b_300_300_16777215_10_images_6556fg.jpgاساس نیوز ،عبدالرحمان براهویی:مولانا عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان و مدیر دارالعلوم مکی در خطبه های نماز جمعه این هفته (16مهرماه )در کنار بحث درباره برخی از مسائل داخلی به بررسی بحران حاکم در منطقه خاورمیانه پرداخت.

البته این نخستین بار نیست که ایشان درباره مسائل مهم جهان اسلام بحث می کنند و سابق بر این هم مولانا مباحثی را درباره شرایط نامناسب امت اسلامی بیان کرده بود .
در خطبه های نماز جمعه این هفته زاهدان مولانا عبدالحمید با ابراز تاسف از شرایط ایجاد شده در خاورمیانه و بویژه سوریه تاکید کرد :در خاورمیانه، به‌ویژه در کشورهای اسلامی، مسلمانان با چنان شرایط دشوار و رقت‌باری مواجه هستند که می‌طلبد انسان از شدت آنها خون گریه کند. مسلمانانی که از کشورهای خودشان آواره شده و به کشورهای اروپایی پناه برده‌اند در معرض خطر تغییر عقیده و مسیحی‌شدن قرار دارند.
مدیر حوزه علمیه مکی زاهدان در ادامه خاطرنشان کرد : در شرایط کنونی مردم سوریه توسط سلاح‌های مدرن و پیشرفته‌ی قدرت‌های استعماری قتل‌عام می‌شوند. در شهرهای سوریه به‌ویژه شهر «حلب» صحنه‌های بسیار دلخراشی اتفاق می‌افتند. قدرت‌های غرب و شرق به بهانه‌ی «مبارزه با افراط‌گرایی و تروریسم» با استفاده از سلاح‌های غیرمجاز هزاران تن از مردم بی‌گناه اعم از زن و کودک را قتل‌عام می‌کنند.
این عالِم برجسته‌ی اهل‌سنت کشور تصریح کردند: ادعای قدرت‌‌ها در "مبارزه با افراط‌گرایی و تروریسم"، ادعایی دروغ و ریاکارانه است. آنان با این ادعا را پوششی برای اهداف پنهان و نامشروع خودشان قرار داده‌اند. این قدرت‌ها بین مسلمانان اختلافات فرقه‌ای و مذهبی به‌وجود آورده‌اند و کشورهای اسلامی و ملت‌ها را با یکدیگر درگیر کرده‌اند. هدف این‌ها تثبیت سلطه‌ در منطقه و تأمین امنیت اسرائیل است. هدف این‌ها مبارزه با بیداری اسلامی و از بین بردن فرهنگ اسلامی است؛ آنها قصد دارند فرهنگ‌های منحط خودشان را در کشورهای اسلامی ترویج دهند.
بخش مهم بیانات مولانا عبدالحمید در این خطبه نیز درباره ادعای قدرت های بزرگ در زمینه مبارزه با تروریسم بود.وی گفت : قدرت‌های مدعی مبارزه با افراط‌گرایی دنبال حل مشکلات خاورمیانه نیستند، زیرا این ها از همان ابتدا این قدرت و امکان را داشتند که مشکلات و مسائل را از راه‌های سیاسی حل‌وفصل کنند. سازمان ملل و شورای امنیت، که ناتوانی خودشان را در حل مسائل خاورمیانه ثابت کردند، به‌خاطر نفوذ همین قدرت‌ها نتواسته‌اند موفق عمل کنند.
با نگاهی گذرا به جملات فوق می توان محورهای مهم بحث شده در کلام امام جمعه زاهدان را در موارد زیر خلاصه کرد :
الف:باید برای شرایط کنونی دنیای اسلام خون گریست :غالب علمای دلسوز اسلامی اعتقاد دارند شرایط کنونی دنیای اسلام به هیچ وجه مناسب نیست و امروز تمدن اسلامی که روزگاری بر اوج تمدن بشری قرارداشت در وضعیت رقت باری به سر می برد .این شرایط باعث ناامیدی و سرخوردگی نسل جدید جامعه اسلامی از دین مان شده است و اگر همین امروز برای این شرایط تمهیدی اندیشیده نشود ،دور نخواهد بود زمانی که فقط نامی از اسلام باقی خواهد ماند .
ب: مسلمانان آواره کشورهای اروپایی شده و در معرض تغییر دین خود قرار گرفته اند :در چند سال گذشته و بدنبال ظهور گروه های تندرو تکفیری در سطح منطقه و تعداد قابل توجی از زنان و بچه های مسلمانان در کشورهای مختلف مسلمان آواره کوه و بیابان شده اند .تعدادی از این آوارگان هم در جستجوی زندگی مناسب تر راه اروپا را انتخاب کرده اند .این پناهنده ها در کشورهای اروپایی علاوه بر تحقیر فراوان با امواج فعالیت های تبلیغی گروه های تبشیری مسیحی مواجه شده اند.در این زمینه آمار نگران کننده ای از تغییر دین آوارگان مسلمان در اروپا منتشر شده است .یکی از پناهندگان بعد از تغییر دین خود در مصاحبه با یک رسانه اروپایی گفت که وقتی دین اسلام به عنوان دین قبلی من نمی تواند امنیت و رفاه من را تامین کند من سراغ دینی آمدم (مسیحیت)که امنیت و آسایش را برای من و خانواده ام تامین کند .
این دیدگاه بسیار خطرناک است و همانگونه که ذکر شد ثمره سرخوردگی نسل جدید جامعه اسلامی از اسلام و امت اسلامی است .
ج: قدرت های بزرگ به بهانه مبارزه با تروریسم با اصل اسلام مقابله می کنند: یکی دیگر از محورهای خطبه های مولانا عبدالحمید در خطبه های نماز جمعه این هفته زاهدان بحث بر سر این حقیقت بود که قدرت های بزرگ در راس آن آمریکا به بهانه مبارزه با تروریسم تیشه به ریشه اسلام می زنند.بعد از حادثه 11 سپتامبر 2011 که منجر به حمله آمریکا به افغانستان برای سرکوب طالبان و القاعده شد شعار مبارزه با تروریسم به یکی از اصلی ترین شعارهای کفار در قبال دنیای اسلام تبدیل شده است .در این چارچوب در یک فضاسازی سنگین رسانه ای اسلام به عنوان دین ترور و وحشت معرفی شده و غربی ها تلاش می کنند همه اعمال خشن را به ما مسلمانان نسبت دهند .متاسفانه برخی از ممالک اسلامی نیز در این شعار با قدرت های بزرگ همراهی کرده و امکانات و منابع خود را برای حضور آنها در بلاد اسلامی در اختیارشان قرار می دهند.
د: سیاست محوری قدرت های بزرگ ایجاد اختلاف در دنیای اسلام است :مساله دیگری که در خطبه های اخیر امام جمعه اهل سنت زاهدان مورد تاکید قرار گرفت هشدار درباره تلاش کفار برای تشدید اختلافات مذهبی در دنیای اسلام بود .در چند دهه گذشته دولت های بزرگ تلاش کردند از طرق عوامل داخلی خود در دنیای اسلام به اختلاف و کشمکش مذهبی در دنیای اسلام دامن بزنند.
متاسفانه این تلاش ها در سایه غفلت و کم آگاهی فعالان ما بخوبی نتیجه داده است و امروز ما مسلمانان با فراموش کردن دشمنان اصلی خود در مسیر برادر کشی حرکت می کنیم .غافل از اینکه همانگونه که مولانا عبدالحمید تاکید داشته اند این اختلاف افکنی برای حفظ امنیت اسرائیل صورت گرفته است .چون قدرت های بزرگ به خوبی می دانند اگر دنیای اسلام با هم متحد گردند بساط رژیم نامشروع اسرائیل را چند روزه جمع خواهند کرد .
*عبدالرحمان براهویی استاد اهل سنت دانشگاه است *


مطالب مرتبط:

اردوغان خواهان بازگرداندن مجازات اعدام شد

 

اتحادیه عرب خواهان تعویق برگزاری همه‌پرسی در اقلیم

عربستان سعودی از سلفی‌ها در آلمان حمایت می‌کند

ا

قرنطینه 11 بیمار مبتلا به ویروس گل میمون در نیجریه

سخنگوی آمریکایی القاعده کشته شد/اشتباه آمریکا مرگ

اردوغان خطاب به ترامپ: بیت المقدس خط قرمز مسلمانان

واکنش فرانسه و آلمان به اعلام استقلال کاتالونیا

شیخ پردل :اسلام دین رحمانیت است

ایجاد کمپین ضد اسلامی راست گرایان اتریش برای رسیدن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

آیا با راه اندازی شبکه ماهواره ای اهل سنت ایران در داخل کشور موافق هستید؟
  • رای: 0%
  • رای: 0%
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای:

آخرین تحلیل ها

کانال تلگرام اساس نیوز