b_300_300_16777215_10_images_56586532322.jpg

اساس نیوز : قدس, شهری که خداوند از نظر معنوی و مادی به آن برکت بخشیده و شهر نزول وحی بر پیامبران و انبیاء است.جمله ای که سایت (tevhidhaber)ترکیه مقاله خود در مورد قداست بیت المقدس و مسجدالاقصی را با آن آغاز کرده است.گروه بین الملل اساس نیوز ترجمه این مقاله را با اندکی تلخیص تقدیم شما می کند.

قدس, شهری که خداوند از نظر معنوی و مادی به آن برکت بخشیده و شهر نزول وحی بر پیامبران و انبیاء است.

شهری که مسجدالاقصی در ان واقع شده شهری است مظلوم , محزون و تنها!...شهری که توسط یهودیان و همدستان منحرف آنها اشغال شده و شهری که صدها هزار مسلمان در آن شهید شده و میلیونها مسلمان که منطقه را ترک کرده و یا در انتظار رهایی از ظلم, شکنجه و فشارها هستند.شهری که در انتظار و در حسرت دیدار ناجی است.

قدس و مسجدالاقصی که به سبب عجز امت به این وضع دچار شده  در قرآن و احادیث محمد رسول الله (ص) قداست و ارزش آنها بیان گردیده است که در اینجا مواردی از آنها آورده می شود.

 الف:قدس و مسجدالاقصی در قرآن:

 • نقطه پایان معجزه اسرا و نقطه آغاز معجزه معراج پیامبر(ص).

" پـاك و مـنـزه است خدائى كه بنده اش را در يك شب از مسجد الحرام به مسجد اقصى كه گـرداگـردش را پـر بـركـت سـاخـتـيـم بـرد، تا آيات خود را به او نشان دهيم او شنوا و بيناست ."(اسرا -1)

 • سرزمینی که حضرت ابراهیم و لوط (ع) از ظلم نمرود به آنجا پناه بردند.

" و او و لوط را [از آن سرزمين پر از شرک و فساد] نجات داده و به سوي سرزميني که در آن براي جهانيان برکت نهاده ايم، برديم."(انبیا- 71)

 • مرکز ملک حضرت سلیمان(ع)

" و براي سليمان، تندباد را رام و مسخّر کرديم که به فرمانش به سوي آن سرزميني که در آن برکت نهاديم، حرکت مي کرد و ما همواره به همه چيز داناييم."(انبیا-81)

 • منطقه ای که  بنی اسرائیل میراث دار آن است تا زمانیکه به خدا ایمان داشته و اطاعت پروردگار را کنند.

" و طایفه‏ ای را که فرعونیان ذلیل و ناتوان می‏داشتند وارث مشرق و مغرب زمین با برکت (مصر و شامات) گردانیدیم و آن سخن و وعده نیکوی خدای تو بر بنی اسراییل تحقق یافت به پاداش صبری که (در مصائب) کردند، و آن‌چه را فرعون و قومش می‏ساختند و می‌افراشتند (از صنایع و عمارات و کاخ‌های باعظمت) ویران نمودیم."(اعراف-137)

 • مسجدی که حضرت مریم, سمبل عفت و پاکی در آن نگهداری و پرورش یافت.

" پس خدا او را به نیکویی پذیرفت و به تربیتی نیکو پرورش داد و زکریا را برای کفالت و نگهبانی او برگماشت هر وقت زکریا به صومعه عبادت مریم می‏آمد نزد او رزق شگفت‌آوری می‏یافت، گفت که ای مریم، این روزی از کجا برای تو می‏رسد؟ پاسخ داد که این از جانب خداست، همانا خدا به هر کس خواهد روزی بی‏حساب دهد." (آل عمران-37)

 • مکان مقدسی که بر حضرت یحیی(ع) وحی نازل شد و مژده فرزند پسر بر وی داده شد.

" پس فرشتگان زکریا را ندا کردند هنگامی که در محراب عبادت به نماز ایستاده بود که همانا خدا تو را بشارت می‏دهد به (ولادت) یحیی، در حالی که او به کلمه خدا (یعنی نبوّت عیسی) گواهی دهد و او خود پیشوا و پارسا و پیغمبری از شایستگان است." (آل عمران-39)

" پس زکریا در حالی که از محراب (عبادت) بر قومش بیرون آمد به آنان اشاره کرد که صبح و شام به تسبیح و نماز قیام کنید."(مریم-11)

ب: قدس و مسجدالاقصی در احادیث شریف

 • بنای مسجدالاقصی:

" ابوذر غفاری می گوید:

 گفتم ای پیامبر خدا نخستین مسجد کدام است؟

پیامبر فرمودند: مسجد‌الحرام در مکّه‌ مکرّمه.

سپس پرسیدم بعد از آن کدام مسجد ؟

 فرمودند: مسجد‌الاقصی.

 پرسیدم: چند سال بین ساخت این دو مسجد فاصله است؟

 فرمودند: چهل سال.

سپس فرمود: هر جا وقت نماز فرا رسید، همانجا نماز بخوان زیرا فضیلت، در همین است. "(صحیح بخاری-کتاب الانبیا)

 • نماز خواندن در مسجدالاقصی:

"عبد الله پس عمرو (رض) به نقل از حضرت محمد مصطفی (ص) گفت: «وقتی‌ حضرت سلیمان (ع) پسر داود (ع) از بنای بیت المقدس فارغ گردید از درگاه خداوند بلند مرتبه سه چیز را درخواست نمود: نخست فرمانروایی که همسنگ حکمرانی خداوند باشد، دوم مالکیتی عطا فرماید که پس از او کسی شایستگی آن را نداشته باشد و سوم اینکه هر کس به قصد نماز خواندن وارد این مسجد شود همانند روز نخست تولدش می شود؛ به نحوی  که تمامی گناهانش پاک می گردد، سپس پیامبر (ص) فرمودند: به من دو چیز داده شد وامیدوارم که سومی هم داده شود!»" (سنن ابن ماجه )

ابوسعید (رض) به نقل از رسول الله (ص) گفته است:" بار سفر بسته نمی شود مگر به سه مسجد: مسجد من، مسجد الحرام، مسجد الاقصی".(صحیح بخاری)

ابوذر غفاری (رض) گفت: « نزد رسول خدا (ص) در مورد بهترین بودن مسجدالحرام و بیت المقدس بحث می­کردیم، پس رسول الله (ص) فرموند: فضیلت نماز خواندن در مسجد من یعنی مسجد النبی چهار برابر مسجدالاقصی می­باشد. چه مسجد نیکویی است و چه بسا اگر شخصی به اندازه­ طناب اسبش تکه زمینی دارد، اما وقتی نگاه می­کند بیت المقدس را می ­بیند، برای وی بهتر از تمامی دنیا باشد.» (المستدرک علی الصحیحین للحاکم).

از ابودرداء نیز روایت است که رسول الله(ص) در فضیلت نماز در هر یک از این مساجد سه-گانه فرموده است:

یک نماز در مسجد الحرام برابر با صد هزار نماز و در مسجد من در مدینه برابر با هزار نماز و در مسجد الاقصی برابر با پانصد نماز است.

جابر ابن عبدالله (رض) چنین می گوید:

روز فتح مکه شخصی به پا خاست و گفت:ای رسول الله , من با خود نیت کردم که اگر خداوند فتح مکه را نصیب شما بگرداند در بیت المقدس برای خدا دو رکعت نماز بخوانم.

رسول الله فرمود:"اینجا بخوان"

آن شخص سخنش را تکرار کرد.

رسول الله دوباره فرمودند: اینجا بخوان"

آن شخص بار دیگر سخنش را تکرار کرد.

این بار رسول الله فرمودند:"اگر چنین است خود دانی".(سنن ابو داوود-کتاب الایمان والنزول)

 عبدالله ابن عمرو از رسول الله چنین روایت کرده است که :

"هر کس به نیتی غیر از نماز خواندن در بیت المقدس از خانه اش خارج نشود همانند روزی که از مادر زاده شده از گناهانش مبرا می گردد."(المستدرک)

 • مسجدالاقصی در معجزه اسراء رسول الله:انس ابن مالک از رسول الله چنین روایت کرده است که:"«براق را برایم آوردند» که حیوانی سفید و دراز و بزرگتر از الاغ و کوچکتر از قاطر بود و سمش را در انتهای دید چشمش می‌گذاشت. «بر او سوار شدم تا به بیت المقدس رسیدیم. او را به حلقه دری که انبیاء به آن می‌بستند، بستم. سپس داخل مسجد شدم و در آن دو رکعت نماز خواندم سپس خارج شدم و جبریل علیه السلام با ظرفی از شراب و ظرفی از شیر پیش من آمد و من شیر را انتخاب کردم. جبریل علیه السلام گفت: فطرت را انتخاب کردی»و بعد مرا به آسمان برد".

"بریده (رض) از پیامبر چنین روایت کرده که گفته است: وقتی به بیت المقدس رسیدیم جبرئیل با گذاشتن انگشتش صخره را شکافت و براق را به آن بست."  (سنن ترمذی-تفسیرالقرآن)

 • مسجدالاقصی , اولین قبله رسول الله و امت مسلمان است.

"سعید المصیب می گوید:رسول الله (ص), بعد از هجرت به مدینه , به مدت شانزده ماه نماز را رو به طرف بیت المقدس خواند.پس از آن , دو ماه پیش از جنگ بدر قبله را به کعبه تغییر داد.(امام مالک-کتاب القبله)

 • گناهان کسانی که برای حج و عمره در مسجدالاقصی احرام ببندند بخشوده می شود.

"ام سلمه همسر پیامبر چنین روایت می کند که:رسول الله (ص) می فرمودند: هر کس از بیت المقدس احرام حج عمره ببندد گناهانش بخشوده می شود.(سنن ابن ماجه-کتاب المناسک)

 • مسجدالاقصی مأمن مسلمانان مومن و محل نماز گزاردن آنها ست.

میمونه همسر حضرت پیامبر (ص) گفت: «ای پیامر در مورد بیت المقدس برایمان صحبت بفرمایید،ایشان جواب دادند: سرزمینی است که اموات همگی در آنجا محشور می شود، لذا به آنجا بروید و در آنجا نماز بخوانید، زیرا که یک رکعت نماز خواندن در آن برابر با هزار رکعت نماز در دیگر مساجد است. میمونه افزود: از حضرت پرسیدم که اگر نتوانستم به آنجا بروم چه کار کنم؟ فرمودند: روغن زیتون هدیه بفرست تا در روشنایی آنجا استفاده گردد.هرکس چنین کند همانند کسی است که آنجا رفته باشد.(سنن ابن ماجه-کتاب اقامه الصلاه)(سنن ابو داود-کتاب الصلاه), (امام احمد ابن حنبل-مسند), (بیهقی-شعب الایمان), (ابن حجر عسقلانی-مطالب العالیه) (نورالدین الهیثمی –مجمع الزوائد), (جلال الدین سیوطی-درالمنصور)

 • مسجدالاقصی و اطراف آن , مکان حضور مجاهدان فی سبیل الله است.

« گروهی از امت من بر دشمنانشان غالب و چیره خواهند گشت، کسانی که آنها را مأیوس و ناامید می کنند کاری از پیش نمی برند جز آن آزار و اذیتی که به آنان می رسد تا اینکه فرمان خدا فرا رسد و آنان همواره بر راهشان استوار هستند»، یاران آن حضرت گفتند: ای رسول خدا، آنها در کجایند؟ حضرت فرمود: « در بیت المقدس و اطراف آن»..( امام احمد ابن حنبل-مسند), (نورالدین الهیثمی-مجمع الزوائد)

 • همچنانکه زندگی در قدس بسیار با ارزش است مرگ در آنجا نیز با ارزش است.

ابو هریره از رسول الله چنین نقل می کند که :هرکس بیت المقدس بمیرد مثل آن است که در آسمان مرده است. (نورالدین الهیثمی- مجمع الزوائد)

 • مسلمانان مومن باید همیشه قدر مسجدالاقصی را بدانند

مالک ابن ابو مالک الاسدی چنین گفته است که:"رسول الله(ص), ما را از قضای حاجت به طرف کعبه و بیت المقدس نهی فرمود.(سنن ابو داود-کتاب التحریر), (سنن ابن ماجه-کتاب التحریر) ,(امام احمد ابن حنبل- مسند).

بر کسی پوشیده نیست که سرزمین مقدس قدس و مسجدالاقصی در اشغال یهودیانی است که خداوند , حضرت داود و عیسی (ع) آنها را لعنت کرده اند.بر امت اسلامی است که ابتدا خود را از اسارت رها سازند و سپس وحدت و برابری را پیشه کنند و بعد از آن نیز مسجد الاقصی را از اشغال آنان آزاد سازند.

)مطلب فوق ترجمه گزیده ای است که می توانید متن کامل را به زبان اصلی در منبع خبر مطالعه کنید(

منبع مطلب

 

مطالب مرتبط:

سناتور آمریکایی: پاکستان با شبکه حقانی برخورد نکند

ا

نخست وزیر عراق نسبت به استقرار نیروهای نظامی پیشمر

مصاحبه جنجالی ژنرال سعودی درباره سفر به اسرائیل

مولانا گرگیج :تلاش های ما برای ایجاد وحدت باید بر

رنگ و چهره فاشیستی آمریکا در قرن بیست و یکم

بشار اسد خواستار هماهنگی واشنگتن و دمشق در زمینه م

فراخوان اتحادیه جهانی علمای مسلمان برای کمک به آوا

مراسم تعویض پرده کعبه برگزار شد

آمریکا یک گروه جدایی‌طلب بلوچ در پاکستان را گروه ت

 

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات