b_300_300_16777215_10_images_thumb.jpg

اساس نیوز : پدیده افراد فاقد شناسنامه و سایر مدارک هویتی هر از چند وقت به یکی از مهم ترین موضوعات رسانه های کشور مطرح می شود.این مساله در برخی از موارد در تریبون های رسمی نیز مطرح شده و مسئولان و شخصیت های مختلف خواستار اتخاذ تدابیر مناسب برای مقابله با آن می شوند.

فقدان شناسنامه برای یک فرد از دیدگاه حقوقی به این مفهوم است که فرد مذکور تابعیت هیچ کشوری را نداشته و بر این اساس از همه تکالیف و حقوق ناشی از تابعیت محروم می ماند.حقوق بین الملل خصوصی اصل بی تابعیتی را قبول نداشته و اصرار دارد که کشورهای مختلف با تصویب قوانین مختلف، از ایجاد پدیده بی تابعیتی در حدود مرزهای جغرافیایی خود جلوگیری نمایند.

ایران یکی از کشورهایی است که به دلایل مختلف با این پدیده مواجه شده است .بر اساس آمارهای تقریبی حدود یک میلیون نفر از ساکنان کشور از مدارک هویتی و تابعیتی محروم هستند. این معضل ناشی از دو عامل اصلی است.عامل نخست ، دورافتادگی برخی از مناطق کشور از مراکز شهری و ادارات ثبت احوال و بی سوادی والدین در مناطق صعب العبور است.این عامل باعث شده است تا والدین اقدام به گرفتن شناسنامه و سایر مدارک هویتی برای فرزندان خود نکنند.

عامل دوم ایجاد پدیده افراد فاقد شناسنامه در ازدواج هایی است که خانم های ایرانی با اتباع خارجی انجام  می دهند.نتیجه این گونه ازدواج ها تولد کودکانی است که به علت مشکل قانونی پدر، قادر به اخذ مدارک هویتی ایرانی نیستند.این مساله باعث شده است با کودکانی مواجه گردیم که به علت فقدان مدارک هویتی از هر گونه خدمات اجتماعی و بهداشتی محروم بوده و در معرض آسیب های جدی اجتماعی قرار دارند.

بر اساس قانون تابعیت ایران فرزندانی که از مادر ایرانی و پدر خارجی متولد می گردند، بعد از رسیدن به سن 18 سالگی می توانند درخواست تابعیت ایرانی نمایند.اما این قانوان در زمینه افراد زیر 18 سال سکوت کرده است. این سکوت قانونی و ملاحظات برخی از نهادهای کشور در زمینه سو استفاده اتباع خارجی از اصل ازدواج با زنان ایرانی،باعث شده است تا یک معضل مهم اجتماعی در مناطق عمدتا مرزی شرق و جنوب شرق کشور ایجاد گردد.بخش عمده کودکانی که در این معضل قانونی گرفتار آمده اند ،ماحصل ازدواج اتباع کشورهای پاکستان و افغانستان با زنان ایرانی هستند.

در ماه های اخیر برای حل این مشکل تلاش هایی در دولت و مجلس شورای اسلامی انجام شده است .بر اساس لایحه دولت که کلیات آن در مجلس به تصویب رسیده است، موانع اعطای تابعیت به همه فرزندانی که از مادران ایرانی (با پدر خارجی)متولد می گردند،رفع شده و در صورت تمایل والدین، به آنها تابعیت ایرانی اعطا می گردد.بنظر می رسد تصویب این قانونی گامی مثبت برای حل مشکل این بخش مهم از جامعه است .

زاویه نگاه دیگر به این معضل یک توصیه حقوقی است که بهتر است مورد توجه مرزنشینان ما قرار گیرد.بسیاری از زنان ایرانی و خانواده های آنها از عواقب حقوقی ازدواج با اتباع بیگانه اطلاع ندارند.قوانین موضوعه در کشور ما با توجه به مشکلات خاص این گونه وصلت ها توصیه می کنند که اتباع ایرانی به سمت ازدواج با اتباع بیگانه حرکت ننمایند.

بنظر می رسد یکی از وظایف مهم افراد صاحب تریبون و علما در مناطق شرق و جنوب شرق کشور این است که مردم را نسبت به عواقب این گونه ازدواج ها مطلع نمایند.در شرایط کنونی نیز علی رغم اصلاحاتی که بر قانوان اعطای تابعیت کشور اعمال شده است ،برخی از مشکلات ناشی از ازدواج زنان ایرانی با مردان بیگانه باقی مانده است .در برخی از موارد متاسفانه اخبار ناگواری از رها شدن زنان ایرانی از طرف اتباع خارجی در شرایط بسیار نامناسب اقتصادی و اجتماعی به گوش می رسد.این اخبار قلب هر انسانی را به درد می آورد.

   بدیهی است زمانی که یک زن ایرانی با یک تبعه خارجی ازدواج می کند در شرایط بروز هر گونه مشکلی نمی تواند از حمایت های قانونی کشورمان برای گرفتن حقوق خود، برخوردار باشد.اصل ساده حقوقی این است که قوانین داخلی هر کشور صرفا مشمول اتباع آن کشور می گردد.

  بر اساس این وضعیت، زنان ایرانی در صورت ازدواج با یک مرد بیگانه وارد شرایطی می گردند که هیچ گونه حمایت قانونی از آنها ممکن و میسر نمی گردد. در غالب موارد هم تبعه بیگانه بدون توجه به مسئولیت های حقوقی و انسانی خود به کشورش بازگشته و از هرگونه پیگرد قانونی رهایی پیدا می کند.بر اساس این شرایط باید به زنان و دختران مان اگاهی های لازم حقوقی را داده آنها را از حرکت در مسیر ازدواج با اتباع بیگانه بازداریم.

b_400_400_16777215_10_images_daneshvar7723.jpg

b_400_400_16777215_10_images_125540536_165907354aedbc.jpg

سرویس سیاسی اساس نیوز

 

مطالب مرتبط:

مصاحبه خواندنی مشرق با عالم اهل سنت خواف

توضیحات امام جمعه چنارلی درباره فلسفه مراسم مولود

روسیه: مواضع عربستان تاثیری در فروش اس 400 به قطر

داعش مسئولیت حمله افغانستان را برعهده گرفت

سریال قتل مشکوک سلبریتی ها در عراق

مولانا عبدالحمید:امام حسین در برابر مسائل جامعه اح

داود اغلو: حمایت از مخالفان اسد ادامه خواهد داشت

مکزیک آغاز ساخت دیوار جدایی در مرز با آمریکا را مح

بالاترین مقام رسانه ای داعش دستگیر شد

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات