b_300_300_16777215_10_images_654654456456.jpg

اساس نیوز : این روزها کشور ما درگیر سیل و باران‌های سیل‌آساست. حوادثی که برخی از هم‌وطنان ما را متحمل ضررها و زیان‌های مالی و جانی نموده است.


علاوه بر تدابیری که باید مسئولین و مردم در مواجه با این حوادث داشته باشند، آموزه‌های دین مبین اسلام نیز، مسلمانان را توصیه به انجام برخی امور معنوی نموده است.

1ـ توجه الی الله:
بر انسان مسلمان لازم است در چنین مواقعی از خواب غفلت بیدار شود و به سوی خدا بازگردد. قرآن کریم فرمایش می دارد: خرابی در خشکی (سیل، زلزله و...) و دریا (طوفان، سونامی و...) به علت اعمال انسان‌هاست.

2ـ اقامه نمازهای فرض و نفل:
مسلمان همواره پایبنده نمازهای یومیه فرضی و نفلی است، اما در وقت مصیبت، بیشتر به اعمال توجه دارد. عادت رسول الله ـ صلی الله علیه وسلم ـ هنگام وزش باد و هر مشکل دیگر این بود که به مسجد رفته، نماز می‌خواندند.

3 ـ  توبه‌ از همه‌ی گناهان، و کثرت استغفار و درود بر رسول الله صلی الله علیه وسلم:
الله تعالی می‌فرماید: تا تو (ای پیامبر) در میان امت هستی خدای متعال ایشان را عذاب نمی‌کند ، در حالی که آنان طلب بخشش و آمرزش می‌نمایند.

4ـ صدقه دادن:
انفاق مال از فرود آمدن خشم پروردگار و نزول عذاب جلوگیری می‌کند؛ همچنان‌که درحدیثی آمده است: صدقه خشم خداوند را خاموش و ازمرگ بد جلوگیری می‌کند.

5 ـ تلاوت قرآن، خصوصا سوره یس:
در احادیث و روایات ذکر شده که اگر حاجات شما برآورده نمی‌شود سوره یاسین را بخوانید، زیرا با این کار حاجات معقول و مشروع شما برآورده خواهد شد.


 لذا بر ما لازم است در شرایط بحرانی باران و سیل علاوه بر پرهیز از ترددها و سفرهای غیرضروری و نیز فاصله گرفتن از دره‌ها، مسیل‌ها، سدها و اماکن پرخطر، از امور مذکور نیز غفلت نورزیم.

مجتبی امتی

مطالب مرتبط:

شیخ عیسی چهره افروز: جوانان زیادی به لطف زحمات جما

خاستگاه اختلاف رأی، پیامدها و نحوه‌ی تعامل با آن

193 نماینده مجلس خواستار تغییرات اساسی در دولت شدن

مبانی تروریسم و شیوه های مبارزهء با آن (بخش سوم وپ

داعش اینترنت موصل را قطع کرد

چرخش سیاست اوباما در قبال افغانستان

یکی از نمایندگان کُردهای ترکیه بازداشت شد

هشدار اوباما به ترامپ : مراقب رفتارت باش ترامپ

داعش یک افغان را سربرید

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز