b_300_300_16777215_10_images_640018_201.jpg

اساس نیوز :یک روزنامه فرامنطقه‌ای بازداشت دو نفر از شاهزادگان سعودی را عبور از خطوط قرمز خواند و اعلام کرد، ممکن است این موضوع به وخامت حال شاه سعودی مربوط باشد.

روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال و پایگاه خبری بلومبرگ این کشور، بامداد شنبه (هفدهم اسفند) گزارش دادند که مقامات سعودی، شاهزاده «احمد بن عبدالعزیز» برادر شاه سعودی و «محمد بن نایف»، ولی عهد سابق را بازداشت کرده‌اند.

روزنامه «القدس العربی» در گزارشی درباره این موضوع نوشت، «محمد بن سلمان»، ولی عهد سعودی با بازداشت عمویش احمد بن عبدالعزیز «خطوط قرمز» را در عرف خانواده پادشاهی زیر پا گذاشت.

این روزنامه به نقل از منبع عربی بلندپایه نوشت: دستگیری‌های مذکور پیشگیرانه است و ممکن است به وخامت حالت شاه سعودی سلمان بن عبدالعزیز مربوط باشد.

در ادامه این گزارش آمده، تلفن‌های همراه فرزندان شاهزادگان سعودی دو روز است که ضبط و ارتباط آن‌ها با خارج قطع شده است و این نشان دهنده آن است که اتفاقی در حال وقوع است.

القدس العربی تأکید کرد: اقدام، ولی عهد سعودی در بازداشت عمویش نقض وحشتناک سنت‌های خاندان پادشاهی سعودی است، موضوع مربوط به یک شاهزاده معمولی نیست بلکه صحبت از (احمد) پسر مؤسس خاندان یعنی «عبدالعزیز» است. وی چند روز پس از بازگشت از مغرب بازداشت شد. بازداشت‌ها شامل، ولی عهد سابق محمد بن نایف و دیگر شاهزادگان نیز شده و زنان و فرزندان شاهزادگان در بازداشت خانگی قرار دارند.

در ادامه این گزارش آمده: بازداشت‌ها وجود یک توطئه میان شاهزادگان علیه، ولی عهد فعلی را خبر می‌دهند، اما منبعی آگاه به القدس العربی تأکید کرد محمد بن نایف در انزوای کامل است و حتی به وی اجازه استفاده از موبایل یا اینترنت داده نمی‌شود و در منطقه‌ای دورافتاده و دور از پایتخت یا جده و مکه قرار دارد.

این منبع آگاه بعید ندانست که بازداشت‌ها نشان دهنده «نگرانی از سلامتی سلمان بن عبدالعزیز باشد کسی که از آلزایمر پیشرفته رنج می‌برد و بر امور حاکمیتی و امنیتی کشور تسلط ندارد و این امور در دست پسرش محمد بن سلمان است، کسی که در کنار زدن هر کسی که به وی شک کند، تردید نمی‌کند».

حدود دو سال و نیم پیش محمد بن سلمان تعدادی از شاهزادگان سعودی از جمله «ولید بن طلال» را به بهانه مقابله با فساد بازداشت کرده بود، اما اکنون علت بازداشت این شاهزادگان «خیانت» و «تدارک برای کودتا» اعلام شده است.

بلومبرگ: دربار سعودی گفته، شاهزاده احمد و بن نایف در تدارک کودتا بودند

پایگاه خبری بلومبرگ به نقل از یک منبع سعودی گزارش داد، دربار سعودی به شورای معتمدین گفته است که علت بازداشت شاهزاده احمد و شاهزاده بن نایف تدارک برای کودتا بوده است.

روزنامه وال استریت ژورنال و پایگاه خبری بلومبرگ گفته‌اند، «احمد بن عبدالعزیز» برادر شاه سعودی و «محمد بن نایف» ولی‌عهد سابق این کشور متهم به «خیانت» و «تدارک کودتا» شده و اکنون بازداشت هستند

پایگاه خبری بلومبرگ با اشاره به بازداشت این دو مقام سعودی از قول «آیهام کامل» رئیس بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در گروه مشورتی اورآسیا نوشت: «طی روزهای اخیر چالش‌های رهبری سعودی مثل گلوله برفی بزرگ شده است. تحولات اخیر احتمالا باعث شده است که شاخه خاندان ملک سلمان و محمد بن سلمان ولی‌عهد به کودتا حساس شده باشند و این اقدامات مهم‌ترین موانع جدی در هرگونه تغییرات بالقوه در رهبری سعودی را از بین خواهد برد.»

بلومبرگ همچنین به نقل از یک منبع آگاه نزدیک به دربار سعودی که با موضوع آشنایی دارد مدعی شد که دربار سعودی به شورای متحدانش گفته است که شاهزاده احمد و شاهزاده بن نایف در تدارک کودتا علیه خاندان حاکم بوده‌اند.

بلومبرگ همچنین گزارش داد که شاهزاده احمد بن عبدالعزیز و محمد بن نایف زمانی که هر دو در سفری زمینی با یکدیگر بودند بازداشت شدند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، احمد بن عبدالعزیز و محمد بن نایف به «خیانت بزرگ» متهم شده و در یک اردوگاه نظامی صحرایی در بازداشت هستند.

بازداشت این دو شاهزاده برجسته در زمانی صورت می‌گیرد که از یک سو بن سلمان طی روزهای اخیر تصمیمات یکجانبه بی‌سابقه‌ای اتخاذ کرده و زیارت و طواف کعبه را با توجه به انتشار ویروس کرونا متوقف کرده که این اقدام در تاریخ اسلام سابقه نداشته است و از سویی دیگر شایعاتی درباره وضعیت جسمانی و سلامتی شاه سعودی منتشر شده است.

 

مطالب مرتبط:

الشنقیطی: ابوظبی به مسلمانان چین خیانت می‌کند

مسلمانان آراکان، فریادرسی ندارند

جانشین خلیفه داعش کشته شد

مقامات سان فرانسیسکو: با اجرای فرمان مهاجرتی ترامپ

مسعود بارزانی: اقلیم کردستان همیشه‌ پناهگاه‌ مسیح

ا

خطای استراتژیک نظام جهانی آمریکائی و "داعشیزم"!

مولانا عبدالحمید : باید روحیه «تعاون در کارهای خیر

دسته کم ۱۰ کشته بر اثر حمله تروریستی الشباب در سوم

امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس:خرید و فروش نسیه طلا ش

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات