b_300_300_16777215_10_images_b_0_0_0_10_images_ph70713_104558.jpg      

اساس نیوز : حتما این مثل معروف را شنیدید که می‌گویند: ( الانسان عبید الاحسان) این یک واقعیت انکار ناپذیر است که انسان در مقابل لطف و خوبی دیگران، سعی می‌کند قدردان باشد و خوبی‌اش را با خوبی پاسخ بدهد.


 مدتی پیش با یک جوان عزیزی به گفتگو نشسته بودم. در خلال سخنانش از مردی سخن به میان آورد که در زندگی او نقش پررنگی ایفا کرده بود و دستگیری کرده بود و گره‌ای از مشکل او باز نموده بود. ابراز تشکر این جوان از او فوق‌العاده بود. چنان از لطف او تعریف  می‌کرد و خود را مرهون احسانش می‌دانست که بعید می‌دانم تا پایان عمر اسم او را فراموش کند.

چه خوب است که انسان خوبی دیگران را از یاد نبرد و قدرشناس و مهربان باشد. اما در آن لحظه که از احسان او سخن می‌گفت در دلم می‌گفتم خدایا آیا احسان تو بر ما، کمتر از احسان اوست.
چرا کمتر کسی از احسان و لطف تو صحبت می‌کند!؟ یا شاید مانند ماهی در بیکران دریا که تا بیرون نیفتاده ارزش واقعی آب را نمی‌داند، ما نیز در بی‌کران نعمتیم و درکش نمی‌کنیم.

وقتی جوانی را دیدم، برای اینکه حقوق سر ماه خود را کامل دریافت کند، برای اقامه نماز، عذر پیش می‌کرد و خود را موظف می‌دانست که در خدمت اوستای خود باشد، دلم درد گرفت! با خود گفتم: خدایا چرا این جوان برای تو اینچنین احساس وظیفه نمی‌کند!
خدایا ما را ببخش که با همان قوت و قدرتی که تو به ما بخشیدی در خدمت غیر تو مشغولیم.
هر روز صبح بیدار می‌‏شویم و مدتها راه می‌رویم و در صف و ترافیك و گرد و خاك،  همه مشكلات را تحمل می‌كنیم براى ماهى چقدر ؟ براى روزى چقدر ؟ براى ساعتى چقدر ؟ این همه زجر براى ساعتى چقدر؟

آنوقت براى كل نعمتهاى تو مگر قرار است چقدر روى پا بایستیم!؟ اصولا كل نمازها و حمد و سوره‏ایى كه ما می‌خوانیم ، نیم ساعت بیشتر طول نمی‌كشد . چطور می‌شود كه تمام نعمتهاى تو باعث نشد كه چند دقیقه برای تو بایستیم و با تو حرف بزنیم!
خدایا تو می‌دانی که اشک در چشمانم حلقه زده و اینهمه قدرنشناسی  مرا شرمنده کرده! ای‌کاش بدانیم که زندگی را تو به ما بخشیدی و تو از ما می‌گیری، تو به ما عقل و هوش عنایت کردی، هر چه داریم از تو داریم، ولی افسوس شکرگزاری ما لائق شأن تو نیست و اگر شکری هست زباني است و اندک!...

✍🏻 مو‌لوی ایل‌نژاد

مطالب مرتبط:

قحطی در فلوجه به دلیل محاصره داعش

نویسنده سعودی: داعش در بین ما است

افزایش نگرانی‌ نهاد‌ها و انجمن‌های حامی مسلمانان ا

رجب طیب اردوغان : فقدان حضور کشورهای مسلمان در شور

طرح تعطیلی روزهای پنجشنبه در ایران

نارضایتی مسلمانان هند از اقدام دولت به لغو تعطیل ر

استیون هاوکینگ، منشاء کیهان و مساله خدا

مولوی بخشی: احترام به عقاید دیگران زمینه ساز وحدت

مولانا عبدالحمید در پیامی درگذشت «محمد مرسی» را تس

 

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات