b_300_300_16777215_10_images_636955089416982222s.jpg

اساس نیوز : اعلام روز عید فطر در ماه رمضان امسال در بین اهل سنت مناطق مختلف با حاشیه هایی همراه   بود .

از اوایل هفته گذشته برخی از جریان سازیها و شایعه پردازیهای رسانه ای نشان از روزهایی پرحاشیه در اعلام روز عید فطر داشت .جامعه اهل سنت ایران بر اساس اعلام علمای اهل سنت در رویت هلال ماه رمضان، روزه داری خود را یک روز زودتر از شیعیان شروع کرده بود .اما این آغاز زودتر حاشیه خاصی نداشت .

در ساعات نخستین غروب روز دوشنبه 13 خرداد ماه ،رسانه های داخلی و خارجی خبر از رویت هلال ماه در عربستان و برخی از کشورهای همسایه ایران داده و بر این اساس اعلام کردند که روز سه شنبه 14 خرداد عید فطر است .در همین حال خبرهای پراکنده ای نیز از رویت هلال ماه در برخی از مناطق اهل سنت نشین کشور منتشر شد .

همزمان با این خبر گروه های استهلال هلال ماه که از طرف حوزه های علمیه و علمای شاخص اهل سنت در مناطق مختلف کشور، درحال رصد هلال ماه بودند، اعلام کردند که موفق به رویت هلال ماه شوال نشدند.متعاقب این شرایط علمای شاخص اهل سنت اعلام کردند که سه شنبه سی ام ماه رمضان بوده و چهارشنبه 15 خرداد ماه ، اول ماه شوال و روز عید فطر است.

بدنبال اعلام این شرایط، برخی از افراد و گروه های مغرض علمای شاخص اهل سنت را القاب و عناوین زشتی مورد خطاب قرار داده و اعلام کردند که علمای ما از ترس حکومت جرات نکردند که سه شنبه را عید فطر اعلام کنند.شایعه سازان فضای مجازی اعلام کردند که با توجه به مصادف بودن روز سه شنبه 14 خرداد با سالروز ارتحال  امام خمینی، حکومت ایران عمدا عید را یک روز عقب تر برده است و علمای شاخص اهل سنت هم با این اقدام همراهی کردند!

متاسفانه بخش عمده این جریان سازی مخرب که به تخریب وجهه علمای بزرگوار ما منجر شد، در شبکه های ماهوارهای مدعی دفاع از اهل سنت صورت گرفت .

نکته قابل تامل در اعلام عید در برخی از مناطق اهل سنت نشین این است که در غالب این مناطق نه بر اساس رویت هلال ماه ،بلکه بر اساس رویت هلال ماه در عربستان روز سه شنبه به عنوان عید فطر اعلام شد.

این اعلام در روزهای بعد در خود عربستان نیز با حاشیه هایی همراه شد و یکی از دو مرکز بزرگ نجوم عربستان این اقدام را اشتباه دانست و اخبار پراکنده ای نیز در مورد پرداخت کفاره روزه روز سه شنبه به مبلغ یک میلیارد و ششصد میلیون ریال سعودی از طرف دولت عربستان منتشر شد.

در غالب مذاهب اربعه اهل سنت و جماعت اعتقاد فقها بر این است که ماه مبارک رمضان باید با رویت هلال ماه رمضان آغاز شده و با رویت هلال ماه شوال هم باید عید فطر اعلام گردد.این اصل ساده و در عین حال مهم فقهی در اعلام عید فطر است .

  مساله مهمی که در زمینه اعلام عید فطر در کشور عربستان وجود دارد این است که در غالب موارد حکومت عربستان با استناد به محاسبات نجومی کارشناسان خود بر اساس امکان پذیر بودن رویت هلال ماه در یک روز خاص، آن روز را عید فطر اعلام می کند.این مبنای اشتباه در زمینه اعلام عید فطر، در برخی موارد دنیای اسلام را به سمت انشقاق و چند دستگی می برد.

  در نهایت در جریان اخیر و حاشیه های ناشی از آن بنظر می رسد علمای شاخص اهل سنت به ناحق قربانی برخی از اهداف سیاسی محافل خاص شده اند .این محافل در غالب موارد علمای ما را به عنوان سد راه عملی شدن اهداف و نیات افراطی خود در مناطق اهل سنت نشین می دانند.بر این اساس تلاش دارند از هر موقعیتی برای تخریب وجهه این بزرگواران استفاده کنند.شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت نیز در این مسیر به تریبون های تبلیغاتی این طیف تبدیل شده اند.

دایره و گستره این تخریب ها در روزهای گذشته در حدی بوده است که با اعتراض و گلایه شدید علمای شاخص ما مثل مولانا گرگیج ،ماموستا قادری و مولوی عبداغفار نقشبندی مواجه شده است.

سرویس سیاسی اساس نیوز

 

مطالب مرتبط:

مشکل لیندسی لوهان در فرودگاه لندن

 

مساله قُرب و بُعد؛ «نزدیک بودن بنده به الله تعالی»

بازیهای رایانه ای با مضامین اسلام ستیزی

سفارتخانه هیچ یک از اعضای اتحادیه اروپا به بیت الم

عبور ناونظامی روسی از تنگه بسفر ترکیه

تبلیغ برای داعش یک زن آمریکایی را راهی زندان کرد

ی

64 روز روزه داری جان دختر 13 ساله هندی را گرفت

تهدید سازمان ملل از طرف عربستان

چرا کریستیانو رونالدو هیچ خالکوبی روی بدنش ندارد؟+

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات