b_300_300_16777215_10_images_ankactih1480356460df1c07.jpg

 

 اساس نیوز: این ضرب المثل را همه شنیده ایم که " مرگ , شتری است که در هر خانه ای می خوابد"  و پس از مرگ دیگر غیر از سکوت چیزی نیست اما در مواردی استثنایی , در قبرستان ها, دیار خاموشان , شاهد وقایعی می شویم که همین خاموشان با سکوت خویش , درسی می دهند که برای پندآموزان , کفایت می کند.مطلبی که در زیر می توانید بخوانید بعضی از حوادثی هستند که مدیر قبرستان های شهر ساکاریای ترکیه شاهد آنها بوده و از زبان خودش نقل گردیده و در پایگاه اینترنتی روزنامه "ینی آکیت" چاپ شده است:

اساس نیوز/ روزنامه ینی آکیت : وقتی جسد شخصی به خاک سپرده می شود این جسد , مگر با دلایل خیلی مهم و یا با دستور دادگاه , هرگز از قبر خارج نمی گردد.قبرستان آخرین مکانی است که همه ما روزی باید در آن جای بگیریم و این شهر خاموشان , همیشه هم خاموش و بی صدا نیست و بعضا شاهد حوادث عجیب و پندآموزی نیز هست.

مدیر اداره قبرستان های شهر ساکاریای ترکیه , چند نمونه از وقایعی را که خود شاهد بوده , چنین تعریف کرد:

" مواقعی هست که فرزندان , بهنگامی که جسد پدر یا مادر در غسالخانه شست و شو داده می شود بر سر ارث و میراث درگیر می شوند. خانه مال تو , ماشین مال من , مزرعه مال تو , زمین مال من , تو از پدر یا مادر نگهداری نکردی و ... می بینی مشت و لگد به هم می پرانند و درگیری آغاز می شود. بعضا این درگیریها شدید بود و ما در چندین مورد , از پلیس برای جدا کردن آنها کمک خواستیم. حتی شاهد بودم که دختران متوفی , برادر بزرگترشان را به باد کتک کرفتند . روزهای پرمشغله بسیاری را گذراندیم".

 

قبرکن با دیدن جسد سالم یک شهید از ترس فرار کرد

" ارهان یانماز " , مدیر قبرستان های شهر ساکاریای ترکیه , حادثه ای که بر سر یک قبر کن آمده بود را این چنین تعریف کرد: یک زن وصیت کرده بود تا پس از مرگ در قبر پسرش که در زلزله جان داده و شهید شده بود دفن شود. این زن وقتی مرد برای اجرای وصیت اش , وارد عمل شدیم. قبرکن وقتی قبر پسر این زن را باز کرد شوکه شد ".

وی در ادامه این ماجرا چنین تعریف کرد که : قبر کن , مزار را باز می کند و وقتی تخته ها را کنار می گذارد به یکباره چشمش به جسد می افتد . می بیند که جسد همانند روز اولش , دست نخورده و سالم است. قبر کن با دیدن این منظره , پا به فرار گذاشته است . مسئول قبرستان با من تماس گرفت و گفت که قبرکن در حال فرار است. من هم گفتم قبرستان آخرین جایی است که می توانیم به آنجا فرار کنیم ,بگذار فرار کند بعدا پیدایش می کنیم. و از او خواستم تا به محل نبش قبر برود و ببیند چه خبر است. وقتی به محل رسید دوباره با من تماس گرفت و گفت که جسد پسر این زن همانند روز اول سالم مانده است. با شنیدن این حرف ها , گفتم دوباره قبر را مثل اولش ببندند. آنها تحت مراقبت خداوند هستند. در کنار این قبر , یک جای خالی وجود داشت و جسد مادر را در آنجا دفن کردیم.وقتی جریان را به نزدیکان متوفی اطلاع دادیم همه به گریه افتادند ".

 

از قبر بوی بسیار خوشی آمد

" ارهان یانماز " , مدیر قبرستان های شهر ساکاریای ترکیه , ماجرای دیگری را این چنین تعریف کرد: یک قبر کن وقتی درحال کندن یک قبر جدید بود , مزار زنی که در کنار آن بود شکاف برداشته است. از لابلای تخته ها , جسدی پیچیده در کفن می بیند و همان موقع بیهوش می شود و می افتد. وقتی نزدیکان شخص مرده به محل کنده شدن قبر می روند قبرکن را می بینند که بیهوش افتاده است. بعدها وقتی قبرکن به هوش آمد گفت که از قبر بغلدستی که شکاف برداشته بود بوی بسیار خوبی آمد آنقدر که بیهوش شدم . آن مزار متعلق به زنی بود که جسدش همانند روز اول سالم مانده بود. وقتی با نزدیکان این زن تماس گرفتیم گفتند که وی در هنگام زایمان کردن به همراه نوزادش مرده است.

 

" ارهان یانماز " , مدیر قبرستان های شهر ساکاریای ترکیه , در ادامه صحبت ها با اشاره به اینکه  در بعضی موارد تقاضاهای عجیب و غریبی از سوی هموطنان می شود جریان درخواست یکی از زنان را چنین تعریف کرد:

در یکی از روزها , در دفتر کارم نشسته بودم که صدای داد و فریاد شنیدم. دیدم که یک زن و شهر هستند. پرسیدم چرا داد و فریاد می کنید؟ زن گفت: " در قبرستان " امیرداغ" پدر شوهرم و مادر شوهرم مدفون هستند . پدر شوهرم همانجا بماند اما جسد مادر شوهرم را از آنجا بردارید و در هر کجا که خواستید دفن کنید . پرسیدم چی از مادر شوهرت می خواهی ؟ او که مرده و دفن شده ؟! جواب داد:" من از دست او خیلی کشیدم . پس از مرگم نمی خواهم در کنار او بخوابم. جسد او را از آنجا بردارید من می خواهم آنجا بخوابم .

با شنیدن این حرفها من هم گفتم: سند آنجا به نام شما نیست . نمی توانید ادعایی بکنید. تو و شوهرت بروید جای دیگر جا بگیرید. خیلی عذر می خواهم اما اینجا هتل نیست . بگذارید آنها راحت باشند.

البته " ارهان یانماز " , در پایان گفت که این زن و شوهر به شهرداری رفته و از او شکایت کرده بودند.

25/352

مترجم: احمد هلاکویی

منبع

 

 

 

مطالب مرتبط:

حدود تکفیر در دین اسلام/بررسی آثار زیان بار تکفیر

مولانا ساداتي در مراسم نماز جمعه اهل سنت سراوان :

نقش بستن آیات قرآن بر روی حصیر توسط هنرمند مصری

ا

گزارش تصویری خبرنگار اساس نیوز از دوره آموزشی حج ر

آغاز جنگ جهانی سوم با شروع جنگ امریکا و کره شمالی

دکتر قزل :توجه همه جانبه به مسائل مناطق اهل سنت نش

روایت های تکان دهنده از آزار جنسی زنان در محیط کار

خادمان و خائنان به اهل سنت

بلایی که داعش سردختر 14 ساله آورد

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات