b_300_300_16777215_10_images_daeesh1.jpgاساس: همزمان با قدرت گرفتن گروه های تکفیری در سطح منطقه خاورمیانه و گسترش دامنه فعالیت های آنها به مناطقی مثل شمال آفریقا و آسیای مرکزی سوال مهم این بوده است که عقبه این گروه کجاست ؟به عبارت ساده تر کدام کشورها حامی و پشتیبانی این گروه ها هستند ؟

نکته جالب در رابطه با ظهور و قدرت گرفتن فعالیت های گروه های تکفیری و در راس آن داعش این است که در سالهای اخیر غالب کشورها در طیف های مختلف سیاسی با محکوم کردن اقدامات داعش خواستار برخورد هماهنگ جامعه جهانی با این پدیده شدند .
    این موضع گیری هماهنگ این سوال را مطرح می کند که در شرایطی که همه کشورهای مهم منطقه ای و فرامنطقه ای با داعش و تفکرات آنها مخالف هستند ،پس عقبه حامی و پشتیبان این گروه کدام کشورها هستند؟ آیا می توان تصور کرد که این گروه به سان یک علف هرز خودرو بدون هیچ گونه برنامه ریزی قبلی در بلاد اسلامی ایجاد شده باشد؟آیا عقل سیم قبول می کند که این گروه با این تشکیلات مدون و منابع مالی قابل توجه بدون تکیه بر حمایت های دولتی ایجاد شده باشد ؟ قطعا خیر.
     اگر امروز به یک فردی که شناخت سیاسی چندانی در زمینه مسائل منطقه ندارد هم بگوییم که داعش گروهی از افراد هستند که بر اساس یک برداشت دینی خاص و بدون حمایت و پشتیبانی دولت های منطقه ایجاد شده اند ،این اعتقاد ما را غیر قابل باور خواهد دانست .داعش و سایر گروه های تکفیری که امروز امنیت همه کشورهای منطقه را با چالش های جدی  مواجه کرده اند، محصول حمایت های پشت پرده برخی از دولت های منطقه هستند.
داعش دو عقبه دارد :
1-    عقبه اعتقادی
2-    عقبه سیاسی
در رابطه با عقبه نخست ،با توجه به رفتارها و فتواهایی که داعش در سه سال اخیر داشته است تشخیص عقبه اعتقادی این گروه دشوار نیست .همه صاحب نظران مسائل فقهی بر این اعتقاد هستند که اعتقاداتی که به عنوان باورهای اصیل اسلامی بوسیله داعش تبلیغ می گردد، شباهت غیر قابل انکاری به تفکرات سلفی گری تند و وهابیت دارد .اموری مانند نفی زیارت قبور ،نفی شفاعت ،نفی توسل ،سهولت تکفیر پیروان سایر مذاهب اسلامی و برداشت خشک و غیر منعطف از امور فقهی جزو ویژگیهای مشترک سلفی گری افراطی و داعش است .بر اساس این شرایط مشرب فکری داعش و تفکرات تند آن روشن و آشکار است .
    مساله دوم در رابطه با داعش عقبه سیاسی این گروه است .شناخت این عقبه از این جهت اهمیت دارد که با رسیدن به عقبه سیاسی می توان حامیان مالی این گروه را هم شناسایی کرد .برای شناخت عقبه سیاسی داعش باید نحوه شکل گیری و قدرت گرفتن آن را مورد بررسی قرار دهیم .گروه داعش و سایر جریانات تکفیری ،همزمان با شروع ناآرامی های مدنی سوریه در اوایل سال 2012 شکل گرفتند .
   غالب تحلیل گران مسائل منطقه اعتقاد دارند در اواخر سال 2011 و اوایل سال 2012 میلادی برخی از کشورهای عربی منطقه و ترکیه با توجه به سابقه منفی موجود در مناسبات خود با دولت سوریه ،با خوشحالی از بروز ناآرامی های اجتماعی  در این کشور تلاش کرند از فرصت ایجاد شده به شکل مناسب در مسیر تغییر نظام سیاسی حاکم بر سوریه استفاده کنند.
   علت این تلاش هم این بود که سوریه همواره با سیاست های منطقه ای و فرامنطقه ای این کشورها اختلاف نظر داشته است .این سیاست با استقبال مناسب آمریکا و اسرائیل مواجه گردید وبر اساس این شرایط یک شبکه قوی عربی – غربی گروههای تکفیری را تحت حمایت و پشتیبانی سیاسی و خود قرار داد.
   در مقطع ایجاد و تقویت گروههای تکفیری اعتقاد کشورهای حامی این گروهها این بود که حمایت از این گروه ها انتخاب بین دو گزینه بد و بدتر است .بر اساس این شرایط این کشورها اعتقاد داشتند که اگر گروه های افراطی مذهبی گزینه بد هستند ،نظام سیاسی حاکم بر سوریه  و بشار اسد گزینه بدتر است .بر اساس همین نگاه هم این کشورها به حمایت از این گروهها پرداختند.
اما اکنون با سپری شدن چند سال از فعالیت های گروه های تکفیری و مشاهده آثار مخرب فعالیت آنها بر منطقه و نظام بین الملل همه حامیان قدیمی این گرو ه ها به این جمع بندی رسیده اند که تهدید گروه های افراطی در منطقه تهدیدی برای کل جامعه جهانی است .اما در همین مرحله هم بنظر می رسد راهکارهای در نظر گرفته شده برای مقابله با آنها با غرض و مرض سیاسی همراه باشد .شرایطی که تداوم آن برای صلح و امنیت جهانی هزینه ساز خواهد بود .

مطالب مرتبط:

لشکرکشی ترکیه به سوریه در کانون انتقادهای روسیه

فلسطین آزاد خواهد شد؛ در این، هیچ شبهه‌ای نیست

احتمال توافق درباره انتخاب رئیس جمهور جدید لبنان

نیاز اصلی مسلمانان در عصر حاضر

حمایت مالی بودایی ها از ساخت مسجدی در تایلند

تأکید خطیب مسجد الاقصی بر لزوم وحدت مسلمانان برای

اعلام برائت علمای اهل سنت از تفکرات افراطی

اعلام حمایت پرو و کلمبیا از مکزیک در مقابل آمریکا

استقبال چشمگیر مردم ایران از انتخابات

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین تحلیل ها

کانال تلگرام اساس نیوز