b_300_300_16777215_10_images_1082581_295.jpg

اساس نیوز :عملیات «چشمه صلح» ترکیه در شمال سوریه و حمله به مواضع کردها، واکنش‌های زیادی را در پی داشته است و کشور‌ها و بازیگران متعددی به این اقدام آنکارا واکنش نشان دادند. در این میان، تحلیل واکنش روس‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است.

در این رابطه، مقامات ترکیه ضمن درخواست از ترکیه برای توقف عملیات، نگرانی‌های ترکیه از انجام این عملیات را نیز قابل درک دانستند!

برخی از ناظران بر این باورند که احتمالا معامله ای میان روسیه و ترکیه انجام گرفته و به همین جهت روسیه موضع سختی در قبال تجاوز ترکیه به خاک سوریه اتخاذ نکرده است.

در همین رابطه، رویترز در مطلبی به نقل از یک منبع منطقه ای طرفدار دولت سوریه مدعی شده است: مذاکرات ترکیه و روسیه برای تعیین سرنوشت شمال سوریه، به ویژه شرق فرات وجود دارد. آنها کسانی هستند که همه این برنامه ها را پیش می برند.

یک مقام ترک نیز اعلام کرد که آنکارا در همکاری بسیار نزدیک با روسیه فعالیت می کند و اردوغان روز دوشنبه به اهمیت روسیه اشاره کرد؛ هنگامی که وی گفت، رئیس جمهور ولادیمیر پوتین، رویکرد مثبت به اوضاع نشان داده است.

شاید این دو کشور بتوانند توافق نامه ای برای تقسیم مرزهای شمالی به مناطق جدید کنترل و منع متحدان محلی خود ـ دولت سوریه از یک طرف و شورشیان ضد اسد از سوی دیگر ـ برای رفتن به سمت جنگ را منعقد کنند.

روزنامه لوموند با اشاره به ادامه عملیات ترکیه با وجود فشارها و سود بردن روسیه از این شرایط نوشته: امریکا ناجوانمردانه کرد‌های شمال شرق سوریه را که متحدان این کشور در جنگ با داعش بودند رها کرد و حال روسیه در پی سوءاستفاده از این وضعیت به نفع کشور خودش است. روسیه می‌خواهد از یک سو موقعیت خود را در حل و فصل مناقشات منطقه بیشتر تقویت کند و از سوی دیگر کرد‌ها را به طرف سازش و همگرایی با دولت سوریه سوق دهد. مسکو در پی بازی کردن نقش میانجی در حل بحران سوریه است. این کشور که از آغاز این بحران از دولت دمشق حمایت می‌کند، حال می‌خواهد موقعیت خود را بیشتر از پیش در منطقه تقویت کند.

بنابراین، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، چند روز پیش گفت: «ما اکنون به لزوم برقراری گفت‌وگو میان ترکیه و سوریه فکر می‌کنیم. در عین حال، دولتمردان ترکیه نگران مرزهای کشور خود هستند و این موضوع قابل درک است.» ساعاتی پس از حمله ترکیه به شمال شرق سوریه نیز ولادیمیر پوتین در مصاحبه تلفنی به همتای ترک خود اردوغان گفته بود که پیش از انجام هر اقدامی در مورد سوریه، با دقت پرونده را مطالعه کند.

مطالب مرتبط:

مراسم افطاری بنیاد تیکای ترکیه برای کودکان لیبی /ع

آیدین بستان چی:فضای همدلی اقوام و مذاهب در ایران م

آخوند قدیری:قدر فرصت های ارزشمند ماه رمضان را بدا

امریکا : باید برداشت خود نسبت به مسلمانان را تغییر

تبریک عجیب عید فطر !

عبدالرحمان آخوند کر: هیچ یک از ما حق تصرف زکات از

حرام شدن جراحی پلاستیک برای مسلمانان

170 هزار زائر هندی امسال به حج تمتع مشرف می شوند

ا

شلومو الیاهو خاخام صهیونیست: بستنی خوردن یا آب خور

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات