b_300_300_16777215_10_images_00056652214.jpeg

اساس: امروزه رسانه به یکی از ارکان مهم زندگی ما انسانها تبدیل شده است .بر اساس همین اهمیت نیز دولتهای بزرگ و جریانات و گروه هایی که در صدد تاثیرگذاری بر جریانات افکار عمومی و سمت و سوی برداشت های سیاسی هستند ، سرمایه گذاری قابل توجهی را بر روی رسانه ها انجام می دهند .

یکی از گروههایی که در سالهای اخیر استفاده گسترده ای از رسانه انجام داده است، گروه های تکفیری مثل داعش هستند.برخی از صاحب نظران مسائل رسانه اعتقاد دارند گروههای تکفیری در پنج سال گذشته از دو راهبرد اصلی در فضای رسانه ای و عمدتا در بستر مجازی استفاده کرده اند :
1-    راهبرد فریب و قلب واقعیت : استفاده از عنصر رسانه به عنوان وسیله ای برای تغییر حقایق موجود و انعکاس رویداد ها به شیوه ای وارونه در رسانه های غربی رواج چشمگیری دارد .در چارچوب این کارکرد، رسانه ها هر رویدادی که باب میل شان باشد را بزرگ کرده و هر تحولی که با اهداف شان سازگاری نداشته باشد را نادیده می گیرند .فریب افکار عمومی و انعکاس واقعیات و رویدادها به شیوه ای متفاوت از جمله اقدامات رسانه ها در این کارکرد است .
   جریان تکفیر هم به خوبی در این مسیر حرکت کرده است .این جریان از همان ابتدا با القاء یک برداشت انحرافی به ذهن جوانان مسلمان بسیاری از آنها را فریفته اهداف شوم خود کرده است . برداشت اشتباه منتقل شده بوسیله جریان تکفیر این بوده است که در وهله اول این جریان در رابطه با جهان اسلام برای بازگشت امت اسلامی به دوران شکوه و عظمت خود قیام کرده و نمونه جدید یک جنبش اسلامی پیش رو برای احیای خلافت اسلامی است .
در وهله دوم نیز جریان تکفیر تلاش داشته است با القاء این برداشت که این جریان برای احقاق حقوق اهل سنت در کشورهای منطقه قیام کرده است به اقدامات خود مشروعیت بخشد .
متاسفانه در مقطعی از زمان هر دو فریب به خوبی جواب داد و برخی از افراد و گروه هایی که از عقبه این فتنه انگیزی ها خبر نداشتند با علاقه و شوق فراوان به سمت این گروه خشن حرکت کردند. نتیجه این شرایط هم تقویت این گروه در سالهای اولیه شروع به فعالیت آن و حضور مقتدرانه گروه داعش به عنوان نماد تفکر تکفیری در دو کشور عراق و سوریه بود .
با گذر زمان بسیاری از افراد به توخالی بودن تبلیغات انجام شده بوسیله گروه های تکفیری پی برده و جوانان فریب خورده اهل سنت نیز متوجه این حقیقت شدند که در پشت صحنه کارهای داعش نه تنها عزت اسلام و مسلمین و احقاق حقوق اهل سنت وجود ندارد ،بلکه این گروه با اقدامات خود در سالهای اخیر بدترین ضربه ها را به چهره نورانی اسلام وارد کرده است .
امروز اهل سنت به خوبی می داند که جریان تکفیر از اهرم اهل سنت صرفا به عنوان ابزاری برای ایجاد جنگ و اختلاف مذهبی و تقویت برادر کشی در جامعه اسلامی استفاده می کند .بر اساس این واقعیت نیز اجازه نمی دهد مطالبات برحق ما در چارچوب جامعه ایرانی آلوده سوء استفاده برخی از عناصر فرصت طلب گردد.
2-    راهبرد دروغ پردازی و شایعه پراکنی : دومین راهبرد گروه های تکفیری در فضای رسانه دروغ پردازی و روی آوردن به شایعه پردازی برای ایجاد رعب و وحشت در بین دولتهای منطقه و امید در دل هواداران این گروه هاست .در این چارچوب در چند سال اخیر به کرات مشاهده شد که گروه داعش با پخش شایعات بی اساس تلاش داشته است خود را در جبهه های جنگ برتر نشان دهد .این گروه علاوه بر این هر از چند وقت با پخش شایعات مختلف از حمله قریب الوقوع خود به برخی از کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای تلاش کرده است از خود چهرهای مخوف و مقتدر در اذهان مبتادر نماید .
در نهایت همه به عنوان بخشی از جامعه اهل سنت باید به یاد داشته باشیم که جریان تکفیر به ما به عنوان فرصتی در جهت رسیدن به اهداف شوم خود نگاه می کند .این جریان در شرایطی ادعای دفاع از حقوق اهل سنت را طرح کرده است که در چند سال اخیر مظالم این گروه در حق اهل سنت سوریه و عراق صدای اعتراض همه علمای اصیل اهل سنت را درآورده است .اهل سنت مطلوب داعش اهل سنتی است که برداشت خاص گروه های تکفیری از اسلام را قبول داشته باشد. در صورتی که فردی این برداشت را قبول نکند مجازات مرگ در انتظار او خواهد بود .در اعمال این مجازات هم شیعه و سنی فرقی ندارند .

مطالب مرتبط:

پاکسازی سرت از داعش

ن

اعدام های فجیع بولدوزر داعش در یمن

رئیس سازمان اطلاعات اسرائیل:‌ نمی‌خواهیم داعش در س

پیشنهاد حمله نظامی آمریکا به ونزوئلا برای ترساندن

 

رقیب برج کج پیزا در کردستان ترکیه

ا

تمایل عربستان به برقراری رابطه با اسرائیل

نوزدای که پیر بدنیا آمد

داماد شدن کودک 7 ساله در خوزستان

آخوند قدیری: خداوند هیچ وقت ظلم انسان ظالم را فرام

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات