b_300_300_16777215_10_images_terror2.jpgاساس: بعد از حوادث یازدهم سپتامبر 2001 شعار مبارزه با تروریسم به مستمسکی برای مقابله با جریانات اصیل اسلامی در مناطق مختلف تبدیل شده است .
  

بسیاری از صاحب نظران مسلمان اعتقاد دارند حمله مشکوک عناصر افراطی منتسب به سازمان القاعده به برج های تجارت جهانی در سال 2001 میلادی و متعاقب آن لشگرکشی غرب و در راس آن آمریکا به افغانستان در دو دهه اخیر، بدترین ضربه ها را به اسلام و تمدن اسلامی وارد کرده است .مهم ترین جنبه مثبت این حوادث برای غرب این بود که بعد از این حوادث بهانه مناسبی برای مقابله با اسلام و گروههای اسلامی در مناطق مخلف جهان پیدا کرد .
    اگر نگاهی ظریف و عالمانه به وقایع روز یازدهم سپتامبر و فضای ایجاد شده بعد از این رویدادها بیاندازیم به وضوح متوجه این مساله خواهیم شد که این حادثه دقیقا در مسیر استراتژی کلان سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا طراحی شده است .در اوایل قرن بیست و یکم استراتژی سیاست خارجی آمریکا بر اساس نظریات ساموئل هانتینتگون در زمینه برخورد تمدن ها پایه گذاری شده بود.
    هانتینتگون در نظریه خود به وضوح بر این مساله تاکید می کند که دنیای اسلام و تمدن اسلامی مهم ترین دشمنان تمدن غرب هستند و اگر این تمدن تضعیف نگردد در آینده تمدن غرب را خواهد بلعید .بر اساس همین نگرش در دو دهه گذشته استراتژی کلان آمریکا در قبال دنیای اسلام ، حضور در بلاد اسلامی به بهانه مبارزه با ترورسیم و ایجاد اختلاف در جامعه اسلامی بوده است .
  نکته درد آور در زمینه شعار دروغین مبارزه با تروریسم آمریکا این است که برخی از حکام اسلامی دانسته یا ندانسته با این سیاست همراهی می کنند و از این فضا به عنوان دستاویزی برای محدود کردن فعالیت های گروههای اسلامی در کشورهای خود بهره می گیرند .
     نمونه بارز این سیاست ها در کشورهای واقع در آسیای مرکزی و از جمله تاجیکستان اعمال می گردد.درآسیای مرکزی که در آن به غیر از تاجیکستان ، ازبکستان ،ترکمنستان ،قرقیزستان و قزاقستان هم قرار دارند بعد از فروپاشی شوروی سابق ، حکام باقی مانده از دوران شوروی تلاش کردند به بهانه های مختلف حضور و نفوذ دین در بخش های مختلف جامعه را به حداقل برسانند.
   در دو دهه اخیر و بویژه بعد از حوادث 11 سپتامبر، رهبران کشورهای منطقه آسیای مرکزی به تدریج محدودیت های خود بر فعالیت های مذهبی مردم را تشدید کرده و در حادترین شکل خود دخالت هایی بر شخصی ترین مسائل شهروندان خود انجام دادند .در این میان دولتهایی مثل ازبکستان و تاجیکستان با حذف همه تعالیم دینی از کتب درسی مدارس، خانواده ها از انتخاب اسامی اسلامی برای فرزندان شان هم منع کردند!
   این دولتها با ممنوع کردن ورود جوانان مسلمان به مساجد، اموری مثل اندازه ریش شهروندان را هم از گزند قانون گذاری های خود محروم نگذاشته اند .این شرایط زندگی عادی مردم منطقه را در تنگناهای عجیبی گرفتار کرده است .این گرفتاری هم در شرایطی ایجاد شده است که منطقه آسیای مرکزی و شهرهایی مثل بخارای شریف در گذشته هایی نه چندان دور مهد تمدن اسلامی بوده اند.
  در نهایت به اعتقادی که همواره در مطالب مختلف منتشر شده در سایت اساس تاکید شده است  برمی گردیم .این اعتقاد هم هزینه های غیر قابل جبران فعالیت گروههای افراطی و تکفیری بر امت اسلامی است .یکی از جنبه های فعالیت های این گروه ها هم بهانه جویی حکام فرصت طلب در برخی از کشورهای اسلامی برای مقابله به آموزه های اسلامی است .بنابراین فعالیت های گروه های تکفیری چیزی جز هزینه برای ما مسلمانان ندارد .مطالب مرتبط:

بانک اسلامی فلسطین به بیماران وام می دهد

 

پکن خطاب به ترامپ: "چین واحد" غیرقابل مذاکره است

خودکشی مجری لبنانی در برنامه زنده تلویزیونی (عکس)

غیرنظامیان، هدف تروریستهای داعش دربغداد

ت

تحمل گرسنگی اصحاب ویاران پیامبر (صل الله علیه وسلم

آیا 27 رجب مبعث پیامبر است؟

امام جمعه سمیع آباد تربت جام : رشادت هاي جوانان ما

تهيه جهيزيه دو دختر مسلمان توسط هندوها

القاعده اعراب را علیه نیروهای کُرد سوریه می شوراند

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات