b_300_300_16777215_10_images_Karbdhdfhfdala.jpg

اساس نیوز : واقعۀ کربلا، یکی از اتفاق‌های بسیار تلخ تاریخ اسلام است که در آن بسیاری از وابستگان به خانواده‌ی نبوت، جام شهادت را نوشیدند. عثمان‌بن‌علی نیز یکی از شهدای بنی‌هاشم در واقعۀ کربلای سال ۶۱ هجری بود.


 پدر عثمان
پدر ایشان علی‌بن‌ابی‌طالب رضی‌الله‌عنه بود که یکی از بزرگان اسلام و خلیفۀ چهارم مسلمان محسوب می‌شود. از این‌جهت عثمان، برادر حسن و حسین رضی‌الله‌عنهما است.

 مادر عثمان
ام‌البنین فاطمه دختر حزام بن خالد بن جعفر بن ربیعه بن وحید بن عامر بن کعب بن کلاب کلابی (متولد سال ۵ هجری)، بعد از وفات فاطمه بنت‌النبی صلی‌الله‌علیه‌وسلم، به پیشنهاد عقیل‌بن‌ابی‌طالب، به ازدواج امیرالمؤمنین علی رضی‌الله‌عنه درآمد و از وی صاحب چهار فرزند پسر به نام‌های: عبدالله، جعفر، عباس و عثمان شد.
خانواده‌ ام‌البنین به شجاعت و دلاوری در میان عرب‌ها مشهور بود. ام‌البنین در سال ۶۴ هجری در مدینه منوره وفات کرد و در قبرستان بقیع به خاک سپرده شد.

 علت نام‌گذاری به عثمان
ابوسعید خدری می‌گوید: روزی کودکی را دیدم که موهای بلندش بر شانه‌هایش افتاده بود و کنار علی نشسته بود،پرسیدم: خداوند تو را عافیت دهد! این کودک کیست؟
گفت: این عثمان‌بن‌علی است که او را با نام عثمان‌بن‌عفان نامیده‌ام، پسر دیگری دارم که نامش به‌خاطر عمربن‌خطاب، «عمر» گذاشته‌ام و پسر دیگری دارم که به نام عباس عموی پیامبر صلى‌الله‌علیه‌وسلم نام‌گذاری کرده‌ام و یکی دیگر را به نام بهترین مخلوقات، «محمد»- صلى‌الله‌علیه‌وسلم- نامیده‌ام و حسن و حسین و محسن را رسول‌الله صلى‌الله‌علیه‌وسلم نام‌گذاری کرد، و برای آنها عقیقه ذبح کرد، سرشان را تراشید و به وزن موی آن‌ها صدقه بخشید و دستور فرمود که برای ایشان نام انتخاب و آنها را ختنه کنیم. [المختصر من کتاب الموافقه/۱۴۱؛ تاریخ دمشق لابن عساکر؛ الریاض النضرة فی مناقب العشرة لمحب الطبری:۲۱۸/۱)

 حضور در کربلا
عثمان‌بن‌علی به همراه برادرانش در رکاب حسین‌بن‌علی رضی‌الله‌عنهما از مکه به سمت کوفه حرکت کرد تا بتواند در خدمت برادرش باشد.

 رد امان‌نامۀ شمر
هنگامی که یاران حسین‌بن‌علی رضی‌الله‌عنه مورد محاصره کوفیان قرار گرفته‌ بودند، شمربن ذی‌الجوشن کلابی که ام‌البنین دختر حزام عمه‌اش بود، برای عبدالله، جعفر، عباس و عثمان که پسرعمه‌هایش بودند، از ابن زیاد درخواست امان کرد. ابن زیاد هم تقاضای او را قبول کرد، چنان‌که او در میدان کارزار هر چهار برادر را خواست و گفت: شما از جهت مادر، برادران من هستید، لذا به شما امان داده خواهد شد.
اما آنها در جواب گفتند: حیف، صد حیف بر تو! که ما را امان می‌دهی و به فرزند رسول خدا امان نمی‌رسد. (تاریخ الأمم: ج ۶، ص ۲۳۶-۲۳۷، الکامل: ۴۵۶/۵، البدایة والنهایة: ۶۸۲/۵، المنتظم: ۳۳۷/۵).
در تاریخ طبری و تاریخ کامل نقل شده است که عبدالله بن ابی‌محل بن حزام بن خالد - برادرزادۀ ام‌البنین بنت حزام- بود که از ابن زیاد برای فرزندان ام‌البنین امان خواست، نه شمر.

 نبرد عثمان در عاشورا
در روز عاشورا، عباس‌بن‌علی خطاب به برادرانش عثمان، عبدالله و جعفر گفت: بر دشمنان حمله کنید. عثمان‌بن‌علی با شجاعت به لشکر کوفیان حمله کرد.

 شهادت عثمان
عثمان‌بن‌علی، پس از نبرد شجاعانه با لشکریان کوفه، سرانجام توسط خولى بن یزید الأصبحی مورد اصابت تیر قرار گرفت و پس از آن مردی از بنی أبان‌بن دارم بر وی حمله برد و او را به شهادت رساند و سرش را برید و آورد.
این واقعه در دهم محرم سال ۶۱ هجری اتفاق افتاد.
گویند که عثمان به هنگام شهادت ۲۱ سال داشت. رحمه‌الله‌تعالى/ سنت‌آنلاین

✍️ عبدالستار حسین‌بر

مطالب مرتبط:

نمادی از گسترش اسلام در سرزمین های دوردست ( کشور ج

پیش شرط جدید کانادا برای ارسال سلاح به اقلیم کردست

ا

راه اندازی وب سایتی در امریکا به منظور مقابله با ا

افزایش 74 درصدی خشونت علیه مسلمانان در اتریش

زندان، جریمه پوشیدن لباس بارسلونا در عربستان

حضرت نوح موبایل داشته است !

نمایش آثار تاریخی اسلامی قدس در ترکیه

تبلیغ دیدگاه های افراطی و تندرو در سریلانکا ممنوع

ادعای گروه داعش در خصوص مرگ ملا هبت ا... آخندزاده

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات