b_300_300_16777215_10_images_564648478476.jpg

اساس نیوز : ادیم یونس، فعال امور بشردوستانه پاکستانی‌تبار اهل انگلیس در مطلبی در  یورونیوزنوشت: مؤسسات خیریه مسلمانان براساس مفهوم زکات عمل می‌کنند که شبیه مالیات‌ بر دارایی است که در کشورهای مختلف اعمال می‌شود.

برای مثال،‌ مسلمانان انگلستان سالانه ۳۷۱ پوند به ازای هر نفر به عنوان زکات به مؤسسات خیریه پرداخت می‌کنند که بیشتر از اهدایی‌های جامعه یهودیان و دوبرابر مبالغ اهدایی مسیحیان به امور خیریه می‌شود.
البته پرداخت زکات بیشتر در روزهای عید به‌ویژه عید فطر، انجام می‌شود، اما این یک جریان مداوم در میان مسلمانان تلقی می‌شود که در بیشتر مواقع آن را پرداخت می‌کنند.
این مؤسسات خیریه همیشه برای کمک به مسلمانان و غیرمسلمانان دایر بوده‌اند. اگرچه برخی مؤسسات خیریه اسلامی مختص مسلمانان هستند، اما اکثر آنها صرف نظر از اعتقادات، به افراد مختلف در جامعه کمک می‌کنند.
اگرچه خیرات و پرداخت زکات به عنوان مسئله‌ای اساسی در اسلام مطرح بوده است، اما اخیراً بسیاری از افراد از نقش این امر در ایجاد تحولات اجتماعی آگاهی یافته‌اند، به ویژه این‌که مسلمانان ساکن انگلیس، اروپا و آمریکا در سال‌های اخیر آگاهی اجتماعی بالاتری پیدا کرده و ثروتمندتر شده‌اند و در این اقدامات خیرخواهانه حضوری پررنگ‌تر دارند.
این اقدامات خیرخواهانه، زمینه‌ای برای مقابله با نابرابری در کشورهای اروپایی و سراسر جهان محسوب می‌شود.
امروزه در جوامع غربی فاصله طبقاتی روز به روز در حال بیشتر شدن است. ممکن است راه‌حل برای این مشکل را در سنت‌های خیرخواهانه و بشردوستانه مسلمانان یافت. برای مثال زکات می‌تواند الگویی برای حل مشکلات و نابرابری اجتماعی در کشورهای غربی باشد.


               


مطالب مرتبط:

90 درصد از ساکنان حویجه با داعش همکاری می‌کنند

 

مرگ بن لادن از زبان مامور اطلاعات امریکا

افتتاح نخستین دانشگاه اسلامی در ایتالیا

عکسبرداری، ضبط فیلم یا تصویربرداری از نظامیان در ح

برنامه ارتش آلمان برای استفاده از مسلمانان

ر

گوترش: به جنگ احمقانه در یمن پایان دهید

طالبان و دولت افغانستان پای میز مذاکره می‌آیند

اهانت جوان مراکشی به مسجد و قرآن کریم

آداب و شیوه های مباحثه اسلامی

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات