b_300_300_16777215_10_images_almanyaislamofobi.jpg

اساس نیوز:آیا غرب با ابداع اسلام هراسی به اهداف مورد نظر خود دست یافت ؟ آیا غرب از تبعات منفی اسلام هراسی در امان ماند؟ مسئول فجایع ناشی از اسلام هراسی کیست؟ سئوالاتی است که در مقاله ای که به قلم "فیکرت بلا" نویسنده ترک به تحریر درآمده پاسخ داده می شود.

 اساس نیوز؛ فیکرت بلا : کلمه اسلام هراسی در اوایل همین سده , وارد ادبیات غرب شد و بویژه  پس از واقعه  حمله به برج های دوقلوی نیویورک  در یازده سپتامبر سال 2001 این کلمه به یکی از مصطلح ترین اصطلاحات تبدیل گردید

تلاش بی امان دنیای غرب برای تعریف "دشمن جدید" همانگونه که مانع نزدیکی ادیان گردید راه را برای جدایی فرهنگ ها نیز هموار نمود.

روز قبل در نشستی که با مشارکت گروه "دوغان" و شورای آتلانتیک در نیویورگ برگزار گردید مسئله اسلام هراسی مورد بررسی قرار گرفت.در نشست , "محمد آیدین" یکی از وزرای سابق ترکیه , با توضیحات روشنگرانه خود , غیر واقعی بودن هراس از اسلام و تاثیرات منفی آن را تشریح کرد.

"وصلات دوغان سابانجی" رئیس هیئت مدیره روزنامه حریت نیز تاکید کرد که " اسلام هراسی زهر است و باید ازبین برده شود". وی همچنین با بیان اینکه گروه هایی مثل داعش و القاعده , معرف اسلام و مسلمانان نیستند تاکید کرد که اسلام هراسی , دشمنی با غرب را نیز تشدید می کند."سابانجی" در ادامه سخنان خود با اشاره به این مسئله که استعمال کلمه اسلام هراسی باعث ترویج نفرت شده , خواستار رفع نگرانی های ایجاد شده ناشی از به کار بردن این اصطلاح گردید.

 

مسئولیت سیاسی

دنیای غرب , مسئول اصطلاح اسلام هراسی و نگرانی های ایجاد شده ناشی از آن می باشد.اهداف سیاسی نیروهای امپریالیستی غرب بویژه آمریکا , زمینه را برای پیدایش گروه های تروریستی مثل داعش و القاعده که به نام اسلام پا به میدان گذاشته اند فراهم ساخت.

اسلام هراسی مشکلی است که از طرف خود غرب ایجاد شده است. آمریکا در زمان شوروی سابق , برای ایجاد کمربند سبز در جنوب آن , از گروه های رادیکال حمایت کرد و اسلام هراسی کنونی نتیجه ادامه حمایت غرب از این گروه ها پس از فروپاشی شوروی است.

گروه  طالبان و القاعده پس از اشغال افغانستان توسط آمریکا گسترش یافتند.همچنین پیدایش داعش پس از اشغال عراق توسط آمریکا نیز یک واقعیت است.مسئولیت اقدامات خونین این گروه ها نیز بر عهده غرب است که پس از فروپاشی شوروی ,به جای کمونیزم ,  اسلام را بعنوان دشمن خود شناخت.

دنیای غرب پس از آن به بهانه همین دشمن جدید , در خاورمیانه و آفریقای شمالی در پی استحکام مواضع و برتری خود می باشد.اسلام هراسی برای ایجاد نگرانی در دشمن جدید باید تغذیه شود و تغذیه شدن آن توسط غرب نیز واقعیتی غیر قابل انکار می باشد.

 

ترویج نفرت

این اشتباه تاریخی غرب به مکانیسمی برای تشدید  نفرت از غرب در شرق و نفرت از شرق در غرب تبدیل شده است.لطمه به ارزش ها و سازمان هایی نظیر حقوق بشر , آزادی بیان , دموکراسی , همزیستی مسالمت آمیز , احترام به تفاوت ها که اتحادیه اروپا و آمریکا در آن زمینه ها به اصطلاح پرچمدار هستند از مهمترین تاثیرات منفی اسلام هراسی می باشد.

غرب که از طرفی خواهان بنیان نهاده شدن حیات اقتصادی , اجتماعی و سیاسی همه جوامع بر اساس این ارزش ها می باشد با ابداع اسلام هراسی باعث خونبارترین قتل عام های تاریخ و جنگ های داخلی و تشدید بیگانه ستیزی گردید.اسلام هراسی " نقیصه ای است که غرب مسئول آن می باشد.

بیان اینکه گروه هایی مثل القاعده , داعش و گولن , معرف اسلام حقیقی نیستند و تشریح اینکه اسلام هراسی مسئله ای ساختگی است که در راستای منافع اقتصادی و سیاسی خاصی ایجاد شده , همان قدر که وظیفه علمای دینی می باشد وظیفه غرب و آمریکا نیز هست.

نویسنده: فیکرت بلا

مترجم:احمد هلاکویی

منبع:حریت ترکیه

مطالب مرتبط:

هراس کانادایی ها از پیدا شدن یک شی در بندر پرنس رو

اختلافات شدید بین دبی و ابوظبی / استقلال دبی از ام

مولانا عبدالحمید در گفت‌وگو با خبرنگار رابطة العال

اسماعیل خان: ترکمنستان با طالبان در ارتباط است و آ

دعوت داعش از خواننده زن برای جهاد نکاح

مولانا گرگیج:منافع اقتصادی هر استان باید به افراد

دغدغه های یک نماینده اهل سنت مجلس درباره استانی شد

 

اوقاف مصر بر حق خود در صدور فتوا تاکید کرد

حافظ عبدالرحمان سرکوهی: کلاه شرعی، انسان را از عذا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات