b_300_300_16777215_10_images_feg4g42.jpg

اساس نیوز : نِد پرایس (Ned Price) دستیار ویژه رئیس جمهور سابق آمریکا، باراک اوباما در حوزه امنیت ملی، در یادداشتی برای شبکه NBC، با اشاره به تلاش ترامپ برای بیرون آمدن از سایه اوباما نوشت: به نظر می‌رسد تمایل به فرار از سایه بلند باراک اوباما در مرکز تصمیمات مهم سیاست خارجی رئیس جمهور دونالد ترامپ است. ترامپ سیاست خارجی خود را عمدتاً نه در جهت منافع ملی بلکه بر اساس تمایل كوته‌بینانه، شخصی و خطرناک تنظیم کرده که کشور را دائماً در معرض خطرات قابل توجهی قرار می‌دهد.


پرایس در این یادداشت ریشه تنش‌های اخیر میان تهران و واشنگتن را خروج آمریکا از برجام دانسته و می‌نویسد: تقریباً همه تحرکات ماه‌های اخیر- حملات ایران علیه منافع و تأسیسات نظامی و حملات موشکی بالستیک علیه متحدان ما - ناشی از تصمیم ترامپ در ماه مِی سال ۲۰۱۸ در مورد توافقنامه هسته‌ای با ایران است.

دستیار ویژه رئیس‌جمهور سابق آمریکا می‌افزاید: ترامپ در مصاحبه‌ها و جلسات سیاسی با حزب متبوع خود برجام را توافق اوباما خوانده و ده‌ها بار نام اوباما را برای آنچه که وی بدترین معامله می‌نامد، به کار برده است. بر همین اساس است که ترامپ تصمیم گرفت بدون توجه به توصیه تیم امنیت ملی خود از این قرارداد خارج شود.

وی تصریح می‌کند: ترامپ با قراردادن منافع شخصی و نارضایتی‌های خود بالاتر از امنیت ملی، خطاهای راهبردی بسیاری مرتکب شده است. او نتوانست بفهمد که هزینه‌های پنهان حرکات وی می‌تواند در آغاز سال ۲۰۲۰ ظاهر شود.

پرایس در پایان می‌افزاید: ترامپ در حالی وارد سال انتخابات شده که با مشکلات بی‌سابقه‌ای در صحنه‌های جهانی و در داخل کشور رو به رو است و به نظر می‌رسد که تیم ترامپ برای مواجهه با آنها به هیچ وجه آمادگی ندارد. نتیجه قمار ترامپ بر سر دستاوردهای اوباما به احتمال زیاد چیزی خواهد شد که مورد نظر او نبوده: رئیس جمهور یک دوره‌ای.

مطالب مرتبط:

اردوغان هدف بعدی عملیات نظامی در سوریه را شهر تل ر

مردان افغانستان برقع به سر کردند

اعمال محدودیت اعزام شهروندان فقیردرتاجیکستان برای

داشتن صداقت مستلزم کسب تقوای الهی است / ذکر خداوند

مولانا توکلی :پیامبر خدا محتکران را لعنت کرده است

امام جمعه گنبد:در آموزش علوم دینی به فرزندان خود ا

 

بازدید روزانه ۲ تا ۶ هزار نفر از نمایشگاه مکه

زلیخا قمرالدین ، رئیس دانشگاه اسلامی مالزی: تصمیم

مراسم تقدیر از قاریان قرآن برگزار شد

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات