b_300_300_16777215_10_images_10722267_727.jpg

اساس نیوز :روح الله زم چگونه دستگیر شد.این سوالی است که در این ایام به مهم ترین سوژه رسانه ای ایران و منطقه تبدیل شده است.

دستگیری مدیر سایت و کانال آمد نیوز به عنوان شاخص ترین چهره رسانه ای مخالف جمهوری اسلامی ایران بازتاب های زیادی در فضای داخلی و خارجی داشته است.در محافل داخلی در زمینه حاشیه های این دستگیری بر روی دو موضوع تاکید شده است. موضوع نخست نحوه دستگیری این فرد و موضوع دوم بازتابها و پس لرزه های احتمالی این دستگیری است.

  در زمینه محور نخست،روایت های مختلفی در زمینه شیوه دستگیری روح الله زم مطرح شده است.نشاندن هواپیمای حامل وی در داخل خاک ایران ،دستگیری مدیر آمد نیوز در فرانسه و انتقال به ایران و نهایتا دستگیری این فرد در بغداد یا نجف از جمله گزینه های مطرح در زمینه جزئیات ماجرا بوده است.

روایت همسر و نزدیکان زم حاکی از این است که روایت سوم ،یعنی سفر وی به بغداد و افتادن در تور نهادهای امنیتی ایران در کشور همسایه، محتمل ترین گزینه در مورد نحوه بازداشت مدیر آمد نیور است. بخش بدیهی این ماجرا این است که روح الله زم مدت ها قبل از بازداشت در رصد و کنترل دقیق نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی قرار داشته و بالاخره بر اساس یک عملیات فریب دستگیر شده است.

  در زمینه نحوه و زمینه های دستگیری مدیر آمد نیوز شاید یکی از کلیدی ترین نکات همان جمله ای است که وی در نخستین گفتگوی پخش شده از طریق صدا و سیما بیان کرد. "به سازمانهای امنیتی بیگانه نباید اعتماد کرد".بنظر می رسد روح الله زم و غالب فعالان سیاسی در خارج از کشور به پشتیبانی سرویس های امنیتی غربی از خود اطمینان داشته و بر اساس همین اطمینان گاهی اوقات در دام هایی گرفتار می شوند که برایشان بسیار پر هزینه است.

 در چند روز اخیر و پس از اعلام دستگیری زم، فضایی از تشویش و چند دستگی در بین نیروهای مخالف جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور ایجاد شده است.بنظر می رسد این افراد دیگر به نزدیکترین افراد خود نیز اعتماد ندارند. روایات و مطالب منتشر شده در مورد وابستگی احتمالی خود روح الله زم به سرویس های امنیتی ایران حکایت از این دارد که پایه های بنیادین اعتماد در بین فعالان خارج  از کشور فرو ریخته است.

   بعد مهم دیگر در رابطه با دستگیری روح الله زم تاثیرات داخلی این بازداشت است .در این زمینه شناسایی مسیرهای انتقال اطلاعات به وی و برخورد با آنها یکی از گزینه های محتملی است که در آینده شاهد آن خواهیم بود.

   تیپولوژی مطالب و اخبار منتشر شده در سایت و کانال آمد نیوز حکایت از این دارد که وی از طریق واسطه هایی به برخی از اطلاعات طبقه بندی شده در داخل کشور ، دسترسی داشته است.در این زمینه احتمالا شناسایی این واسطه ها و منابع خبری بازتاب قابل توجهی در فضای داخلی خواهد داشت. باید منتظر ماند و دید که آیا همانگونه که مدیر مسئول روزنامه جوان تاکید کرده است ، قرار است سیفون کشیده شود!

سرویس سیاسی اساس نیوز

مطالب مرتبط:

آثار تاریخی مسلمانان را نشانه گرفته‌‌اند

اقامه بزرگترین نماز عید فطر در اروپا

امانوئل ماکرون مایل نیست فعلا درباره «اسلام فرانسه

مولوی نیکخویی:دلبستگی به قدرت و دنیاطلبی باعث قتل

بازخوانی یک مباحثه:مولود خوانی بدعت یا ثواب؟

 

پسا داعش به دلیل مداخله ترکیه در عراق، مرحله خطرن

چرا دولت ها در مبارزه با تروریسم بین المللی ناموفق

رحمت وشفقت پیامبر اکرم نسبت به اسیران

گزیده هایی از شبکه های اجتماعی 10

ع

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات