b_300_300_16777215_10_images_BANDARABAS.jpg

مدرسه دینی اهل سنت و جماعت بندرعباس به سعی شیخ محمد ضیایی (رحمه الله علیه) و همت حاج ابراهیم عباسی (حفظه الله) به سال ۱۳۶۰ در محل ساختمان قصر شیخ احمد ال ثانی در محله خواجه عطاء در بندر عباس تاسیس شد و با ثبت نام حدود ۳۰طلبه فعالیت خود را شروع کرد.

مکان مزبور ابتدائا در اجاره مدرسه بود ولی پس از گذشت چند سال آقای حاج ابراهیم عباسی با خرید آن ملک، آنرا کاملا در اختیار مدرسه قرار دادند. گفتنی است که تنها ساختمان کوچک این ملک استفاده  چند منظوره داشت یعنی هم کلاس بود و هم خوابگاه وسالن غذا خوری و همین طور نماز خانه والبته وجود درختان میوه سبز و باصفا در اطراف ساختمان تنگی جا را جبران می کرد. اگر چه این وضعیت زیاد طول نکشید ظرف دو سه سال ساختمان خوابگاه و مسجد مدرسه ساخته شد و توسعه ایجاد شد وسیزده سال بعد آن درختان نیز قربانی طرح خیابان کشی جنوب مدرسه شدند.
مدیریت مدرسه را شخصا خود شیخ (رحمه الله علیه) بر عهده داشتند و با اینکه به عنوان دبیر ادبیات عرب در استخدام آموزش و پرورش بودند. اما بیشتر درسهای اصلی و پایه را خود تدریس می کردند و علی رغم فاصله ی زیاد مدرسه تا منزل ایشان بیشتر نمازها و حتی نماز صبح را در مسجد مدرسه به جای می آوردند (خصوصا نماز صبح روزجمعه که طلاب آن دوره هنوزتلاوت زیبای سوره سجده را از آن بزرگواربیاد دارند ).

ایشان از همان سال اول تأسیس مدرسه به تقدیر و توفیق خداوند با مولوی محمد حسین واحدی (رحمه الله علیه) (تبعه افغانستان) آشنا شدند و از حضور و علم این استاد متبحر و متواضع و نیز اساتیدی همچون سید عبدالرحیم خطیب (رحمه الله علیه) و شیخ نوح آگاهی (رحمه الله علیه)در مدرسه بهره جستند و در سایه اخلاص کم نظیر آن بزرگواران طلابی فهیم و دلسوز تربیت شدند که اکثراً منشأ اثر خیر در جامعه و نیز این مدرسه و دیگر مدارس دینی شدند.
دوره منهج تحصیلی مدرسه در آن زمان چهار سال بود و طلاب همگام با دروس دینی که صبح تا ظهر بود دروس دبیرستان را هم شبانه و یا متفرقه در چهار سال به اتمام می رساندند. شیخ به توفیق پروردگار توانستند شاهد نه دوره فارغ التحصیلی طلاب خود از این مدرسه باشند و آنگاه که پس از ۱۳ سال جهاد بی وقفه نهال نو پای دعوت و تبلیغ را در جنوب بارور دیدند و ثمره آن را به ذائقه روح و جان چشیدند به سال ۱۳۷۳ در تأیید و تصدیق عهدش با پرودگار خویش جان شیرین را در طبق اخلاص نهادند و بهای رضای دوست کردند و به آرزوی دیرینه شان نائل آمدند.
مدیریت مدرسه را بعد از شیخ رحمه الله علیه در ادامه آن برادر بزرگوارشان شیخ عبدالوهاب ضیایی حفظه الله بر عهده گرفتند. از آنجا که سیر صعودی علاقه مندان به تحصیلات علوم دینی اقتضا می کرد این مدرسه از سال ۱۳۷۷ اقدام به تأسیس دوره عالی در رشته دعوت واصول دین نمود که هم اکنون ۲۰۰ طلبه در قسمت عالی برادران و خواهران درس می خوانند.

تعداد طلاب در بخش مقدمات و متوسطه ۱۶۰ نفر بوده که غالبا دروس دولتی را نیز در رشته های مختلف تحصیلی در دبیرستان و بعضا دانشگاه تحصیل می نمایند و همچنین این مدرسه قریب به ۱۰ سال دارای شعبه حفظ نیز بود که چندین حافظ از آن متخرج شدند اما از سال ۱۳۸۵ به دلیل مشکلاتی رسما این شعبه تعطیل شد و فقط در ایام تابستان فعالیت دارد.
این مجموعه بزرگ علمی از۴۳مدرس در سه بخش فوق الذکر با ۳ مدیریت فرعی که زیر نظر مدیر کل فعالیت می کنند استفاده می نماید. مدرسه بندر عباس از نظر فضای آموزشی در هر دو قسمت متوسطه و عالی نیاز به توسعه و تجدید بنا دارد و چه خوب است که اهل خیر این فرصت را غنیمت شمرند و با ایجاد موقوفات برای مراکز تعلیم و نشر دین آنها را بی نیاز سازند و اندوخته ای از باقیات الصالحات نیز برای خود رقم زنند. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
تقسیمات و امکانات مدرسه:
– قسم مقدمات و متوسطه برادران ۹ کلاس
– قسم مقدمات و متوسطه خواهران۳کلاس
– قسم عالی رشته دعوت و اصول دین برادران ۴ کلاس
– قسم عالی رشته دعوت و اصول دین خواهران ۴ کلاس
– مسجد برادران
– سه کتابخانه مستقل
– خوابگاه
– آشپزخانه مشترک
– زمین ورزش(برادران)

منبع :سنی دیلی

مطالب مرتبط:

آغاز پذیرش سوالات برای «خط مستقیم با پوتین»

 

مارادونا: ترامپ قهرمان کمدی و کاریکاتور است!/ هر و

انسان پس از مرگ چه احساسی دارد؟

انتصاب سفیر ترکیه در اسرائیل

اخراج مدیر ارشد به خاطر خوردن گوشت حیوان نادر

قیمت لوازم خانگی کاهش نمی یابد

بی بی سی:محمد بن سلمان و دیپلماسی دلبری

کتک , افطاری کودکان سوری در ترکیه

ا

خانم میرزاعلی :مشکل دنیای اسلام دور شدن از تعالیم

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات