b_300_300_16777215_10_images_syryaaaaaaa.jpg

اساس: بحران سوریه و متعاقب آن ظهور پدیده ای بنام داعش و گروه های تکفیری تندرو در سطح منطقه به مهم ترین مساله جهان اسلام در سالهای اخیر تبدیل شده است .

در تحلیل فضای موجود در منطقه ، غالب صاحب نظران مسائل دنیای اسلام با تایید برخی از سوابق تاریخی در زمینه اختلافات کنترل شده فکری و عقیدتی در بین پیروان مذاهب مختلف اسلامی  که در برخی از موارد به کشمکش های سیاسی نیز تبدیل شده است ، نابسامانی های کنونی را از جنسی متفاوت قلمداد می کنند.
    تمایز عمده شرایط کنونی این است که فضای کنونی به عرصه رویارویی تمام عیار برخی از کشورهای مسلمان در برابر هم تبدیل شده است .این مساله هم ناراحتی و نگرانی فعالان مسلمان را درپی داشته است .
   فعالان مسلمان اعتقاد دارند در شرایطی که توان دنیای اسلام و کشورهای مهم منطقه باید معطوف دردها و مشکلات سنتی و قدیمی مسلمانان مثل فلسطین گردد ، متاسفانه در شرایط موجود کشورهای مهم مسلمان و در راس آن عربستان و ایران به قطب تقابل منطقه ای تبدیل شده اند .این شرایط در راستای منافع بلند مدت امت اسلامی نیست و قطعا طراحی آن با دست های پشت پرده ای صورت گرفته است که عظمت و اقتدار دنیای اسلام برای آنها خطری بالقوه به حساب می آید .
در رابطه با کانون بحران کنونی در منطقه، یعنی سوریه هم مباحث متعددی مطرح شده است .این بحران هم از جهت داخلی و عامل تنوع ترکیب جمعیتی سوریه و هم از جهت منطقه ای و رقابت موجود در بین کشورهای مهم منطقه قابل بررسی است .
     ما در این مجال کوتاه قصد بررسی ریشه های ایجاد این بحران را نداریم .اما در مورد ریشه های ایجاد این جنگ خانمان سوز به همین جمله کوتاه بسنده می کنیم که بنظر می رسد ، سوریه قربانی برخی از سیاست های خود در قبال اسرائیل و برخی از کشورهای عربی منطقه شده است و اگر این کشور در تنظیم مناسبات خارجی خود رویه تعامل و همسویی با کشورهای حوزه خلیج فارس را در پیش می گرفت، قطعا کشورهای منطقه مانند مورد بحرین  در سرکوب مخالفان به دولت مرکزی کمک می کردند .
از این مبحث که در زمینه ابعاد مختلف آن دید گاه های مختلفی وجود دارد ،اگر عبور کنیم به مساله مهم راهکار کنونی این بحران می رسیم .در زمینه راهکار این بحران در شرایط کنونی برخی از کشورهای منطقه مثل قطر ،عربستان ،ترکیه و کشورهای غربی  اعتقاد دارند که سرآغاز حرکت در مسیر حل بحران سوریه کنار رفتن بشار اسد از قدرت است .
در نقطه مقابل هم گروهی از کشورها مانند روسیه ،ایران و عراق اعتقاد دارند که جابجایی قدرت در سوریه می تواند یکی از مراحل حل بحران در سوریه باشد، اما این اقدام قطعا مرحله اول این پروسه نیست .
سوال مهم در رابطه با بحران کنونی سوریه این است که اگر همین امروز بشار اسد از قدرت کنار رود مسیر آینده سیاسی این کشور به کدام سمت خواهد رفت .همه می دانیم که بعد از کنار رفتن بشار اسد یک خلا قدرت در این کشور ایجاد خواهد شد .
  با توجه به این شرایط کدام یک از طرفهای درگیر احتمال دارد قدرت و حاکمیت را در این کشور بدست گیرد ؟ بر اساس آمار موجود بیش از 80 درصد اراضی که در سوریه در تحت حاکمیت دولت این کشور قرار ندارد تحت سلطه گروه افراطی داعش قرار دارد .
به عبارت ساده تر در صورتی که در این کشور خلاء قدرت ایجاد گردد، محتمل ترین گروه برای گرفتن قدرت داعش است .داعش و برخی از گروه های نزدیک به این گروه درماه های آغاز بحران سوریه حتی به برخی از مناطق دمشق هم وارد شده بودند .در این شرایط هم این گروه ها منتظر کوچک ترین لغزش حکومت مرکزی سوریه برای حمله با پایتخت هستند.
حال سوال اساسی این یادداشت کوتاه این است که از نگاه فعالان مسلمان و دلسوزان واقعی امت اسلامی داعش بهتر است یا بشار اسد ؟
بنظر می رسد با در مسیر حل بحران سوریه با توجه به مشکلاتی که در سالهای اخیر ایجاد شده است کناره گیری بشار اسد از قدرت ضروری است. اما اگر  این کناره گیری اگر درآغاز پروسه حل بحران جاری قرار گیرد عواقب فاجعه بار آن گریبانگیر همه ملت های منطقه خواهد شد .

مطالب مرتبط:

شلاق زدن به جرم سیگار کشیدن

کمک ۳۸ هزار پوندی مسلمانان به قربانیان منچستر

اخراج مدیر ارشد به خاطر خوردن گوشت حیوان نادر

بوداییان افراطی خواستار اخراج مقامات مسلمان از دول

 

ریشه های دین گریزی در جامعه اسلامی/ از تحجرگرایی ت

فعال شدن دفتر سیاسی طالبان در قطر

تصاویر محل کشته شدن رهبر طالبان

سناتور گراهام:روابط آمریکا و عربستان تا زمان برخور

تلاش داعش برای منفجر کردن بنادر انگلستان ازطریق د

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات