b_300_300_16777215_10_images_photo_2019-04-28_22-13-49.jpg

اساس نیوز : برخی از دست اندرکاران تربیت بر این باورند که یکی از علل و عوامل اصلی بحران آموزش معاصر، فقدان تربیت دینی در آن، و شانه خالی کردن جوامع معاصر – به صورت عام – از دین، است. البته ثابت نشده است که دوری نظام های آموزشی از راه و روش دینی در تربیت، عامل کناره گیری و دوری جوامع جدید از دین است، یا برعکس، با این حال، نشانه و علامت غالب بر آموزش معاصر، آموزشی غیر دینی (سکولاریست) است که جز به ادراکات محسوس باور ندارد، و همه ی آنچه را که غیبی است، یا انکار می کند یا آنها را مورد اهمال قرار میدهد. به همین خاطر، روند تربیتی، و راه حل های خود برای سایر کارهای بشر، و حتی معارف انسانی که به انتقال آنها از نسلی به نسل دیگر می پردازد) را صرفا در محدوده ی چارچوب های مادی اشیاء به چرخش در آورده است.


از سوی دیگر، به دلیل اینکه نظام های آموزشی معاصر غالبأ – به همه ی این امور نیاز دارند، دیگر تربیتی به معنای مشخص کلمه باقی نمانده است، بلکه به ابزاری برای انتقال اطلاعات، و تمرین کردن برخی از مهارت ها تبدیل شده است و این، همان رازی است که خودپسندی و مبالغه در خودخواهی، و تردد و ترس از ارتباط با هیچ یک از ارزش های اخلاقی یا دینی، به صورت یکی از جلوه های مراکز آموزشی معاصر در آمده است و همین امر اگر عامل مستقیم همه ی بحران هایی نباشد که انسان امروزی در آنها به سر می برد، راز بحران آموزشی است که با آن مواجهیم؛ چراکه بدیهی است که آموزش، باید زندگی انسان را روشن سازد: از طریق شناساندن انسان به خود او، شناسایی حقیقت جایگاه او در این جهان و هدف مربوط به وجود او در این جهان، ارتباط انسان با جهان و همه ی آنچه که در آن قرار دارد، جزئیات رسالت او و اینکه چگونه می تواند در مدت حیات خود به آنها بپردازد، و سپس از طریق شناسایی آینده و سرنوشت وی پس از حیات (این جهانی).

دستهای دیگر از کارگزاران تربیتی نیز بر این باورند که آموزش در اروپا در آغاز در دست کلیسا و تحت سیطره ی آن بود. اما این «آموزش کلیسایی» نه توانست سعادت مد نظر بشریت را محقق کند و آزادی و حرکت علم را تأمین نماید. بلکه به عنوان مانع لیز و لغزنده ای بر سر راه هر گونه پیشرفت قرار گرفت، عقل بشری را زندانی کرد و مانع خلاقیت انسان شد، در برابر پژوهش علمی تجربی مقاومت کرد و دانشمندان این نوع دانش را تحت فشار قرار داد، از حکومت طاغوتها، زورگویان و مفسدان در زمین حمایت کرد، مردم را استثمار نمود و عقل آنان را تحقیر کرد، آمرزش نامه صادر نمود، باطل را در برابر حق یاری کرد، ظالم را در برابر مظلوم کمک نمود، جان افراد را مهدور اعلام کرد.

تحلیل حاضر موضع جهان را در قبال دین در نکات ذیل خلاصه می سازد.

۱٫در طول قرن کنونی بر بیشتر کشورهای جهان اسلامی، رهبرانی سکولاریست و لائیک تحمیل شده اند که بر اساس قانونی غیر از اسلام حکومت می کنند، با منادیان معتقد به اینکه اسلام نظامی است که کل حیات را در بر می گیرد، دشمنی می کنند، و همه ی افراد خواستار اجرا و پیاده سازی اسلام را تحت فشار قرار می دهند.

۲. اهل کتاب، اعم از یهود و نصاری، از رسالت های آسمانی خود (که در حقیقت، همان اسلام اند،) دست کشیده اند و از آمیزه ای از فکربشری قراردادی، و برخی از بقایای حق نازل شده بر آنان، پیروی کردند و همین امر به روگردانی مردم از دین، و به کار بستن نظام های قراردادی مغایر با بنیادها، و ضد فلسفه، عقاید، و اخلاق آن، و در نتیجه، به روگردانی مردم از دین، به صورت عام، منجر شده است.

منظور از آموزش دینی چیست؟

آیا منظور آن است که به روش غیر دینی مورد استفاده در اغلب مراکز آموزشی معاصر، مقداری از دروس دین، تاریخ دین، فلسفه ی دین، با مقداری افزایش و کاهش، اضافه گردد که از مرکزی به مرکز دیگر یا از کشوری به کشور دیگر متفاوت باشد؟ مطمئنا، این گونه نیست؛ زیرا این کار، در کنار این توده ی انباشته شده ی سرسام آور از معارف بر آمده از نگرش مادی محض، که منکر هر گونه امر فراتر از ماده است، یا نسبت به این گونه امور تجاهل به خرج می دهد، آن هم در عصری که مردم به شدت شیفته ی معرفت انسانی، به ویژه در عرصه علوم محض و کاربردی شده اند، چه ارزشی دارد؟ چراکه این تناقض موجود در میان معارف انسانی ساختارده ی شده بر اساس ماده گرایی انکارگری که به امور غیر محسوس و غیر قابل ادراک، و دین باور ندارد، یکی از علل و عوامل اصلی فروپاشی آموزش در جهان، و به ویژه در جهان اسلامی است.

منبع: سایت نوگرا

نویسنده : دکتر زغلول راغب ویسی / ترجمه: زاهد ویسی

مطالب مرتبط:

عملیات آزادسازی منطقه جزیره الدولاب درغرب عراق آغا

مولانا گرگیج:مدیرعامل تامین اجتماعی و معاون ایشان

کمک مالی قطر برای نوسازی منازل خانواده‌های مستمند

ترکیه با بازداشت 100خبرنگار فعال در این کشور در سا

ا

داعش فنون جنگ را به دختر بچه ها می آموزد

دستور ممنوعیت فیلم های ضد اسلامی و ضد قوانین فرهنگ

مولوی یعقوبی: از بین بردن نقشه های شوم استکبار به

مولانا سادات:اسلام دین صلح و آرامش بوده و میانه ای

واکنش وزیر خارجه عربستان به حملات تروریستی تهران

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات