b_300_300_16777215_10_images_moharram.jpg

اساس نیوز: ماه محرم , نقطه عطفی است در تاریخ اسلام  ,  که با اساس گرفته شدن هجرت حضرت محمد (ص) , ماه آغازین سال جدید هجری می باشد.

محرم , یکی از ماه های بسیار مهم در دنیای اسلام است. روز عاشورا (روز دهم محرم) نیز در همین ماه قرار دارد. این روز در یهودیت و مسیحیت و همچنین دوران جاهلیت قبل از اسلام نیز دارای اهمیت بسیار بوده است.

در مورد روز عاشورا , از ابن عباس چنین روایت شده است:

"ابن عباس رضی الله عنهما مي فرمايد: وقتي رسول الله صلی الله علیه وسلم به مدينه منوره وارد شدند ديدند كه يهودي ها روزعاشورا را روزه مي گيرند فرمودند: چرا امروز روزه هستيد؟ جواب دادند: امروز روز مباركي است روزي كه خداوند جل جلاله بني اسرائيل را ازدست دشمنش (فرعون) نجات داد وحضرت موسي هم دراين روز  روزه مي گرفت پيامبراسلام صلی الله علیه وسلم فرمودند: من به موسي علیه السلام نسبت به آنها نزديك ترم پس خودش روزه گرفت ودستوربه گرفتن روزه دراين روز را دادند".

روزه روز عاشورا تا زمان واجب شدن روزه رمضان ادامه یافت . وقتی آیه 183 سوره بقره نازل گردید که " ای اهل ایمان ، بر شما هم روزه واجب گردید چنان که امم گذشته را فرض شده بود ، و این دستور برای آن است که پاک و پرهیزکار شوید." روزه عاشورا به عبادتی اختیاری مبدل گشت.

رسول خدا صلی الله علیه و آله با این حدیث , به اهمیت ماه محرم اشاره نموده است که فرمود: برترین روزه بعد از رمضان، روزه در ماه محرم است و برترین نماز بعد از نماز واجب، نماز شب است.

بر اساس روایات , در روز دهم عاشورا حوادث و رویدادهای مهم دیگری نیز به وقوع پیوسته اند. بر اساس این روایات :

- کشتی حضرت نوح در روز عاشورا از طوفان رهایی یافت و در کوه "جودی" قرار گرفت.

-توبه حضرت آدم در روز عاشورا پذیرفته شد .

-حضرت ابراهیم در این روز از آتش نمرود نجات یافت.

-حضرت یعقوب در روز عاشورا به پسرش یوسف  رسید.

حضرت موسی و قوم بنی اسرائیل نیز در این روز از ظلم فرعون رهایی یافتند.

 

در تقویم اسلامی , عاشورا روز عزا است.

در دوران حکومت یزید ؛ دومین حاکم امویان , و در روز جمعه , دهم ماه محرم سال 61 هجری , واقعه کربلا رخ داد که به شهادت حضرت امام حسین انجامید . به مناسبت این واقعه که به شهادت یکی از اعضای شاخص اهل بیت انجامیده بود روز دهم محرم , در بین تمامی مسلمانان به عنوان روز عزا پذیرفته شد.

بر اساس اعتقاد مسلمانانی که بر اساس عقیده علویان و بکتاشیان عمل می کنند, ده روز و یا در بعضی جاها نیز دوازده روز از محرم را روزه می گیرند . با پایان روزهای روزه , عزا نیز پایان می پذیرد  و در روزی که روزه و عزا پایان می یابد در یک مکان گرد هم می آیند و از حاضرین ,با آش عاشوره پذیرایی می شود. 

25/286

نویسنده: ارطغرل سوباشی

مترجم: احمد هلاکویی

منبع: خبرگزاری آناتولی

Save

Save

Save

Save

مطالب مرتبط:

جنجال ادعای اخراج دانشجویان بی حجاب از دانشگاه هر

محمد بن سلمان پست عالی‌رتبه دیگری به غیر از ولیعه

مصر و عربستان اتحادیه جهانی علمای مسلمان را در لیس

عربستان تعداد حجاج را در سال جاری افزایش داد

کشته شدن 738 کادر پزشکی

سفر هیاتی از ترکیه به اسرائیل

اقدام جدید توئیتر علیه ایران و روسیه

 

تیغ تیشه اعتدال و افراط گرایی و تندروی

دستور بازداشت 11 وزیر عراقی

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات