b_300_300_16777215_10_images_photo_2019-06-10_21-12-03.jpg                               

اساس نیوز : همزیستی در بین افراد جامعه با وجود اختلافات فکری، نژادی، مذهبی و حتّی اختلافات دینی برای تحقّق امنیّت کشور و بندگان ضروری است. این زندگی مسالمت‌آمیز غیر از نزدیکی و تقارب در آراء، نژاد، مذاهب و ادیان است. تقارب و نزدیکی در آراء و نژاد و ... نه اینکه ضروری نیست، بلکه تحقّق آن سخت و دشوار است.


پیامبر عظیم الشأن اسلام - صلّی الله علیه وسلّم - با یهود و نصاری و مشرکان و منافقان زیر لوای باور به «لَكُمْ دِينُكُمْ وَلِيَ دِينِ» زندگی کرد و تا جایی که خیانت و تجاوز نکردند به نیکی با آنها رفتار کرد.

زمینه‌ی نزدیکی و تقارب در بین آراء، جهات فکری و قناعتها و مذاهب، تنگ و بسیار سخت است، به خصوص هنگامی که هر یک از طرفین بخواهد طرف مقابل را به خود نزدیک کند و آراء و نظریات خود را به او بقبولاند، آنوقت جهت‌‌هااز هم دورتر خواهد شد و به هم نمی‌رسند و نتیجه‌ی آن بسیار بدتر از حالت اوّلیّه خواهد بود.

ولی زندگی مسالمت‌آمیز و همزیستی به لحاظ اینکه عناصر جذب و محورهای آن زیاد هستند، میدانی گسترده و وسیع دارد، محور اخلاقیات، مبادی، برادری و اشتراک مصالح و قبل از آن احساس همبستگی ملی و احساس وابستگی به کشوری که در آن به دنیا آمده‌ایم و با هم و در کنار هم یک عمر بر سر صندلی‌های مدرسه و دانشگاه‌های آن نشسته‌ایم، سپس در میدان کار هم دوباره باهم بوده ایم، عده ای از ما رئیس و عده ای دیگر مرئوس بوده ایم، که همه‌ی این‌‌ها و افزون بر این‌‌ها انسان‌ها را برای عمل مشترک و پیشرفت و ارتقاء مملکت، به همزیستی مسالمت آمیز سوق می دهند..

 همزیستی و با هم بودن مطالباتی دارد:

۱- پذیرش یکدیگر:

لازم است دیگری را به اعتبار اینکه انسان است و دارای ارزش و کرامت انسانی است و خداوند این کرامت و اعتبار را به لحاظ اینکه یکی از آفریده هایش است، بدو بخشیده است بپذیری: «وَلَقَدْ کَرَّمْنَا بَنِی آدَمَ» (الإسراء:۷۰)

فرقی ندارد آنکه مقابل شما قرار گرفته مسلمان باشد یا مسلمان نباشد، شما بر او به لحاظ انسان بودنش برتری ندارید و هر دو برابر هستید، اگر چه به لحاظ اسلامی بودن و نه انسانی بودن برتری دارید. انسان با برادرش به حکم انسان بودن زندگی می‌کند و خداوند همه ما را از نفس واحدی بدون برتری آفریده‌ است، آنجا که می فرماید: «یَا أَیُّهَا النَّاسُ اتَّقُواْ رَبَّکُمُ الَّذِی خَلَقَکُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَهٍ» (النساء:۱) و شناخت و تعارف را از ضروریات زندگی همزیستی و راه و وسیله‌ی آن قرار داده است، خداوند می‌فرماید: «وَجَعَلْنَاکُمْ شُعُوباً وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا» (الحجرات:۱۳) و تفضل و برتری به وسیله ایمان و تقوای الهی است، خداوند می‌فرماید: «إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاکُمْ» (الحجرات:۱۳) یعنی همه ی شما ارزشمند و محترمید، ولی مؤمنان به سبب تقوا و ایمانشان ارزشمندتر هستند.

٢- احترام به فکر و مذهب و دین دیگری:

چون لازمه‌ی احترام، قبول و پذیرش نظر و مذهب و حتّی دین دیگری نیست و هیچ تناقض و ریائی هم در آن نیست، بلکه این عین فطرت و سرشتی است که خداوند انسان‌ها را بر آن آفریده است و ممکن نیست همه‌ی انسان‌ها بر همه چیز اتفاق نظر داشته باشند: «وَلَوْ شَاء رَبُّکَ لَجَعَلَ النَّاسَ أُمَّهً وَاحِدَهً وَلاَ یَزَالُونَ مُخْتَلِفِینَ» (هود:۱۱۸) مصالح مشترک در بین مردم آرامش و ألفت ایجاد می‌کند تا مردم به تحقّق اهداف و مصالح حیاتی و اساسی خود برسند و ضررها و پرتگاه های سقوط را از خود دفع کنند: «لاَ إِکْرَاهَ فِی الدِّینِ قَد تَّبَیَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَیِّ» (البقره:۲۵۶) و قال تعالى: «لَا یَنْهَاکُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذِینَ لَمْ یُقَاتِلُوکُمْ فِی الدِّینِ وَلَمْ یُخْرِجُوکُم مِّن دِیَارِکُمْ أَن تَبَرُّوهُمْ وَتُقْسِطُوا إِلَیْهِمْ إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُقْسِطِین» (الممتحنه:۸)

۳-عدم بی احترامی به یکدیگر:

نباید بعضی از ما بعضی دیگر را چه فرد و یا گروه باشد، معیوب و تحقی نماید و او را لعن و نفرین نماید و به مقدّسات و بزرگان کاریزمای او توهین نماید، چون این با همزیستی و زندگی مسالمت‌آمیز تناقض دارد، بلکه باید با احترام با هم همکاری نماییم.

۴- اتّفاق در مقابله با دشمن مشترک:

با هم در برخورد با مجرمان اتّفاق داشته باشیم و شواذ و منحرفان را از خود برانیم و با هم در مشترکات و آنچه بر آن اتفاق نظر داریم و از منکرات دین نیست همکاری نماییم.
منبع:اصلاح وب

مطالب مرتبط:

دختری که در هالیوود مسلمان و محجبه شد / عکس

معامله قرن یا کلاه گشاد آمریکایی

حمله انتحاری به مسجد «مایدوگوری» نیجریه

خطبه های نمازجمعه 19 آبان اهل سنت کشور

وزیر خارجه قطر: بزرگی به «مساحت» نیست به «عقل» است

تایید حکم اعدام جاسوس اسراییلی در الجزایر

پیشنهاد لغو محاصره قطر در برابر صرفنظر کردن از میز

جنگجویان آسیای مرکزی در «زابل» افغانستان حضور دارن

ا

یک مسئول دولت ترامپ: «آمریکا پای تلفن نشسته» اما خ

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات