b_300_300_16777215_10_images_vahddaaatttt1.jpg

اساس نیوز: حمد وسپاس خدایی را که اسلام را امتی واحد آفرید و قلب های مسلمانان را به نور ایمان آراسته کرد وآنها را همچون تارهای یک طناب متحد و محکم آفرید و اسلام را فراتر از سایر ادیان قرارداد.

اگربخواهیم تاثیر فرقه های افراطی در اتحاد اسلامی را بررسی کنیم و بدانیم آیا اتحاد تاثیری برپیشرفت اسلام دارد،اول از همه باید بدانیم چرا مسلمانان باید متحد شوند و آیا از نظرشرعی ،دستوری براتحاد مسلمانان وجود دارد؟ دوم اینکه این فرقه های افراطی چگونه به وجود آمده اند و چرا به وجود آمده اند؟ بعد ازآن تاثیر این فرقه ها را متوجه خواهیم شد.
چرا مسلمانان باید متحد شوند و آیا دستور شرعی وجود دارد؟ بله
خداوند متعال در آیه 103 سوره ی آل عمران می فرماید:« وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعًا وَلَا تَفَرَّقُوا وَاذْكُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَيْكُمْ إِذْ كُنْتُمْ أَعْدَاءً فَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا » معنی آیه : ای مسلمانان همگی به ریسمان خدا (یعنی اسلام) چنگ زنید وپراکنده نشوید و نعمت خدا برخود را به یادآورید (اسلام) که چگونه دشمن یکدیگر بودید و میان دل های شما الفت ایجاد کرد و به برکت نعمت او برادر شدید
خدواند در این آیه به سه چیز تاکید دارد:
اول- اینکه همگی به دین اسلام چنگ زنید و متحد شوید.
دوم -  متفرق نشوید .
سوم - قدر دین اسلام را بدانید.
خداوند در این آیه اول از همه به متحد شدن مسلمانان اشاره کرده و از مسلمانان خواسته تا متحد شوند زیرا وقتی که امتی متحد باشد آن امت شکست ناپذیر خواهد بود و هرگز گمراه نخواهند شد.
بعد از آن می فرماید : متفرق نشوید زیرا همه ی فتنه ها از تفرقه بر می خیزد و پایان تفرقه چیزی جز سستی و متلاشی شدن نیست سپس می فرماید قدر این نعمت الهی یعنی اسلام را بدانید زیرا این اسلام بود که بین قلب های شما الفت و مهربانی و برادری ایجاد کرد.
پس خداوند در این آیه صراحتا مسلمانان را به اتحاد و همدلی دعوت می نماید.
همچنین در آیه 29 سوره ی فتح می فرماید: « مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ وَالَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَاءُ بَيْنَهُمْ » معنی آیه : محمد (ص) پیامبر خداوند است و کسانی که با او هستند (اصحاب او) برکفار شدید و در میان خود مهربان هستند.

خدواند در این آیه به اتحاد اصحاب پیامبر اشاره می کند و می فرماید که اصحاب او در برابر کفار بسیار شدید و در بین خود بسیار مهربان هستند.

پیامبر اکرم در حدیثی می فرماید« من رای من امیره شیئا فکرهه فلیصبر، فانه لیس احد یفارق الجماعه شیرا فیموت الامات میته جاهلیه (عمده القاری ص 291).» معنی حدیث: هرکس از پیشوای خود چیزی را مشاهده کرد که آن را کریه می داند صبرپیشه کند براستی که هرکس از جماعه به اندازه یک وجب جدا شود و سپس بمیرد او مانند زمان جاهلیت کافر از دنیا خواهد رفت...
پیامبر در این حدیث می فرماید هرکس چیزی کریه از پیشوای خود ببیند نباید از جماعه جدا شود. زیرا براتحاد مسلمانان تاکید دارد خصوصا زمانی که آن پیشوا خودنیز براتحاد مسلمانان تاکید داشته باشد و زمانی باشد که دشمنان قصد متفرق کردن مسلمانان را داشته باشند.همه ی این آیات و احادیث براتحاد مسلمانان تاکید دارد پس دستور شرعی دال بروحدت وجود دارد و حتی بروحدت تاکید دارد.
آیا اتحاد مسلمانان تاثیری در پیشرفت اسلام و مسلمانان دارد؟بله
واضح ترین چیزی که همه ی مسلمانان وحتی کفار نیزبرآن آگاه هستند پیشرفت اسلام و مسلمانان در زمان پیامبر اکرم و اصحاب ایشان است ،تاجایی که صدای اسلام درآن زمان به گوش جهانیان رسید و دین اسلام ،دین جهانی شد و حکومت اسلامی سالیان سال طول کشید.
 حتی حکومت عثمانی در زمان حکومت خود بیش از 600 سال برجهان حکومت کرد. درآن زمان کفار حتی نمی توانستند به مسلمانان نگاه بد کنند و یا با آنها دجنگ کنند و به کرات در کتاب های تاریخ می بینیم که حتی اگرکفار با مسلمانان جنگ کرده باشند و مسلمانان در اقلیت باشند ،مسلمانان برکفار فائق آمده و پیروز می شدند؛زیرا مسلمانان متحد و یکپارچه بودند. این یکپارچگی بود که مسلمانان را پیروز می ساخت و اندکی نافرمانی و جدایی منجر به شکست می شد. مثلا در جنگ احد هنگامی که مسلمانان متحدانه با کفار جنگیدند ابتدا آنها را شکست دادند و بعد فقط یک نافرمانی منجر به شکست مسلمانان شد.
پس این اتحاد است که همیشه باعث پیروزی می شود همانطوری که تفرقه باعث شکست می شود.
فرقه های افراطی مانند وهابیت چگونه به وجود آمده اند؟
زمانی که حکومت اسلامی در زمان عثمانیان به اوج خود رسیده بود کفار وقتی دیدند که جنگ فایده ای برای آنها ندارد و آنها شکست خواهند خورد متفکران و اندیشمندان کفار به فکر افتادند که چگونه می توان مسلمانان را شکست داد.
 آنان راه چاره را در آن دیدند که میان مسلمانان باید تفرقه بیاندازند و این تنها راه شکست مسلمانان بود بدین منظور 9 نفر جاسوس خبره را راهی کردند که میان مسلمانان تفرقه اندازد .تنها یکی از آنها موفق به این کار شد و آن کسی جز همفر نبود.
همفربا نفوذ بردل محمد بن عبدالوهاب و پروبال دادن به او و حمایت مالی فراوان ، او را تشویق کرد که فرقه ای ایجاد کند و او فرقه ای بنام وهابیت را به وجود آورد .پس او با این کار اولین جرقه های تفرقه را روشن کرد و رفته رفته طرفداران زیادی پیدا کرد و این فرقه های تندرو بودند که حکومت اسلامی را از درون متلاشی کردند و آنها را از هم جدا کردند .
دشمن کاری جز تفرقه انداختن انجام نداد و با این کار توانست مسلمانان را شکست دهند .زیرا اتحادی وجود نداشت فرقه های تندرو همچون گرگی در لباس میش بودند و همچون کرمی مسلمانان را از درون می خوردند.
این فرقه ها خود را از مسلمانان جدا نمی دانند و خود را مسلمان معرفی می کنند و این ادعای آنهاست که مسلمانان راگمراه می کنند و منجر به تفرقه می شود.اگر آنها خود را کافر معرفی کنند مسلمانی به حرف های آنها گوش نخواهد داد .
امیدوارم روزی فرا رسد که این فرقه ها از بین رفته و مسلمانان و اسلام دراوج باشند.
(گزیده ای از هدایه الخلق و میزان الاعتدال)


اسماعیل آخوند داودی

Save

مطالب مرتبط:

ابو محمد العدنانی کیست؟

پاکسازی تکریت از موش های داعشی+عکس

کشورهای منطقه، طالبان را به عنوان قدرت سیاسی و نظا

ا

تاکید عالم بر جسته ترکمن بر هوشیاری مسلمانان در بر

فتواهای جدید داعش در دیرالزور

تاسیس اولین «خانه زن مسلمان» اتریش

درخواست برای بین المللی کردن حرمین شریفین "اعلان ج

داعش در رمادی افراد خود را تیرباران کرد

شرط انگلیس برای پیوستن به عملیات آمریکا علیه سوریه

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات