b_300_300_16777215_10_images_n00174270-b.jpg

اساس نیوز به نقل از بی بی سی : هفته گذشته، دو روزی که شاهد انجام تمرین زنان کماندو در کابل بودم، آنان تمرینات سخت و نفس‌گیر را انجام می‌دادند. گروه شش نفری نیروهای ویژه زن که به گفته خودشان "هیچ عملیات کماندوهای ارتش افغانستان بدون حضور آنان انجام نمی‌شود".

به ملاقات فرمانده نیروهای کماندوهای زن در ارتش افغانستان در پایگاهش رفتم. او می‌گوید اکنون فرمانده ۵۰ زنی است که عضو نیروهای عملیات ویژه کماندوهای ارتش افغانستان هستند. آنان لباس‌های نیروهای کماندوهای ارتش افغانستان را به تن داشتند، جلیقه و کلاه ضد گلوله و اسلحه نوع ام۴ آمریکایی را در جریان تمرین با خود حمل می‌کردند.

من برای شناخت و درک بهتر از روند آموزش و کار این نظامیان که کمتر شناخته و رسانه‌ای شده‌اند، دو روز را با آنان در مرکز آموزشی پلچرخی در شرق کابل سپری کردم. مرکزی که زنان سرگرم تمرین و فراگیری مهارت تیراندازی بودند.

نیروهای ویژه افغانستان درمیان سایر نظامیان به دلیل دریافت آموزش‌های ویژه و داشتن تجهیزات نظامی پیشرفته از برتری خاص برخوردارند.

شمار داوطلبان زن برای پیوستن به ارتش افغانستان دو برابر شده است.

این فرمانده زن می‌گوید وقتی زنان را با لباس نظامی در رسانه‌ها و فیلم می‌دیدم علاقه‌ام به رشته نظامی بیشتر شد. وقتی تصمیم به پیوستن به ارتش را با خانواده‌اش در میان گذاشته آنان نیز موافقت کردند. این فرمانده مجرد و فارغ‌التحصیل کارشناسی مدیریت عمومی از دانشگاه کابل است. با این‌که کارش پرخطر است، ولی خانواده‌اش با شغلش مشکل ندارد و همواره او را تشویق کرده است.

او هشت سال است که در ارتش افغانستان خدمت می‌کند. او بعد از دو سال به فرماندهی این نیروها انتخابات شد. می‌گوید "ما در آغاز ۱۲ نفر بودیم و همه غیر نظامی و هیج‌کدام سابقه کاری نظامی نداشتیم."

او می‌گوید در بیشتر از ۱۰۰ عملیات ویژه در ولایت‌های مختلف افغانستان شرکت کرده است.

این فرمانده زن، وظیفه‌اش را محرمانه نگه داشته و به اطرافیان و خویشاوندانش نگفته که فرمانده نیروهای کماندوهای زن در ارتش افغانستان است. گفته در یک شرکت خصوصی کار می‌کند.

در حال حاضر در تمام عملیات‌های نیروهای ویژه ارتش افغانستان شماری از نظامیان زن هم باید شرکت کنند، هیچ عملیاتی نیروهای ویژه بدون حضور آنان انجام نمی‌شود.

این زنان بیشتر از ده سال است در صفوف نیروهای ویژه ارتش خدمت می‌کنند.

کماندوهای زن، مثل مردان باید تمرینات سخت و پچیده‌ای را پشت سربگذارانند، زیرا آنان نیز در خطرناک‌ترین عملیات‌ها در قلب پایگاه‌های محل استقرار شورشیان مخالف دولت فرود آیند و بعد زنده برگردند.

این نظامیان زن در سخت‌ترین و پیچیده‌ترین عملیات‌های نیروهای کماندوهای ارتش چه در شب و یا روز سهم می‌گیرند. درهنگام اجرای عملیات باید از هلی‌کوپترها پایین بپرند و تا رسیدن به هدف مجبورند فاصله‌های طولانی را پیاده طی کنند.

کار اصلی این زنان بازرسی زنان و کودکان و تحقیق از آنان در منازل و مناطق عملیات است.

جمیله یکی از اعضای این نیروها که ۱۸ ماه قبل به نیروهای کماندوهای ارتش افغانستان پیوسته و در چندین عملیات شرکت کرده، می‌گوید: "زمانی که وارد خانه می‌شویم ... ما خانم‌ها و اطفال را تلاشی (بازرسی بدنی) می‌کنیم، بعد آنان را به یک محل امن برده و متوجه می‌باشیم که اطفال نهراسند."

او می‌گوید در عملیاتی در ولایت پکتیا در جنوب شرق افغانستان حتی دختران و بچه‌ها را که زخمی شده بودند، کمک کرده و از مرگ نجات داده در حالیکه وظیفه آنان مشخص بود.

زنان در سال ۲۰۱۱ در صفوف نیروهای ویژه ارتش افغانستان پیوستند. گروه ۵۰ نفری این نیروهای ویژه به گروه‌های کوچکتر تقسیم شده و در ولایت‌های مختلف مستقرهستند تا درعملیات‌های نظامی به سراسر افغانستان فرستاده شوند.

در عملیات واحدهای ویژه نیروهای ارتش افغانستان حضور دست‌کم دو نظامی زن الزامی است.

محمد فرید احمدی، قوماندان سپاه نیروهای کماندو و یا عملیات ویژه ارتش افغانستان می‌گوید: "ضرورت‌شان در میدان محاربه/جنگ احساس می‌شد. در اکثر عملیات‌های که ما در سراسر افغانستان اجرا می‌کردیم دشمن مکارانه و با حیله و نیرنگ کوشش می‌کردند یا این که در بین طبقه اناث (زنان) پنهان شوند و یا اینکه سلاح، تجهیزات و وسایل را به آنان تحویل بدهند و خود را بی‌گناه نشان بدهند. ایجاب می‌کرد که زنان شامل قطعات خاص شوند. هیچ عملیات خاص شبانه و روزانه ما بدون حضور خانم‌های قطعه خاص صورت نمی‌گیرد."

زنان کماندو در زمان فراغت از تمرین و عملیات مثل دوستان گردهم آمده و با هم صحبت کرده و شوخی می‌کنند.

من نیز در میان آنان نشسته و به حرف‌هایشان گوش دادم. زنان کماندو لحظه‌های را از همرزمان مردشان را قصه می‌کردند و خاطرات تلخ و شیرین از عملیات‌های که انجام داده بودند.

فرمانده این نیروها که به دلیل مسایل امینتی نمی‌خواهد نامش گرفته شود، می‌گوید در هنگام فراغت نظامیان زن زیاد با هم نیستند، آنان باید همیشه در حال آماده باش باشند.

او گفت: "وظایف اینجا دفعتا/فوری است. از قبل خبر نمی‌دهند و مکانش هم مشخص نیست. سه یا چهار ساعت قبل خبر می‌دهند که عملیات است، دخترها آمادگی می‌گیرند و قبل از وظیفه برایش توضیح داده می‌شوند و به عملیات می‌روند."

علاوه بر زنان کماندو شمار زنانی که در صفوف ارتش افغانستان خدمت می کنند، قبلا نزدیک به دو هزار نفر اعلام شده بود. این افراد شامل چند خلبان، ۴۰۰ بریدمل/ستوان و ۵۵۰ افسر بودند.

وزارت دفاع افغانستان گفته بود که در نظر دارد که شمار زنان را در صفوف ارتش افغانستان به ۲۰ هزار نفر برساند.

مطالب مرتبط:

ما منکر علم نیستیم و علم نیز نباید منکر اعتقادات د

تمسخر آرم انتخاباتی هیلاری کلینکتون در شبکه های اج

آموزش قرآن و احکام در اجتماع بزرگ اهل تسنن پاکستان

اردوغان یک شهر ترکیه را به داعش داد

جنجال سوء استفاده از زنان در فوتبال افغانستان

مسجد تانیت در انگلیس، پناهگاه زمستانی بی‌خانمان‌‌ه

عربستان حاضر به مذاکره با قطر نیست

بانک اسلامی «میسره» کشور عمان به عنوان بهترین بانک

ائتلاف عربی حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان را محکو

 

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات