b_300_300_16777215_10_images_dfdsgs.jpg

اساس نیوز : ستاره اي بدرخشيد و ماه مجلس شد
دل رميده ما را انيس و مونس شد
نگار من كه به مكتب نرفت و خط ننوشت
به غمزه مسأله آموز صد مدرس شد
ماه مبارك ربيع الاول (ربيع المولود)، ماه سرور كائنات، بهترين آفريدگان، حضرت محمد صلی الله علیه و سلم، سالار انبياء الهي است.

 در اين ماه ، گوهري تابناك از صلب عبدالله و از نسل آل هاشم نزول اجلال مي كند و از اين واقعه ي بزرگ نه تنها زمينيان بلكه افلاكيان غرق در شور و شادماني مي شوند.

روز دوازدهم ربيع الاول ولادت با سعادت حضرت خاتم الانبياء محمد بن عبدالله صلی الله علیه و سلم در مكه معظمه در روز جمعه در وقت طلوع فجر در عام الفيل واقع شد و باعث مزيد فضل و شرافت اين روز گرديد. تولدش، بركت را به زندگي انسانهاي آزاد انديش و مؤمنان يگانه پرست مي بخشد و نويد برچيدن كاخ ظلم و بيداد گري را با فرو ريختن ستونهاي ايوان كسري و واژگون شدن تخت پادشاهان آن زمان مي دهد. با ميلادش پرستندگان درياچه ساوه اثري از آب در آن نمي يابند و ستايشگران آتش، آتشكده فارس را خاموش مي بينند! نوري از جانب سرزمين حجاز به تمامي عالم ساطع مي شود تا «جاء الحق و زهق الباطل» تفسير گردد.

آري آمنه مادر گرامي حضرت محمد صلی الله علیه و سلم هاتفي را مي شنود كه او را به زايش بهترين مردم بشارت مي دهد و روح عبدالله از تولد چنين پسري خرسند مي گردد .

 براستي كه او بهترين خلايق است و بهترين و كامل ترين دين را براي بشر به ارمغان آورده تا آدميان در فراسوي زمين و زمان از خوان رحمتش بهره مند گردند. تولد، دوران كودكي، زمان جواني، پيش آمد مقام پيامبري، خستگي ناپذيري، تداوم استقامت و به دنبال همه ي اين موارد مبارزات قهرمانانه پيامبر عظيم الشأن صلی الله علیه و سلم ، از جمله سر فصل هاي زندگي پربار حضرتش را تشكيل مي دهد.

مراسم جشن عيد ولادت حضرت رسول اكرم صلی الله علیه و سلم، پيشتر از زمان سلاطين عثماني معمول گرديد. روز دوازدهم ربيع الاول، سلطان عثماني سلام عام مي داد و بزرگان و سران لشكري و كشوري را بار مي داد و امام الحرمين يعني نماينده سلطان در مكه و مدينه به حضور مي آمد و شرح ولادت پيامبر صلی الله علیه و سلم را به نظم مي خواند.

سپس سلطان از دربار به مسجد اياصوفيه مي رفت و در آنجا نماز عيد به جا مي آورد و بزرگان كشوري و لشكري را خلعت و انعام عطا مي كرد. در حال حاضر ميلاد با سعادت پيامبر نور و رحمت رسول اکرم اسلام در سراسر كشورهاي اسلامي به ويژه در كشور عزيزمان ايران، باشكوهتر و مفصل تر از گذشته بر پا مي شود.

  در بين تركمنها در مساجد و حوزه ها در ستايش رسول خدا به مولود خواني مي پردازند و ضيافت مي دهند. زبان ما از سخن گفتن از فضايل پيامبر صلی الله علیه و سلم قاصر است. آن پيامبري كه خود را در شاهراه رسالت به حساب نياورد و براي ابلاغ پيامهاي مقدس الهي خويشتن را فراموش كرد به موازات اين از خود گذشتگي، تأييدات خداوندي پشتيبان او و صفا و حقيقت يار او بود.پیامبر ما ثابت كرد كه در مسير حق مي توان به بزرگي رسيد و به هدف دست يافت.

پيامبر اسلام با نهاد پاك و قلب سليم خويش، يك تنه وارد ميدان تبليغ شد و پاكاني تربيت كرد و بار آورد كه همانند آنها در تاريخ كمياب و بلكه ناياب است. آري تا خود با اخلاق نباشد، نمي تواند تهذيب اخلاق كند و تا موقعي كه به مكارم و بزرگواري ها آراسته نباشد، ميسر نيست كه ديگران را به صفات عالي آشنا سازد.

آنچه در وجود يك انسان كامل بايد باشد، در او بود و هر چه بر شرف و آدميت ميافزايد، در وي به حد اعلي وجود داشت. به تمام معني بزرگ بود و با همه وجودش، درس اخلاق به بشر آموخت كلام خدا در قرآن كريم بزرگترين مدالي است كه تا ابد بر سينه پر از صفاي او مي درخشد و او را از همه مخلوقات و ويژگان درگاه خداوند امتياز مي بخشد.

   «انك لعلي خلق عظيم» اي پيامبر همانا تو بر پايه اي اخلاقي بزرگ استوار هستي. و او همان پيامبري است كه ستوده گشت در آسمانها و زمين و اوست كه روزي در دل غار بر انگيخته شد و پروردگارش درباره او فرمود: «اي پيغمبر ما فرستاديم تو را گواه و بشارت دهنده و ترساننده و دعوت كننده به سوي خداوند به اذن او و چراغي نور افشان».

    روزي ديگر بر فراز صخره ها، فرياد توحيد و حق پرستي و عدالت بر آورد و هم آنان كه به واسطه او مورد رحمت قرار گرفته بودند، آزارش دادند، تهديدش كردند، محاصره اش كردند، قلبش را آزردند و بر او ستم روا داشتند و در مقابل اين همه آزار كه از آن قوم ديد، هنگامي كه از او خواستند نفرين كند فرمود: «انما بعثت رحمة للعالمين» من تنها برای رحمت جهانیان فرو فرستاده شده ام. و عنايتش به آن قوم در مقابل آن همه آزار اين دعا بود «بار الها قوم مرا هدايت كن كه نادانند». به جاي آنكه عذاب بخواهد، رحمت مي خواست، آن رحمتي كه از آن برتر تصور نمي شود كه آن «نعمت هدايت» است.

   خداوند سبحان بنده ي محبوبش را به دست خود تربيت كرد، با گداختن در كوره هاي فروزان سختي و بلا و تنهايي و غربت و فقر و بي كسي، با گرفتن پدر و مادر و جدش و قرار دادن اين روح لطيف و پاك و مهربان در ميان مردمي خشن، آلوده و سنگدل كه حتي به دختران خود رحم نمي كردند و به راستي كه محمد صلی الله علیه و سلم چنان كرامت و بزرگي و راستي از خود نشان داد كه لقب «امين» گرفت و آنچنان گوهر وجودش به صيقل تربيت الهي پيراسته شد كه لايق مقام شامخ نبوت گرديد.

    تجربه ناخوشايند قرن گذشته نقطه ضعف هاي زندگي بشري را آشكار كرده است، اين نقاط ضعف به طور عمده به خلاء معنويت باز مي گردد. روگرداني از دين جز جنگ و نفرت و برادر كشي و خشونت و فساد و تباهي ثمري به بار نياورده است. هزاره سوم بدون ترديد هزاره بازگشت انسان دور مانده از اصل خويش به خانه معنوي خود است. انسان به دين نيازمند است تا آسوده شود. بديهي است در اين زمينه حرف اول را آموزه هاي اسلام و معارف قرآني مي زند. رسول اكرم صلی الله علیه و سلم آموزگار اول است. او آموزگار ديروز، امروز و فرداست. او باران رحمت است، بي مضايقه مي بارد. او بر هر كس و هر چه ببارد مي روياند. گبر و مسلمان اگر طالب حيات سالم انساني اند بايد از مائده آسماني و معنوي او تناول كنند. ميلاد خورشيد نبوت حضرت ختمي مرتبت محمد مصطفي صلی الله علیه و سلم بر همه ي مسلمانان جهان مبارك باد.

مطالب مرتبط:

دبیر کل ناتو به ترکیه سفر می‌کند

امریکا خواستار توقف پروازها درشمال سوریه شد

ا

" تک تیر اندازان داعش " در رقه

32 درصد از ساکنان ایالت کالیفرنیا خواستار استقلال

ا

برنامه های دولت قزاقستان برای مقابله با افراط گرای

افغانستان مقبره داعش خواهد بود

آموزش اسلامی برای مدارس متوسطه ایالت هسن آلمان

مخالفت «حکمتیار» با تعطیلی دفتر سیاسی طالبان در قط

مسلمانان آمریکا دستور مهاجرتی جدید ترامپ را محکوم

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

آیا با راه اندازی شبکه ماهواره ای اهل سنت ایران در داخل کشور موافق هستید؟
  • رای: 0%
  • رای: 0%
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای:

آخرین تحلیل ها

کانال تلگرام اساس نیوز