b_300_300_16777215_10_images_565656564012.jpg

اساس نیوز : ایران با سرنگونی پهپاد آمریکایی، آب سردی روی سر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ریخت و باعث سردرگمی او و و ارکان دولتش شد تا جایی که پاسخ نظامی به این اقدام را چند دقیقه پیش از اجرا متوقف کرد.

«سامح راشد» تحلیلگر مصری با اشاره به این موضوع در «العربی الجدید» نوشت: پس از این ماجرا، لحن ترامپ و دولتش فورا از تهدید به گوشه و کنایه تغییر کرد و در توییتی نوشت: احتمال گزینه نظامی همچنان پابرجاست اما عجله ای نیست. وضعیت به گونه  ای به نظر می رسید که گویا این خود ترامپ بوده است که سرنگون شده و در آب افتاده است به طوری که نمی دانست چه بگوید و چکار کند.

سردرگمی تصمیم گیران آمریکا در این جریان، بار دیگر بی تجربگی و تنگ نظری رهبران و مشاوران ترامپ را تایید می کند و نشان می دهد که کوته فکری ترامپ در زمینه اداره سیاست آمریکا نه فقط از دنبال کردن روش تشدید به هدف مذاکره نشات می گیرد بلکه از این جهت که این تنها روشی است که ترامپ بلد است و هیچ نگرش و دیدگاه خاصی در صورت شکست آن روش، در اختیار ندارد؛ او تشدید مرحله ای اوضاع را خوب بلد است و آماده مذاکره و امضای قرار داد هم می شود ولی در صورت ناکامی مذاکره و مقابله به مثل نظیر آنچه ایران انجام داد، هیچ جایگزین دیگری ندارد.

ر اشد افزود: هنگامی که کره شمالی تن دادن به شرط های ترامپ را رد کرد، اوضاع بحرانی گشت و مذاکرات متوقف شد زیرا ترامپ در صورت زیربار نرفتن پیونگ یانگ، هیچ ایده ای ندارد. شاید به این دلیل باشد که چنین احتمالی را پیش بینی نمی کرد و تصور می کرد که تهدیدهایش مبنی بر استفاده از دکمه هسته ای کافی است تا کره شمالی را به میز مذاکره و کناره گیری از برنامه هسته ای بکشاند.

تحلیلگر برجسته مصری در ادامه آورد: ترامپ علی رغم ناکامی در این ایده، بار دیگر در حال تکرار آن در ارتباط  با ایران است؛ پس از آنکه ایران سیگنال تشدید لفظی آمریکا را دریافت کرد و به آن تشدیدها مقابله به مثل کرد، وقایع اخیر در خلیج(فارس) رخ داد و ترامپ از تهدید دست برداشت و به قول مصری ها «ترسید».

نویسنده افزود: این ها اولین نشانه های ضعف ترامپ یا به عبارتی بهتر نشانه ناتوانی او در تدوام بازی زورآزمایی با تهران است حتی ترامپ و هیچ یک از مقامات مسئول دولت وی جرأت نکردند تهران را به صورت مستقیم در حوادث اخیر متهم کنند. درست است که ترامپ این کار را پس از یک ماه انجام داد و ایران را به دست داشتن در دومین حمله در دریای عمان متهم کرد اما طولی نکشید که تهدیدات لفظی اش را با اشاراتی مبهم که حاکی از آرامش و ابهام بود، پوشاند.

وی ادامه داد: واشنگتن در حادثه اخیر در دریای عمان، اعلام کرد که همه گزینه ها در دسترس است سپس ویدئویی از یک قایق منتشر و مدعی شد که آن قایق ایرانی است و در حال جدا کردن مین های عمل نکرده از یکی از نفکتش هاست اما به اتهام زنی آشکار روی نیاورد.  اظهارات ضد و نقیض آمریکایی ها در این زمینه بیشتر به سردرگمی و کم تدبیری نزدیک بود.

راشد در مقاله خود تاکید کرد: قطعا اگر ایران به ناتوانی ترامپ در پاسخ به سرنگونی پهپاد آمریکایی مطمئن نبود، هرگز آن را سرنگون نمی کرد چون این موضوع در رفتارهای قبلی و تهدیدهای قبلی اش مشخص شده بود و نشان داده بود که تهدیدهایش اعتباری ندارد و اگر هم حمله ای نظامی علیه تهران تدارک می دید، قطعا آن حمله محدود و شرم آور می بود. این موضوع در واقع قدرت و دور اندیشی نیست بلکه فرار به جلو جهت مدیریت ضعف سیاسی  وناتوانی ژئواستراتژی است.

نویسنده در پایان یادآور شد: از طریق خوانش شخصیت ترامپ می توان فهمید که به احتمال زیاد وی به زودی به ابزار تحریم های اقتصادی و فشار سیاسی بازخوهد گشت و همزمان با آن به دلجویی از ایرانی ها چه علنی و چه سری خواهد پرداخت تا آنها را به میز مذاکره بیاورد. اما درباره سرنگونی پهپاد آمریکایی باید گفت که اگر چه با دستان ایرانی ها صورت گرفت ولی مسئولیت آن متوجه خود آمریکا است چون ترامپ پیش از سرنگونی این پهپاد، با دست خود، خودش را ساقط کرد.

منبع» شفقنا

مطالب مرتبط:

ورود ۱۰۰ نظامی ایرلندی به افغانستان

اعمال بزرگترین بسته تحریمی آمریکا علیه کره شمالی

کشته شدن دهها تن از جویندگان طلا در افغانستان

آیا چین در حال تخریب مساجد تاریخی مسلمانان است؟ /

​راهپیمایی ضد مسلمانان در آمستردام با اقبال عمومی

درآمد داعش از قاچاق اعضای بدن

انهدام خودروی پلیس عربستان توسط داعش

ماموستا سيد احسن حسينی: تنها با تكيه بر وحدت می ت

شیخ محمد بویه : والدین باید از فرزندانشان در برابر

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات