.

نقشه را القاعده در آفریقا:

القاعده حضور خود در آفریقا را نیز گسترش داده است.خشونت و وحشی گری گروه *بوکوحرام*که خواستگاه آن در نیجریه می باشد و گسترش داعش به مصر, تونس و لیبی از عوامل موثر درتحرک هر چه بیشتر القاعده در قاره آفریقا می باشد.در سومالی, فرماندهان جنبش الشباب, بخش هایی از این جنبش را که بدنبال گسست رابطه 5 ساله آن ها با القاعده بود, بطور وحشیانه ای از سر راه برداشتند.

در کشور ساحل عاج نیز یک گروه جدید اعلام موجودیت کرده  که با نام داعش حملاتی را در آن منطقه انجام داده است. این گروه با سازمان القاعده کشورمغرب ارتباط  نزدیکی دارد.القاعده کشورمغرب روابط  نزدیکی (بخشی از این روابط  به خاطر ازدواج ها می باشد) با قومیت ها و برخی گروه ها در کشور مالی دارد و از این طریق  توانسته است  ،منابع مالی و پشتیبانی های لازم را دریافت کند.لازم به ذکر است که  کشور مالی منطقه ای کلیدی برای کشور فرانسه  و سایر نیروهای بین المللی است و افراط گرایی درآن جا مشکلات  زیادی را ایجاد کرده است.*گارتنسیتن راس*در این باره می گوید:القاعده در مسیری حرکت می کند که می تواند در انتهای آن قوی ترین  جنبش  تروریستی در آفریقا شود.

نقشه راه القاعده در شام:

تحولات القاعده در شام می تواند چشمگیر تر ازسایر نقاط  باشد.هرچند برخی از کارشناسان معتقدند علی رغم شکست های اخیر, داعش دراین منطقه همچنان  گروهی  قدرتمند است.اما بسیاری از کارشناسان  معتقدند  پیروز کارزار نیروهای  تروریستی درمنطقه شام, القاعده می باشد.اما شاخه اصلی القاعده در کشور سوریه قرار دارد که  امروزه  با نام  جبهه فتح الشام شناخته می شود.گروهی که ادعا می کند با سایر گروه های تکفیری مرتبط  نبوده  و تنها هدفش مبارزه با دولت بشار اسد و هم پیمانانش می باشد.

در سال های اخیر القاعده بسیار کوشیده است تا ارتباطش  با گروه های محلی را کم اهمیت جلوه دهد تا بدین ترتیب اگر جنایت های وحشیانه توسط این گروه ها انجام پذیرفت القاعده بدان علت محکوم  نشود.

مسوولین کشورهایی اروپایی  ازآن جهت نگرانند که می ترسند  بدنبال شکست های داعش, القاعده ای  پا بگیرد که تدارک حملات تروریستی در اروپا  را با تغییر استراتژی حال حاضر خود درسرداشته باشد. ایمن الظواهری رئیس سازمان القاعده روشن ساخته است که هر چند در حال  حاضر اولویت این سازمان  ممکن است اقدامات وعملیات های منطقه ای آن ها باشد، اما در بلند مدت محکوم  به حمله به  کشورهای غربی  خواهند بود.

کارشناسان مرکز تروریسم و شورش *جینزماتیوهنمن *چنین می گوید:همزمان با افول داعش و از دست دادن  قلمروهایش, احتمالا  ما نامی دیگر را در سرتیتر حوادث منطقه  شاهد خواهیم بود:جبهه  فتح الشام .اما هافمن یکی دیگر از کارشناسان معتقد است جبهه  فتح الشام ظرفیتی بیشتر از داعش دارد و برای تهدید طولانی مدت خطرناک تر است.

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز /گرکز

 

مطالب مرتبط:

تداوم خشونت ها در افغانستان

داعش 5 جوان عراقی را اعدام کرد

ازدواج با دختر اندرویدی به علت پیدا نشدن دختر ایده

گورمز: تمام کائنات به صلح و لطف اسلام نیاز دارند

راز استخدام جادوگران خلیفه حفتر

 

راهپیمایی مسلمانان هندی در اعتراض به قرآن سوزی

ا

تظاهرات مسلمانان در محکومیت حمله تروریستی لندن

 

کشیش فلسطینی: منع اذان در فلسطین تعدی به مسیحیان و

ا

تلاش های یک گروه کوچک برای تشکیل خلافت اسلامی در ت

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات