b_300_300_16777215_10_images_n00588614b.jpg

اساس نیوز :در مبانی عرفی و دینی، در زمینه مقوله چهل سالگی و تاثیرات آن بر تکامل فکری و عقلی انسان ها و حرکت ها مباحث متعددی مطرح شده است .

نقطه اشتراک غالب نظریات ارائه شده در این مقوله ،این برداشت است که چهل سالگی مرز بلوغ فکری و کمال یک مجموعه است .در غالب مکاتب دینی و انسانی بر این نکته تاکید شده است که مشاغل مهم به افراد بالای چهل سال واگذار گردد.علت این توصیه این است که انسان ها در این سن به عقلانیت مطلوب و قابل قبول می رسند.

در زمینه نظام ها و انقلاب های نوبنیاد، غالب نظریات اجتماعی، بر این نکته تاکید دارند که در حالی که این پدیده ها در دهه های نخست حیات خود با روندهای احساسی و با آزمون و خطا در رفتارهای خرد و کلان همراه می گردند ،اما به مرور زمان، به بلوغ سازمانی رسیده و به سمت عقلانیت رفتاری حرکت می کنند.

در مورد انقلاب اسلامی به عنوان یکی از مهم ترین تحولات سیاسی نیمه دوم قرن بیستم ،علی رغم برخی از فراز ونشیب ها، شاهد یک حرکت عمومی به سمت تکامل و به روز رسانی مسیر سیاست گذاریهای طی شده هستیم .تداوم و تعمیق این روند یکی از مطالبات اصلی جامعه است .

بیان این عبارت به مفهوم این نیست که جامعه در حوزه های سیاسی و اقتصادی فاقد مطالبه است .امروز عیان ترین مطالبه مردم ایران بهبود شرایط اقتصادی و مبارزه با فساد و نابسامانی های اقتصادی در ساختارهای کلان کشور است .

در شرایط کنونی هیچ کس منکر ضرورت های گشایش بیشتر در حوزه های فرهنگی و اجتماعی نیست .

بدون شک ارتقاء سطح معیشت مردم و تلاش دولت برای ایجاد فرصت های شغلی برای جوانان جویای کار، یک مطالبه مهم و غیر قابل کتمان در جامعه امروز ما است .

  اما در یک نگاه کلان تر، بنظر می رسد یک زیرساختار فکری برای رسیدن به مطالبات فوق، تعمیق عقلانیت و مصلحت اندیشی های ملی در سیاست داخلی و خارجی است .بدون شک حرکت در این مسیر بسیاری از گره های کور ایجاد شده در فضای داخلی و محیط بین المللی را رفع خواهد کرد .البته ناگفته پیداست که عقلانیت و منطق گرایی به مفهوم عدول از ارزش ها و باروهای ایدئولوژیکی که انقلاب و نظام اسلامی بر آن بناگذاشته شده است، نیست.

در این ایام،دستاوردهای بزرگی از دوران حیات چهل ساله انقلاب اسلامی در رسانه های عمومی و در راس آن صدا و سیما برای مخاطبان بیان می شود.

   در غالب موارد قله های فتح شده بوسیله دانشمندان و صنعتگران ایرانی قابل تقدیر است .اما مساله مهم این است که مردم به دلایل مختلف ملاک اصلی ارزیابی خود از کارآمدی جمهوری اسلامی را در شرایط سفره های خود می بینند.

   این سفره ها در سال های اخیر و بویژه یکسال گذشته کوچکتر شده و مردم برای تامین مایحتاج اولیه خود با تنگناهای زیادی مواجه شده اند.در زمینه ایجاد فرصت های مناسب شغلی برای جوانان هم مردم گلایه های موجهی دارند.

تامین رفاه جامعه یکی از مهم ترین و شاید هم مهم ترین وظیفه دولت ها در ساختارهای مختلف باشد .بر اساس اهمیت این معیار، برخی از صاحب نظران علم سیاست بر این اعتقاد هستند که تامین رفاه مبنایی قابل تکیه برای تامین مشروعیت و مقبولیت یک نظام سیاسی است.بر اساس این شرایط باید برای تقویت رفاه عمومی مردم برنامه ریزی کرد.

سرویس سیاسی اساس نیوز

مطالب مرتبط:

هشدار مشاور ترامپ دربارۀ رشد گروه‌های افراطی

فعالیت سازمان‌ها و نهادهای مذهبی در ازبکستان تسهیل

تقاضای وکیل سنی مذهب عامل حمله تروریستی استکهلم رد

بغداد حالت امنیتی گرفت/استقرار ده‎ها نظامی در میاد

سرگذشت اسلام آوردن سلمان فارسی رضی الله عنه

محورهای آگاهی بخش از شرایط کنونی دنیای اسلام در کل

ا

مصرف مشروبات تقلبی در بوکان جان دو نفر را گرفت

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید: خروج آمریکا از برجام

آغاز برنامه ترامپ برای اخراج مهاجران غیرقانونی: اخ

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات