b_300_300_16777215_10_images_00000000000000000000yrdxfyhyrsdryyrsdsryysryrsdu54.jpg

اساس نیوز: یکی از مشکلات کنونی جامعه اهل سنت ما این است که در میان مردم و اجتماع افرادی هستند که بی آنکه مفتی باشند یا به درجه اجتهاد در علوم شرع و تفسیر و حدیث رسیده باشند، هر روز فتوا و نظری صادر و منتشر می کنند، و هرگاه به رنگی خود را نشان می دهند.

. خداوند درباره ی کسانی که در میان مردم تفرقه ایجاد کرده اند فرموده است: ‏ وَمِنَ النَّاسِ مَن يُعْجِبُكَ قَوْلُهُ فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَيُشْهِدُ اللّهَ عَلَى مَا فِي قَلْبِهِ وَهُوَ أَلَدُّ الْخِصَامِ ‏(سوره بقره-آیه204)یعنی:(در میان مردم کسانی هستند که با سخن و گفتار تو را متعجب می کنند و خداوند را بر آنچه در دل دارند ، شاهد و گواه می گیرند ، یعنی می گویند خداوند شاهد راستی و درستی ظاهر و باطنم است و خداوند می فرماید اینان دشمنان سرسخت دین و جامعه و مردم هستند.)

   باید هوشیار باشیم که در این تفرقه انگیزی و سمپاشی ذهن و اندیشه ها ، هزاران مشکل و گرفتاری اعم از فقر و محرومیت  ، دزدی ، ناامنی و دشمنی کهنه و تازه در میان مردم زجرکشیده سر برآورده است.در این آشوب و تفرقه ، نوشیدن مشروبات الکلی و اعتیاد به مواد مخدر از جمله آسیب های اجتماعی جبران ناپذیری است که فرزندان و جگر گوشه های این مردم در دام آن گرفتار آمده اند.

هر چند در جهان امروزی شاهد پیشرفت علم و تکنولوژی در ابعاد وسیع آن هستیم ، اما به دلیل تفرقه و جدایی جوانان و فاصله گرفتن از ارزشهای دینی ، دین داری و دین محوری فراموش شده است .اما تا زمانی که پیشرفت علم با معنویت همراه نباشد دین همچنان در دایره فراموشی و کم توجهی اسیر خواهد ماند.

دشمنان اسلام به درازای تاریخ و همواره با دروغ و تزویر و ریا و کردار ناروا و نسنجیده سعی در خدشه دار کردن راه حقیقت و راستی دارند ، با قلم و انگشتان نویسندگان و عالمان و کسانی که خواهان تفرقه و جدایی (در میان مسلمانان) هستند ، بدون مطالعه و تحقیق و بررسی همچون در تاریکی شب هر آنچه که به دست شان می رسد برای پر کردن فضای کتب و نوشته هایشان از آن بهره می گیرند و گاه قلم در نگارش مطالب فرسوده اند ، که بی سواد هم از خواندن و نوشتن آنها شرم دارد . در این مطالب و نوشته ها گاهی به هزاران مسلمان اهانت و بی احترامی شده است. این گونه توهین و افتراها ، موجب ننگ و سرافکندگی در جهان اسلام می شود و از روح مطهر اسلام به دور است.

دشمنان اسلام همواره در کمین اند تا به وسیله ی پول و مادیات ، ما مسلمانان را در شرایط دشوار قرار دهند به گونه ای که آنان بتوانند از اسلام انتقاد کنند و امید و آرزوی کثیف و ناروای خود را محقق سازند و رنگ و بوی جذاب و شیرین اسلام را با دستان خودمان عوض نمایند.

 به این ترتیب در اثر سادگی و سهل انگاری ضعف را به دست دشمن سپرده ایم و سند و مدرک ناروایی به دست آنان می دهیم. پیامبر گرامی اسلام(ص) با دعوت و رسالت آسمانی اش به جهان و جهانیان درس اخلاق و زندگی فردی و اجتماعی ایده آل انسانی آموخت و آنان را از منش و رفتارهای زشت و ناپسند دوران جاهلیت همچون تکبر ، نژادپرستی ، تفرقه و جدایی و بی احترامی به مؤمنین ، که بسیار هم به اینگونه رفتارها مباهات می کردند ، برحذر داشت. درواقع جامعه ای که در آن این گونه منش های زشت اجتماعی رایج باشد ، حتی با وجود آنکه افراد آن نماز بگذارند ، روزه بگیرند و دیگر فرایض و واجبات دینی را نیز انجام دهند ، از اسلام واقعی فرسنگ ها فاصله دارد.

لازم است مسلمانان همواره ترس خدا را در دل داشته باشند و از تفرقه و جدایی حذر کنند.چنانچه خداوند فرموده است:(کان الناس امة واحدة) یعنی انسانها همگی اعضای یک جامعه ی کلی هستند.خداوند همچنین در سوره ی بقره آیه ی 113فرموده است: فَاللّهُ يَحْكُمُ بَيْنَهُمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ فِيمَا كَانُواْ فِيهِ يَخْتَلِفُونَ یعنی خداوند در روز قیامت در مورد آنچه که در آنها اختلاف نظر و تفرقه وجود دارد ، حکم خواهد داد.

جای بسی تأسف است که اکنون مسلمانان در میان خود همچون پیروان تورات و دیگر ادیان قبل از اسلام ، که این آیه وصف حال و نژادپرستی و رفتار آنها را به خوبی آشکار می کند ، بر موارد و مبانی تفرقه دامن بزنیم و به جای طرح این گونه مسایل که باعث جدایی و شکاف عمیق بین مسلمانان می شود و به جای اثبات حقانیت و ایمان یک دسته و کافر و گمراه دانستن دسته ای دیگر ، باید بر نقاط مشترکی انگشت بگذاریم که درخت اتحاد و یکپارچگی را در میان امت اسلامی ریشه دارتر می کند .

در صحیح بخاری از عبدالله ابن مسعود نقل شده که حضرت رسول(ص)فرموده است : (سباب المسلم فسوق) یعنی نام بردن و ناسزا گفتن به مسلمان ، فساد و تباهی (و ناروا)است.و از ثابت بن ضحاک نقل شده که حضرت فرموده است:(و من لعن مؤمناً فهو کقتله) یعنی هر کس مؤمنی را لعن و نفرین کند ، همانند این است که او را به قتل برساند .از صحیح مسلم از ابن درداء نقل شده که حضرت فرموده است:(لا یکون اللّاعنون شفعاءً ولا شهداءً یوم القیامة) یعنی (هر کس دیگران را لعنت کند ، در این دنیا فاسق محسوب می شود).و شفاعت انسان فاسق مورد قبول خداوند قرار نمی گیرد و شهادت او در فردای قیامت پذیرفته نخواهد شد.(کسانی که به مسلمانان لعنت می فرستند ، نزد پروردگار منزلتی ندارند.) پس به نص قرآن و احادیث نبوی این دسته از انسانها فاسق بوده و اهل ایمان به حساب نمی آیند و اگر در رفتار و کردار خود وجود چنین منش ناپسندی را احساس نمودیم ، باید با اصلاح عمل ، حفظ دین خویش نماییم و موجبات رضایت خدا را فراهم آوریم.

خداوند در بسیاری از آیات قرآنی به لزوم حفظ اتحاد و یکپارچه بودن امّت اسلامی فرمان می دهد: ادْخُلُواْ فِي السِّلْمِ كَآفَّةً(بقره- آیه208)یعنی همه ی شما در حلقه ی اتحاد و همبستگی گرد هم آیید.

إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ (حجرات-آیه10) یعنی همه ی مسلمانان با هم برادرند.

وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعاً وَلاَ تَفَرَّقُوا (آل عمران – آیه103) یعنی همگی به ریسمان محکم الهی چنگ زنید و از تفرقه بپرهیزید.

 

تهیه وتنظیم:عبا محمدنژاد

Save

Save

Save

مطالب مرتبط:

مولوی مومن: کشاندن اختلاف علما به فضای مجازی باعث

پایان تلخ ستاره آینده دار آلمان؛ مرگ در راه داعش!

پلیس فرانسه فرد مظنون به برنامه ریزی برای حملات تر

تقاضای بریتانیا برای بایکوت جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸

مهاجر مکزیکی به جرم رأی دادن غیرقانونی در آمریکا ب

افزایش قیمت مارهای سمی در عراق پس از اشغالگری داعش

ارتش لیبی پایگاه هوایی قرضابیه را از دست داعش خارج

ارتحال مولانا غلام احمدعلی بائی، امام جمعه اهل سنت

کلاس های مکاتب دینی جوانان اهل سنت در سرپل ذهاب

 

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات