b_300_300_16777215_10_images_564648478476.jpg

اساس نیوز : ادیم یونس، فعال امور بشردوستانه پاکستانی‌تبار اهل انگلیس در مطلبی در  یورونیوزنوشت: مؤسسات خیریه مسلمانان براساس مفهوم زکات عمل می‌کنند که شبیه مالیات‌ بر دارایی است که در کشورهای مختلف اعمال می‌شود.

برای مثال،‌ مسلمانان انگلستان سالانه ۳۷۱ پوند به ازای هر نفر به عنوان زکات به مؤسسات خیریه پرداخت می‌کنند که بیشتر از اهدایی‌های جامعه یهودیان و دوبرابر مبالغ اهدایی مسیحیان به امور خیریه می‌شود.
البته پرداخت زکات بیشتر در روزهای عید به‌ویژه عید فطر، انجام می‌شود، اما این یک جریان مداوم در میان مسلمانان تلقی می‌شود که در بیشتر مواقع آن را پرداخت می‌کنند.
این مؤسسات خیریه همیشه برای کمک به مسلمانان و غیرمسلمانان دایر بوده‌اند. اگرچه برخی مؤسسات خیریه اسلامی مختص مسلمانان هستند، اما اکثر آنها صرف نظر از اعتقادات، به افراد مختلف در جامعه کمک می‌کنند.
اگرچه خیرات و پرداخت زکات به عنوان مسئله‌ای اساسی در اسلام مطرح بوده است، اما اخیراً بسیاری از افراد از نقش این امر در ایجاد تحولات اجتماعی آگاهی یافته‌اند، به ویژه این‌که مسلمانان ساکن انگلیس، اروپا و آمریکا در سال‌های اخیر آگاهی اجتماعی بالاتری پیدا کرده و ثروتمندتر شده‌اند و در این اقدامات خیرخواهانه حضوری پررنگ‌تر دارند.
این اقدامات خیرخواهانه، زمینه‌ای برای مقابله با نابرابری در کشورهای اروپایی و سراسر جهان محسوب می‌شود.
امروزه در جوامع غربی فاصله طبقاتی روز به روز در حال بیشتر شدن است. ممکن است راه‌حل برای این مشکل را در سنت‌های خیرخواهانه و بشردوستانه مسلمانان یافت. برای مثال زکات می‌تواند الگویی برای حل مشکلات و نابرابری اجتماعی در کشورهای غربی باشد.


               


مطالب مرتبط:

اسرائیل ارتفاعات جولان در سوریه را بمباران کرد

صهیونیزم در کمین !

امام حسین (رض) در کلام مولانا حافظ جی

بدهی میلیاردی عربستان با وجود توافق سازمان اوپک

ا

۶ کشور مناسب برای مهاجرت و فرار آمریکایی‌ها از ترا

ا

بازداشت صدها مصری در سالگرد انقلاب علیه مبارک

سرنوشت معلمان مسلمان در گرو رأی دادگاه آلمان

شرکت فرانسوی به پرداخت رشوه به داعش در خاورمیانه ا

عبدالرحمن آخوند کر بر ضرورت حفظ نگاه تاکید کرد

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات