b_300_300_16777215_10_images_ronesans.jpg

اساس: تمدن بشری دوره های مختلف تغییر و تحول را پشت سرگذاشته است .تقسیم بندی دوره های تمدنی در زندگی ما انسانها نیز بر اساس تحولات مهمی بوده است که به عنوان سرآغاز دوره خاص زندگی نوع بشر محسوب شده است .
  

یکی از مهم ترین مقاطع تحول زندگی بشر در قرون گذشته دوره رنسانس بوده است .دوره رنسانس دوره ای است که تمدن اروپایی بعد از پایان جنگ های ویران کننده سی ساله مذهبی در سال 1648 وارد آن شد .در غالب متون تاریخی زمانی که درباره اثرات تمدنی رنسانس بحث می گردد بیشتردرباره اثرات سیاسی و اقتصادی آن بر تمدن و زندگی بشر بحث به میان می آید .اما بنظر می رسد رنسانس در اروپا از جنبه مهم دیگری باید مورد توجه قرار گیرد .
   مهم ترین جنبه تحولی دوره رنسانس بر زندگی انسان ها حاکم شدن روحیه تحمل عقیده مخالف است .در سال 1618 اروپایی ها وارد یک جنگ مذهبی سی ساله شدند .در فرایند این جنگ هم طرفداران دیدگاه های سنتی مسیحیت مثل ارتودوکس ها و کاتولیک ها با پروتسانها منازعه ای خونین را به راه انداختند. این جنگ ها در طول سی سال جز آوارگی ،خشونت ،بیماری و عقب ماندگی برای اروپایی ها دستاورد دیگری نداشت.
   در نهایت رهبران آن زمان اروپا با درک شرایط اسفناک جامعه خود به این جمع بندی رسیدند که پیروان مذاهب مختلف چاره ای جز تحمل یکدیگر نداشته و رویه حذف مخالفان در دنیای واقعیت ، جامه عمل نخواهد پوشید .با حاکم شدن این روحیه ،زندگی مسالمت آمیز پیروان مذاهب سه گانه مسیحیت در قاره سبز آغاز شده و همین شرایط زمینه خیز اقتصادی و سیاسی تمدن غربی را فراهم کرد .بنابراین می توان گفت که پیشرفت و خیزش تمدن غربی از زمانی آغاز شد که غربی ها به این باور رسیدند که باید با یکدیگر در شرایط تعامل و تحمل پذیری زندگی کنند.
    دنیای اسلام در مقطع کنونی شرایطی شبیه دوره جنگ های سی ساله مذهبی در اروپا را پشت سر          می گذارد .در شرایط کنونی تحمل پذیری در دنیای اسلام به سطح نازلی رسیده و برخی از گروه های افراطی به ظاهر مسلمان، معتقد به یک باور انحرافی در زمینه ضرورت حذف هر گونه برداشت مخالف خود هستند .نتیجه حاکمیت این روحیه نیز جنگ، برادر کشی و آوارگی مسلمانان بوده است .
   ضرورت حیاتی دنیای اسلام در وضعیت موجود حاکم شدن روحیه تحمل پذیری و تعامل است .امروز همه باید به این باور برسیم که نمی توانیم همدیگر را حذف کنیم .در دنیای امروز حذف عقیده مخالف محلی از اعراب ندارد و زندگی مدرن به هیچ وجه این فضا را بر نمی تابد .امروز همه باید قبول کنیم که چاره ای جز تحمل همدیگر نداریم و پیروان مذاهب اسلامی باید با مدارا و محبت با یکدیگر رفتار کنند.
اگر با دقت علمی به ریشه های ایجاد فضای نامناسب کنونی در دنیای اسلام نگاه کنیم ، مشاهده خواهیم کرد که عامل اصلی ایجاد فضای کنونی جریانات افراطی تکفیری هستند .این جریانات بر این اعتقادند که فقط برداشت آنها از اسلام و آموزه های دینی صحیح بوده سایر برداشت ها باطل و شایسته حذف هستند .بر اساس همین برداشت هم در مناطق تحت سلطه خود در عراق و سوریه اقدام به کشتار مسلمانان مخالف خود ، از هر دو مذهب سنی و شیعه می کنند.
دنیای اسلام و فعالان دلسوزمسلمان در مقطع کنونی باید متوجه اثرات مخرب این تفکر بر امت اسلامی باشند .همه باید بدانیم که تهدید جریانات تکفیری یک خطر مشترک برای همه مسلمانان است.متاسفانه در سالهای گذشته در سایه برخی غفلت ها ، برخی از جوانان ما فریب تبلیغات منفی این گروه ها را خورده و به آنها ملحق شده اند .این شرایط ضرورت تلاش بیشتر علمای ما برای تبیین و تشریح ابعاد مخاطرات گروه های تکفیری را به یک ضرورت مهم و آنی تبدیل کرده است .مساله مهم دیگر قابل توجه در رابطه با این جریان، تلاشهای زیر پوستی عوامل منتسب به آن در مناطق سنی نشین برای تبلیغ دیدگاه حذفی خود است .همه باید مراقب این تلاشها باشیم .
رویه عمومی گروه های تکفیری برای نفوذ در مناطق مختلف این است که در ابتدا از طریق اعزام و آموزش مبلغان منتسب به خود به مناطق مختلف زمینه گرایش عقیدتی افراد و به ویژه جوانان را به سمت خود فراهم می کنند.در مراحل بعدی با ورود در این مناطق به یکباره اعلام موجودیت می کنند.بنابراین مبلغان تفکرات این طیف در مناطق سنی نشین پیاده نظام های پیشقراول جریان تکفیر هستند.

مطالب مرتبط:

سپر انسانی تروریستها در قفس‌های فلزی

مردم ترکیه امروز پای صندوق‌های رأی می‌روند

انتقاد از سکوت انگلیس در برابر توهین ترامپ به شهرد

 

فعال مسلمان فرانسوی: مسلمانان فرانسه باید از آرای

مخالفت مردمي با تغيير قانون اساسي مصر

ماموستا قادری:برگزرای جشن میلاد پیامبر بدعت نیست

مولانا عبدالحمید : جنگ برای منطقه «ویرانگر» و «غیر

 

مصادره کتاب موهن به اسلام از مدارس قرآنی الجزایر

ا

ابراز خرسندی امریکا از تایید عقب نشینی ypg توسط تر

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات