b_300_300_16777215_10_images_grfdgfd.jpg

اساس نیوز :در چند دهه گذشته تعداد مساجد در بخش ها و روستاهای مختلف افزایش چمشگیری یافته است و به یمن همین موضوع انجام فرایض دینی برای ساکنان با سهولت بیشتری انجام می شود.

روستای پیرواش از توابع شهرستان آق قلا در استان گلستان  قومیت های مختلفی را درخود جایی داده است که با رعایت حسن همجواری زندگی مسالمت آمیزی را دنبال می کنند.مردم پیرواش ازامکانات کافی در زمینه آب-برق و گاز بهره مند بوده و به قول مولوی منصور چاکرزهی امام جماعت مسجد حضرت علی(رض) مشکلی در این موارد وجود ندارد.گفتگو با ایشان را دراین بخش می خوانید.
س: جناب مولوی شما ازجمله چهره های جوان و فعال دینی می باشید و ارتباط خوبی با علماء و اندیشمندان دیگر دارید ارزیابی شما از وضعیت حاکم درجهان اسلام چه می باشد؟
مولوی چاکرزهی : ضمن عرض سلام خدمت شما و خوانندگان محترم.سالیان درازی است که جهان اسلام دستخوش اهداف غیر انسانی بد اندیشان قرارگرفته و هراز چند با ظهور گروه های پراکنده مشکلاتی برای ملل اسلامی بوجود می آید از این جهت ما تاریخ آرامی را سپری نکرده و درامورخود راحت نیستیم.به هرحال افراد ضد دین از زمان پیامبر(ص)حضورداشتند و کماکان با تعداد وحجم بیشتری فعالیت دارند وعقبه عملکردشان جنگ و آوارگی و ویرانی بوده است.شما می بینید که برای ساختن یک عمارت هزینه و تلاش زیادی لازم است تا به نتیجه برسد اما دشمنان درلحظه ای آنرا ویران می کنند و هنرآنها جزاین هم نمی باشد.
ب: جناب مولوی درخصوص مشکلاتی که اشاره کردید احساس می شود بحث وحدت مسلمانان به جهت مقابله بیشتر باگروه های ضد دینی بیش از بیش نیاز به مطرح شدن دارد. عقیده شما دراین باره چیست؟
مولوی چاکرزهی : به نظر بنده وحدت باید شکل عملی قابل ملموس تری به خود بگیرد و تنها مربوط به ایام کوتاه مدت نباشد.الان باید یکی از برنامه های روزانه ما حفظ وحدت بین مسلمین و استحکام آن باشد زیرا همان طور که مشاهده می شود امروزه دشمنان تدارک زیادی برای از بین بردن این وحدت بکار بسته اند واگر اندکی غفلت اتفاق بیفتد زیان های غیرقابل جبرانی به بارخواهد آورد.بنابراین وحدت باید شکل های عملی بخود بگیرد و برنامه های متنوع تری درباره آن به انجام برسد.
ج: شما آینده گروه داعش را چطور پیش بینی می کنید؟
مولوی چاکرزهی : از همان زمان پیامبر که عرض کردم مسلمانان هرگاه دچار مشکل می شدند با حفظ وحدت از پس آنها بر می آمدند و به فرموده خداوند به ریسمان الهی چنگ زدند تا بینشان تفرقه ایجاد نشود.ما نیزاگر با هم باشیم صد ها گروه نظیر داعش هم نخواهند توانست کار مهمی از پیش ببرند.البته ممکن است مشکلاتی را رقم بزنند ولی همیشه پیروزی با اسلام بوده است و تاریخ این پیروزی ها را بارها و بارها شاهد بوده است.
د:پیام شما برای جامعه اسلامی چیست؟
مولوی چاکرزهی : پیام و صحبت بنده برای آنها  پیام حفظ برادری و اتحاد اقوام و مذاهب با یکدیگر است.ما تاریخ بسیار پر افتخاری داریم که حتی ادیان دیگرهم به آن اذعان دارند و الگو برداری می کنند.درهرگوشه ای از تاریخ اسلامی که مسلمانان متحد بودند، دشمن سرانجام شکست خورده و فرار کرده است.درجنگ های صدر اسلام با انکه تعداد مسلمین نسبت به کفار خیلی کمتر بود ولی با اتحاد و ایمان قوی توانستند به پیروزی برسند.انشاا...بزودی مردم سوریه و عراق هم کشورشان را از لوث دشمنان پاک کرده و زندگی عادی خود را از سرخواهند گرفت.
و:تمهیدات و مقدمات عملی لازم برای تحقق وحدت در جامعه اسلامی کدام است ؟
مولوی چاکرزهی : در این زمینه هرکسی باید درحد توان خود اقداماتی را انجام دهد.دولتمردان به شکلی و مردم عادی به شکلی دیگر.به هر حال این کار همیشگی وهزینه بردار است.بنده با انتقال معلوماتم به مردم و دیگری با روشی که می تواند.یک خبرگیری روزانه ازحال همسایه هم باعث تحکیم هرچه بیشتر وحدت می شود.همه باید در این زمینه تلاش شان را بکنند و مخصوصا با حضور درنماز جماعت مساجد بر ایمان خود بیفزایند.
ز:شما بعنوان یک فرد از قوم بلوچ با مردم اقوام دیگر چگونه ارتباط برقرار می کنید؟
مولوی چاکرزهی : ارتباط وقتی اسلامی باشد دیگر قومیت چندان تفاوتی را بوجود نمی آورد.مردم روستای پیرواش سالهاست که برادرانه درکنارهم زندگی می کنند و ما به این تنوع قومیتی عادت کردیم.به عبارت بهتر باید عرض کنم زندگی در کناراقوام مزایایی دارد که باید آنرا تجربه کنید.مخلص کلام اینکه وقتی در کناراقوام زندگی می کنید ازعقبه بهتری برخوردار می شوید. زیرا همه ما عضو یک کشور و یک روستا هستیم و نسبت به هم تعصب داریم.تعصبی که از نیاکان ما برجای مانده است.

خبرنگار :طاهر جانی

Save

مطالب مرتبط:

پیام دبیر شورای برنامه ریزی مدارس دینی اهل سنت به

سفارتخانه هیچ یک از اعضای اتحادیه اروپا به بیت الم

بیداری خود را در برنامه هایی که ساخته یهود است حفظ

دعوت دولت محلی کاتالونیا به شرکت در همه پرسی استقل

زادگاه فکری اندیشه تکفیری در جامعه اسلامی

مولانا سید محمد فاضلی موحد: علماء در قبال مسائل ر

داعش رنگ لباس اعدامی ها را تغییر داد

گ

آشنایی با قرآن و حدیث در کلیسای «آرکانزاس»

ا

عرضه ترجمه قرآن به شش زبان جدید در مسجدالنبی(ص)

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

آیا با راه اندازی شبکه ماهواره ای اهل سنت ایران در داخل کشور موافق هستید؟
  • رای: 0%
  • رای: 0%
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای:

آخرین تحلیل ها

کانال تلگرام اساس نیوز